Duloxx 30 mg zayıflatır mı ?  Duloxx 30 mg zayıflatır mı ? duloxx zayiflatir mi 556x400

Duloxx 30 mg zayıflatır mı ?

Psikolojik kökenli rahatsızlıkların ve bu rahatsızlıklar için kullanılan ilaçların kilo alma veya vermede etkileri bulunmaktadır.

Duloxx 30 mg, majör depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi rahatsızlıklarda ve kökeni psikolojik olan ve hastada fiziksel sorunlara da yol açan fibromiyalji, kronik kas-iskelet ağrısı, kronik bel ağrısı gibi sağlık sorunları için kullanılmaktadır.

Ayrıca diyabetik periferal nöropatik ağrı gibi sinir harabiyeti kaynaklı rahatsızlıklar için de kullanılmaktadır.

Depresyon, kaygı bozuklukları ve kronik ağrılar kişinin fiziksel aktivitesini ve dolaylı olarak da kilosunu etkileyebilmektedir. Örneğin derin bir bunalımda olmak fiziksel harekette azalmaya yol açtığı için kilo alımına sebep olabilmekte veya iştahı azalttığı için istenmeyen bir şekilde kilo kaybına yol açabilmektedir.

Bu rahatsızlıkların tedavi ediliyor olması da rahatsızlığa bağlı kilo alımı/kilo kaybı sorununa iyi gelmektedir.

Duloxx 30 mg zayıflatır mı ?

Duloxx 30 mg ilacının etken maddesi duloksetin dir. Bu madde serotonin ve norepinefrin hormonlarının geri alım inhibitörüdür. Yani bu hormonlardan daha uzun süre ve daha etkin olarak istifade etmeyi sağlar.

Serotonin insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitter olup depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali olmaktadır.

Depresyon, aşırı derecede kayı veya sebebi bilinmeyen ağrı ve yorgunluk şikayetlerine karşı çözüm olarak duloksetin etken maddesiyle serotonin etkinliğinin artırılması yoluna gidilmektedir.

Norepinefrin hormonu ise merkezi sinir sistemini ve sempatik sinir sistemini etkileyen beynin dikkat ve çevreye yanıt verme ile ilgili bölümlerini etkileyen bir hormondur. Bu hormon kalp atım hızını, depolardan glikoz salınımını ve iskelet kaslarına giden kan akımını artırarak “kaç ya da savaş” (flight or fight) yanıtının temelini oluşturmaktadır.

Duloxx 30 mg bu iki hormonun etkisini artırmak suretiyle hastanın mutsuzluğunu, kaygılarını, ağrı ve yorgunluğunu azaltan, çevresine olan ilgisini, canlılığını ve fiziksel hareketini artıran bir ilaçtır.

Hastada canlılık ve fiziksel hareketin artışı, ağrı ve yorgunluk hissinin azalması günlük harcanan kalori miktarını artırabilir ve bu da zayıflamaya sebep olabilmektedir. Fakat bu durum hastadan hastaya değişebilmektedir.

Duloxx 30 mg yan etkileri arasında en az 10 kişiden 1’inde “kilo kaybı” görülmesi yer almaktadır. Eğer Duloxx 30 mg kullanırken kilo kaybı olursa bunun sebebi ilaç kullanımı olabilmektedir.

Duloxx 30 mg iştahsızlık ve ağızda tat değişikliği gibi yan etkilere de sebep olabileceğinden bu sebeple de hastanın zayıflamasına yol açabilmektedir.

Bununla birlikte bu durumun tam tersine bazı hastalarda Duloxx 30 mg kilo alımı şeklinde de bir yan etkiye sahiptir.

Dolayısıyla Duloxx 30 mg kullanan kişinin zayıflaması, kesinlik arz eden bir durum değildir.

Duloxx 30 mg kullanan kişi aşırı kilo kaybediyorsa ;

Psikolojik rahatsızlıklar kişide yaşam sevincinin azalması ve iştah kaybı gibi sorunlara yol açmakta, bu sebeple bazı hastalarda önemli derecede kilo kaybı yaşanabilmektedir.

Duloxx 30 mg, iştah kaybı şeklinde bir yan etkiye sahip olsa da eğer hasta ciddi derecede kilo kaybı yaşıyorsa bunun sebebi ilacın yan etkisinden ziyade yaşanan psikolojik sorun olması muhtemeldir.

Aşırı derecede kilo kaybetmek istenen bir durum olmadığı için eğer Duloxx 30 mg kullanırken hasta fazlaca zayıfladıysa ilacı reçete eden doktora danışmalıdır.

error: Copyright! Yaşamloji