hamilelik sonrası kilo verme doğum sonrası kilo verme Doğum Sonrası Kilo Verme hamilelik sonras   kilo verme
hamilelik sonrası kilo verme

Doğum Sonrası Kilo Verme

Bebek için lohusalar ne kadar çok yerse o kadar iyi denir hep. Tabi ki bu düşünce tarihe karışıyor artık sütünüzü etkilemeden sağlıklı ve dengeli beslenerek doğum sonrası kilo verme çok kolay. Hamilelikte aldığınız kilolar doğum sonrası gözünüze normal gelebilir, ‘alıştım böyle yaşamaya’ gibi düşünceler aklınızdan geçse de çok geç olmadan önlem almalısınız.

Doğum sonrasında zayıflamak için ilk yapmanız gereken sağlıklı yaşam için gerekli olan ilk kural düzenli egzersiz. Bunun için de haftada en az iki gün düzenli yürüyüşe çıkmalısınız. Yürüyüşün yanısıra pilates, fit in time gibi egzersizleri de listenize ekleyebilirsiniz. Pilates çabuk ve etkileyici sonuçları olan bir spor olmasının yanında televizyon karşısında bile yapabilmeniz de sizin için artı bir avantaj olacaktır. Diğer önerimiz olan Fit in Time ise özel kıyafet gerektiriyor ve yaklaşık 25 dakika sürüyor. 25 dakikada yaklaşık 5 saat spor yapmış gibi oluyorsunuz. İlk başlarda fizik tedavi yöntemi olarak bulunan fit in time egzersiz olarak da uygun olduğu için günümüzde kullanılmaya başlamıştır.

Doğum sonrası kilo verme için egzersizden sonra dikkat etmeniz gereken ise beslenme. Beslenme alışkanlıklarımız ile kilolarımız arasındaki ilişki tartışılmaz. Bunun yanı sıra yazının başında da bahsettiğimiz lohusalar her şeyi yesin anlayışı maalesef bu işi alt üst ediyor. Yanlış olan bu söyleme dikkat etmeli ve doğum sonrası yediklerinize dikkat etmelisiniz, tabi ki dikkat ederken sütünüzü etkilemesine de izin vermemeniz gerekiyor. Dengeli beslenerek – emzirmenin de sağladığı faydalarla – rahatlıkla kilo verebilirsiniz. Bebeğiniz karnınızdayken sizden nasıl besleniyorsa, emzirme döneminde de aynı şekilde sizden besinini alıyor. Özellikle ilk 40 günde sizin sütünüz bebeğinize vitamin, mineral, yağ ve lg (immunoglobin) yönünden oldukça zengin oluyor. Dengeli ve yeterli beslenmeniz bu özelliği artırıyor. Bu yüzden doğum sonrası kilo verme için beslenmeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Doğum sonrası kilo verme ve sıkılaşmak için özellikle selülit ve çatlakları gidermek için cerrahi operasyonların haricinde yapabileceğiniz birçok uygulama var. Aşağıda bunlardan bahsedeceğiz. Sizler de sizin için en uygun olanını seçerek doğum sonrası kilo verme ve doğumdan önceki halinize geri dönmek için bunları uygulayabilirsiniz.

Ultrashape yöntemi cerrahi müdahale olmadan vücudunuzu şekillendirmeyi amaçlıyor. Bunun için internetten araştırma yaparak 3 seanslık uygulama sonrasında belinizin 4-10 cm inceldiğini görebilirsiniz. Her bir seans 45-60 dakika arası sürüyor. Doğum sonrası kilo verme konusunda sizin için uygun bir seçenek olabilir.

Tıp dünyasında Cryolipolysis olarak bilinen Coolsmooth Body Sculpting ve Coolpit kilo vermenize sağlayan ve vücudunuzu şekillendiren yeni yöntemlerden birisi. Bu teknoloji yağ hücrelerini dondurarak öldürmeyi hedefliyor. Diğer dokulara zarar vermeden sadece yağ hücrelerini hedef alan bu yöntem ile bir süre sonra ölmüş yağ hücreleri vücuttan atılıyor.Doğum sonrası kilo verme için bu uygulama faydalı fakat fazla kilolarınız varsa önce diyet yapmanız gerekiyor.

Kendiniz için estetik uygulamaları zayıflamanızı sağlayan bir araç olarak görmeyin. Doğru bir beslenme ile kilolarınızı vererek biçimli bir vücuda ulaşabilirsiniz.

doğum sonrası kilo verme doğum sonrası kilo verme Doğum Sonrası Kilo Verme kilo verme 300x200
doğum sonrası kilo verme

Doğum sonrası kilo verme için emzirme döneminde kilo vermeyi hızlandıran ve süt kalitesini artıran besinler;

Somon; DHA içeren somon, bebeğinizin beyin, sinir gelişimini destekleyerek sütünüzün kalitesini artırır. Somon tüketirken taze ve deniz somonu olmasına dikkat etmeniz ve haftada 1-2 kez 170 gram tüketmeniz yeterli olacaktır.

Kuru baklagiller; Yüksek demir ve lif kaynağı olan kuru baklagiller sütte gaz yapıcı öğeleri artırdığı için bebeğinizin gaz durumuna göre ayarlanması gerekmektedir.

Yumurta – yağsız biftek; Doğum sonrası annelerin kaliteli proteine, yüksek demire ve B12 vitaminine ihtiyacı var. Bu saydığım besin öğeleri ise en çok yumurta ve yağsız biftekte bulunuyor. Yumurta aynı zamanda da bebeğinizin ihtiyacı olan aminoasiti de destekliyor. Her gün bir yumurta ve haftada 2-3 kez ızgarada yağsız biftek yemeniz uygundur.

Yağsız süt ve süt ürünleri; A ve D vitamini içeren bu ürünler süt kalitesini artırıyor. Bunun yanında kalsiyum kaynağı olmasından dolayı bebeğinizin kemik gelişimine de katkıda bulunuyor. Günde 3 su bardağı süt ya da 2 su bardağı süt ve 1 kase yoğurt yeterli olacaktır.

Yeşil yapraklı sebzeler; C vitamini ve antioksidan içeren bu besinler sadece sütün kalitesini değil miktarını da artırıyor. Günde iki kere salata şeklinde tüketebilirsiniz.

Portakal; C vitamini ile sizin bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve lg oranını artırır. Günde 2 tane portakal tüketebilirsiniz.

Avokado; Folik asit ile bebeğinizin sinir gelişimini sağlar ve emzirme döneminde de gelişimine katkıda bulunur. Ayrıca C ve E vitamini açısından da zengin. Günlük yarım avokadoyu salataya ekleyerek ya da kahvaltıda yumurta yanında tüketebilirsiniz.

Umarız doğum sonrası kilo verme yazımız sizin için faydalı olmuştur.

error: Copyright! Yaşamloji