Diox çayı zararları  Diox çayı zararları diox tea zararlari 486x400

Diox çayı zararları

Diox çayı 60’lı paketler halinde satılan bir zayıflama çayıdır. Günde 2 defa kullanıldığı için 60’lı paket yaklaşık bir ayda bitmektedir. Ürünün aylık 200-250 TL civarı bir maliyeti bulunmaktadır.

Diox çayından gerekli faydayı görebilmek için bu ürünü düzenli olarak kullanmak gerekmektedir. Bitki çayları, aynı ilaçlar gibi uzun süre kullanımda vücuda zarar verebilme potansiyeli olan ürünlerdir. Bu nedenle kilo verdirici faydalarının yanında bazı riskleri de bünyelerinde barındırmaktadırlar.

Diox çayını kimler kullanamaz ?

Eğer hamile veya emzirme döneminde iseniz diox çayını kullanmamanız gerekir. Çünkü bu çayın emziren veya hamile kadınlarda ne tür etkiler yaptığı bilinmemektedir.

Gebelik sonrasında, kadınlar fazla kilolarından bir an önce kurtulmak isterler ama emzirme döneminde ne diox çayı ne de diğer bitki çaylarını düzenli olarak kullanmak uygun değildir.

Karaciğer ve böbrek hastaları da diox çayını kullanamaz. Çünkü diox çayı bu organları fazlasıyla yormaktadır. Eğer bu organlarınızdaki rahatsızlık hafif seviyede ise daha üst seviyeye çıkarabilir veya daha öncede rahatsızlık yok ise tetiklenmesine yol açabilir.

Diox çayı kullananlardan bir çoğu kalp çarpıntısı şeklinde yan etkisi olduğunu beyan etmektedirler. Bu nedenle kalp rahatsızlığı bulunan kişiler diox çayını kullanmamalıdır.

Eğer bir ilacı düzenli olarak kullanıyorsanız diox çayına başlama konusunu doktorunuza sormanız gerekmektedir. Kronik hastalar ve uzun süreli olarak bazı ilaçları kullanmaya mecbur olanlar doktor bilgisi haricinde diox çayı kullanmamalıdırlar.

Diox tea depresyon ve anksiyete bozuklukları yaşayanlar için de uygun değildir.

Diox çayının midede ne tür tesiri olduğu bilinmediğinden gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlığı olanların bu ürünü kullanması sakıncalı olabilmektedir.

Şeker hastaları ve öncesinde hipoglisemi sorunu yaşayanlar için de diox çayı kullanılmaması gereken bir çaydır. Bu çay vücut kaloriye ihtiyaç duyduğu zamanlarda dahi yeme isteğini bastırmakta ve yaşanan açlığa bağlı olarak kan şekeri kritik seviyelere düşebilmektedir.

Diox çayı zararları

Diox çayının içindeki çok fazla bitkiden öz bulunmaktadır. Diox çayı içerisinde yer alan bitkiler genellikle günlük hayatta tükettiğimiz bitkiler olmadığından diox çayı kullananlardan bazılarında değişik alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Bu durum seyrek olarak görülse de hafife alınacak bir durum değildir. Diox çayının meydana getirdiği alerjik etkiler genelde ciltte görülmektedir. Ciltte kabarıklık, kızarıklık, kaşıntı, sivilce döküntü gibi şikayetler olursa çay kullanımı bırakılmalıdır.

Diox çayı yaygın olarak sindirim sisteminin çalışmasını etkilemekte olup bazı kişilerde mide bulantısı, kabızlık ve şişkinlik gibi şikayetlere yol açmaktadır. Çoğu kişide bu şikayetler birkaç gün sonra kaybolmaktadır.

Bu tür şikayetlere neden olmaması için kişinin diox çayı kullandığı dönemde bol su içmesi, şekerli, asitli, kafeinli içeceklerden uzak durması ve lif açısından zengin besinleri kullanması gerekmektedir.

Diox çayı şiddetli derecede susuzluğa neden olabildiği için susadıkça su içilmelidir.

Diox çayı kalbin hızlı çalışmasına ve çarpıntı şikayetlerine yol açabilmektedir. Uzun vadede ise kalbi yormaktadır.

Evvelden kişinin bir kalp rahatsızlığı var ise düzenli olarak diox çayı kullanmak bu şikayetleri artırmakta bazen var olan kalp rahatsızlığının ilerlemesine yol açmaktadır.

Diox çayı nın diğer bir yan etkisi baş dönmesi ve sersemliktir. Bazıları bu şikayetlerin eskisine göre daha az yeme, yani açlık ile alakalı olduğunu savunsa da diox çayının içerdiği bitkilerin yan etkisi nedeniyle bu durum oluşmaktadır.

Bazı kişilerde ise uykusuzluk ve baş ağrısına neden olmaktadır.

Çoğu hastada bu ve benzeri şikayetler ilk 3-4 günden sonra azalmaktadır. Eğer azalmaz ise çay kullanımı bırakılmalıdır.

Zayıflama çayları ile ilgili olarak diyetisyen ve doktorlar zayıflama çaylarının içerdiği bitki karışımlarındaki toksinlerin yan etkileri nedeniyle zayıflattığını iddia etmektedirler.

Yani yukarıda sayılan yan etkiler Diox çayının toksik etkileri nedeniyle oluşmakta ve zayıflama bu sebeple gerçekleşmektedir. Çaydaki toksik maddeler sadece zayıflamayı sağlamamakta, organlarda biriktiğinde organ hasarına ve alerji sorunlarına yol açmaktadır.

Bu nedenle hiçbir zayıflama çayı bitkisel olsa bile uzun süre kullanılmamalıdır.

Not: Diox çayını üreten, satan firma, şirket sahibi kim, iletişim bilgisi nedir gibi konularda araştırma yaptığımızda yeterli bilgiye ulaşamadık. Kurumsal yönü zayıf bir firma olduğunu düşünmekteyiz. Bu sebeple bu ürün bazı kişilerde iştahsızlık ve su kaybı gibi yollarla kilo kaybını sağlasa da bir süre sonra sağlığa olan zararları nedeniyle yasaklanabilir, piyasadan toplatılabilir diye düşünüyoruz. (İhtimal)

Bu çayı satın almadan önce aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

İlgili yazı: Diox Tea Sağlık Bakanlığı onaylı mı ?

error: Copyright! Yaşamloji