bisiklet mi bisiklet sürmek mi yürüyüş mü Bisiklet Sürmek mi Koşmak mı? (Yürümek) y  r  y     m   bisiklet mi

Bisiklet Sürmek mi Koşmak mı? (Yürümek)

Bisiklet sürmek mi koşmak mı?

Bisiklete binmek mi yoksa tempolu yürümek, koşmak mı daha çok zayıflatır? Hangisi vücut için faydalıdır?

Spor yapılması hem zevkli hem de zorunlu yapıldığında işkence haline gelebilen bir olgudur. Günlük hayatta herkesin zayıflama veya çeşitli sebeplerden yaptığı spor dalları vardır. Bunlarda ikisini karşılaştırmak gerekirse bisikletin ve koşmanın(yürümek) bize neler sağladığına bir bakalım.

Öncelikle spor salonlarına bağlı spor yapmak çoğu insan için sıkıcı olduğundan doğada koşmak ve bisiklet sürmeye değinelim. Belediyelerin son zamanlarda önem verdikleri konuların başında bisiklet yolları ve koşu parkurları geliyor. Özellikle sahil kesimlerinde insanların spor yapabilmeleri için çalışmalar ve düzenlemeler yapılıyor.

Koşuyu her sporun ana hareketi olarak düşündüğümüzde ısınma açısından tabi ki de gerekli bir spor dalıdır. Ancak sadece koşuya yüklenerek çalışmak belli bir zamandan sonra insanı hırpalayıp yoracağından uzun süre yapılması güç bir spordur. Zayıflamak, özellikle yağ yakmak isteyenler öncelikle koşarak çabucak kurtulmak isterler çünkü ne kadar yorulursam o kadar çabuk kilo veririm düşüncesi vardır. Bu düşünce tabi ki de doğru değildir. Bu yüzden sadece koşuya yüklenmek kişiyi spordan soğutabilir. Koşmak sporun içerisinde ısınma ve soğuma olarak düşünmek gerekir. Tabi ki yerinde kardio antrenmanlarında gerekli olduğunu da unutmamak gerekir.

Bisiklet sürmek ise kişiyi rahatlatan araçlı bir spordur. Herkes koşmayı sevmez ama hemen hemen herkes bisiklet sürmeyi sever. Bisikletin faydaları herkes tarafından bilinir.

Bisiklet ve yürüyüş yapmanın arasındaki fark nedir?

Bisiklet sadece alt bölgeleri çalıştıran bir spor olarak görülse de bisikletin tüm vücudu çalıştırdığını bilenlerin sayısı çok fazla değildir. Hacim kaybetmek istemeyen, sıkılaşmak isteyen aynı zamanda da spor yaparken çok fazla yorulmak istemeyenler için bisiklet sürmek ideal bir spordur. Hem açık havada bisiklet sürmek kişiye iyi gelir hem de farkında olmadan sıkı bir bacak, kalça ve karın yağlarının erimesine neden olur. Her sporun kendince faydaları olduğundan koşmak mı, bisiklet sürmek mi, yürüyüş mü diye bir ayrım yapamayız. Her kişiye göre bu kriterler değişiklik göstereceğinden kişi yaptığı spor neticesinde kendi karar vermeli.

error: Copyright! Yaşamloji