antidepresan kilo antidepresan kilo Antidepresanlar Kilo Aldırır mı, Hangi İlaçlar Kilo Aldırmaz? antidepresan

Antidepresanlar Kilo Aldırır mı, Hangi İlaçlar Kilo Aldırmaz?

Antidepresanlar Kilo Aldırır mı, Hangi İlaçlar Kilo Aldırmaz?

Depresyondayım Antidepresan ilaç kullanıyorum nasıl zayıflarım, kilo aldırmayan Antidepresan var mı, yan etkileri zararları nedir ve çeşitleri hakkında tüm bilgiler bu yazımızda.

Günümüzde psikoloji biliminin gelişmesiyle eskiden tanısı olmayan ve delilik ya da sosyal bozukluk olarak adlandırılıp geçiştirilen pek çok psikolojik rahatsızlığın tanımı yapıldı. Modern insanın yaşamını kalabalık bir çevrede pek çok sosyal ilişkiyi dengelemeye ve aynı zamanda geçimini sağlamaya çalışarak geçirmesi de bu tarz rahatsızlıkların her geçen gün artmasına neden olabiliyor. Başta depresyon, yoğun stres, anksiyete, uyku bozukluğu, iştah bozukluğu gibi şehirleşmenin artmasıyla ortaya çıkan modern psikolojik rahatsızlıkların tedavisi amacıyla antidepresan ilaçlar sıklıkla tercih ediliyorlar. Ancak günümüzde bir kısmı reçetesiz oldukları yada doktorlar tarafından yeterli tetkik yapılmadan yazıldıkları için bilinçsizce kullanılan bu ilaçlar ve yan etkileri hakkında çok az şey biliyoruz. Doğru teşhis sonucu yazılmış bir antidepresan ilaç bile bünyeden bünyeye değişen çeşitli yan etkiler gösterebiliyor.

 Antidepresanların yan etkileri arasında en çok şikayet edilenlerden biri ise kilo aldırmaları. Kişinin kendini daha iyi hissetmesi ve sorunlarıyla başa çıkabilecek gücü bulması için kullanılan bu ilaçlar kimi zaman beraberlerinde kilo sorunlarını da getirerek duygusal durumu daha kötü bir hale de sokabiliyorlar.

Peki, antidepresanlar kilo aldırır mı, verdirir mi?

Antidepresan Kullananlar Kilo Alır mı?

Bilimsel anlamda kapsül yada şurup halindeki hiçbir ilacın kalori değeri size kilo aldıracak kadar yüksek değildir. Bu nedenle belli bir ilacı yalnızca kullanmak size kesinlikle kilo aldırmaz. Ancak pek çoğu kilo aldıran antidepresanlar için bu açıklama yeterli değildir. Özellikle bir önceki nesle ait olup depresyon tedavisi amacıyla kullanılan kimi antidepresanlar doğrudan olmasa da beyinde ve özellikle iştah merkezinde yol açtıkları sonuçlar yoluyla kilo aldırabilirler.

Kilo Aldırmayan Antidepresanlar

Ancak yeni nesil olup “ssri” veya “seçici serotonin geri alım inhibitörü” olarak tanımlanan antidepresan çeşitleri bu yan etkinin önüne büyük ölçüde geçebilmektedirler. Ancak çok ağır depresyonlarda yada stres bozukluklarında bu tarz kilo aldırmayan antidepresan kullanımı kimi zaman yeterli olmamaktadır. Kısaca; antidepresanlar kilo aldırır mı sorusunun cevabı oldukça değişkendir.

Antidepresanlar Nasıl Kilo Aldırır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi; antidepresan kilo almanıza doğrudan sebep olamaz. Bu tarz ilaçların kilo aldırma etkileri genellikle iştah açma şeklinde görülmektedir. Bu nedenle fiziğinden yada kilosundan memnun olmayan bir kişinin antidepresan bir ilaç kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktoruna başvurması, istek ve ihtiyaçlarını ayrıntılarıyla belirtmesi gerekmektedir. Ancak eğer kişinin rahatsız edici düzeyde bir kilo fazlası yoksa ve yaşanılan psikolojik sorun oldukça derinse alınacak birkaç kilo çok da önemsenmeden tavsiye edilen ilacın kullanılması gerekir.

Eğer mutsuzluğunuzun ve hatta depresyonunuzun sebeplerinden biri de fazla kilolarınızsa doktorunuzdan zayıflatan yada en azından kilo aldırmayan antidepresanlar konusunda rahatça tavsiye isteyebilirsiniz. Aksi taktirde kullanacağınız ilaç memnun olmadığınız kilolarınızı arttırabilir, iştahınızın açılması sonucu aşırı miktarda tüketeceğiniz yemekler sonrası pişmanlık ve suçluluk duyguları geliştirmenize neden olabilir.

Her Antidepresan Kilo Aldırır Mı?

Maalesef antidepresan ilaçların pek çoğu iştahı açarak kilo alımını tetiklemektedir. Ancak bu etkinin önüne kişinin artan iştahının farkında olması ve sık sık ve az az sağlıklı öğünler tüketmesi yoluyla geçilebilir. Yani, antidepresanlar kullanıyorum kilo alır mıyım sorusunun cevabı aslında kişinin farkındalığı ve iradesiyle ilişkilidir. Evet, antidepresanlar yeme içmenize azami özeni göstermenize rağmen az da olsa bir kilo artışına yol açabilirler. Ancak sağlığına ve yediklerine özen gösteren bir kişide bu artış göze batacak derecede olmayacak ve tedavi ardından fazlalıkların verilmesi de oldukça kolay olacaktır. Eğer rahatsızlığınız iradenizi etkileyecek kadar ciddi durumdaysa yada alınabilecek her önlemi aldığınız halde kullandığınız antidepresan yüzünden kilo almayı engelleyemiyorsanız doktorunuzdan iştah açıcı etkisi daha düşük olan bir ilaç yazmasını istemeniz gerekebilir.

error: Copyright! Yaşamloji