Seksin Faydaları

İnsan metabolizmasının günlük yaşamda sağlıklı olabilmesi için düzenli ve yeterli beslenmeye ihtiyacı olduğu bilinmektedir. Sağlıklı yaşam için önemli bir etken olarak kabul edilen diğer unsur ise düzenli egzersiz ve spor yapmak olarak kabul edilir ancak bunların arasında atlanılan bir gerçek vardır sağlıklı yaşam için insan metabolizmasının ihtiyaç duyduğu bu da seks yapmaktır. Düzenli seksin faydaları nelerdir bu yazımızda göreceğiz.

Düzenli seks yapmak ve etkili bir egzersiz olduğu için hem fiziksel hem de psikolojik sağlığınıza olumlu yönde etkilemektedir. Yapılan araştırmalarda 30 dakika süren bir seks yaklaşık olarak 85 kalori yakılmasına neden olur. Bu nedenle seks yapmak oldukça etkili bir egzersiz programı sayılabilir.

Seksin faydaları arasında; İş hayatında, okul hayatında ve yaşamın stres oluşturabilecek her anında karşılaştığımız zorluklar karşısında stresli bir psikolojiye sahip oluyoruz. Bu durum insan vücuduna olumsuz pek çok etki bırakmaktadır. Seksle ilgili yapılan araştırmalara göre stres ile başa çıkmanın en etkili yollarından biri oksitoksin ve endorfin hormonu salgılayabileceğiniz düzenli bir seks hayatınızın olması sizi stres ile başa çıkmanızı kolaylaştırır. Seks esnasında aktif hale gelen seks zevk merkezleri hissetmeyi hassaslaştırdığı için sinir ve depresyon gibi duygulardan uzak kalmanızı sağlar.

Seks yapmanın faydalarından biride seks esnasında orgazm olursanız serbest kalan hormonlarınız ile sinirleriniz gerilerek daha sistematik şekilde çalışmalarını sağlar. Bu durum ağrı olan kısımda çözüme ulaşmayı kolaylaştırır. Ek olarak orgazm esnasında endorfin adlı bir hormon sargılanır. Bu hormon yapı bakımında morfine benzeri için ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Kronik ağrıların tedavisinde de seks yapmak ve mastürbasyon yapmakta bu etkiyi gösterebilir.

Düzenli olarak haftada 1 veya 2 kere seks yapan bireylerin bünyelerindeki imunoglabin seviyesi artar ve bu seviye ne kadar yüksek olursa vücudunuzun dış etkenlere karşı dirence ve savunması o derece artar. İmunoglabin seviyesi arttıkça vücut dışarıdan gelen işgalci organizmalara karış güçlenir ve bu maddeleri yok etmek üzere onlarda savaşır. Bu anlamda haftada 2 kez güvenli seks yapmak hastalıklar ile savaşmaktadır.

Seksin Sağlığa Faydası

Özellikle erkek bireylerde kalp sağlığı ile ilgili yapılan araştırmaların sonucunda haftada 2 kere seks yapan erkeklerin kalp hastalığına yakalanma oranlarının düzensin seks hayatına sahip olan %45 oranında daha az olduğu belirtilmiştir. Ayrıca haftada 2 kere düzenli seks olan erkeklerin östrojen ve testesteron seviyesi dengede olacağından kalp sağlığıda korunmaktadır.

Düzenli seks hayatına sahip olan erkeklerin prostat kanserine yakalanma ihtimallerine düzensiz seks hayatına sahip olan erkeklere oran ile çok daha azdır. Özellikle 30 lu ve 50li yaşlar arasında seksin prostat kanseri üzerinden önemli bir etkisi olmasada 20li yaşlarda oldukça önemlidir. İlerleyen yaşlarda prostat kanseri riskini en aza indirmek için yine düzenli seks yapmak gereklidir.

İnsanlar Arasındaki Duygusal Bağ ve Seksin Rolü

İnsan karakterlerine bağlı olarak değiştiriyor olsada seks yapmak ve orgazm olmak oksitosinin vücuttaki miktarını arttırır. Bu hormon ise insanlarda güven duygusunu ve bağ oluşumun destekler. Çiftler üzerinde yapılan araştırmalar sonucu iyi bir seks hayatı olan çiftlerin yüze 59’u günlük hayatlarında daha başarılı ve cömert insanlar olma eğilimindedirler.

Seksin Cilt Sağlığına Faydası

Seks yaptıktan sonra insanların daha mutlu tavırlar sergiledikleri ortaya çıkmıştır. Biyokemikaller seks esnasında sağlandığı için ruh halinizi düzelmesini ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlarken negatif düşünceleri sizde uzaklaştırır ve pozitif düşüncelerin artmasına neden olur. Uyku problemi yaşayan insanlarda seks sonrası daha mutlu ve huzurlu uykuya sahip olmalarına neden olur. Bunun nedeni ise orgazmında sonra oluşan prolaktin hormonudur.

Seksin Oluşabilecek Yan Etkileri

Seks yapmanın sağlık bakımından birçok olumlu etkisi olduğu gibi yoğun seks hayatı olan insanların orgazm olduktan sonra idrar atılma esnasında zorlanabildikleri görülmüştür. Bunun nedenleri arasında kanalların tıkalı olması idrar atımı için bu kanalları zorlamanız gerektiğinden idrar atımı acı verici bir hal alabilir. Ancak bunun herhangi gibi bir sağlık problemine neden olduğu görülmemiştir. Sadece seks yapmak amacıyla birlikte oluyorsanız kondom kullanmamanız sonucunda çocuk sahibi olma ihtimaliniz vardır. Korunmasız seks yapmak çok daha fazla zevk almanıza neden olur ancak orgazm sonrasında tekrar sertleşmek güç bir hal alabilir. Çünkü tekrar sertleşmek için yıpranan sinirlerin kendine yenilemesi gerekir. Fakat 20’li yaşlarda bu süre yalnızca 5 dakika iken ilerleyen yaşlarda bu süreler birkaç saate veya günleri bulabilir. Ek olarak seks yapmak bacaklarda kasılmalara ve kramplara neden olabileceğinden sürekli gergin ve ardından gevşeyen kaslar genç yaşlarda bir sorun oluşturmasada ilerleyen yaşlarda bir takım zorluklara neden olabilir.

Seks esnasında vücut çok enerji sarfettiği için yorulabilir ve yıpranabilir. Bu nedenle seks sonrası uyku hali söz konusu olabilir.

Seksin kadınlar üzerinde olumlu etkileri

Araştırmaların sonuçlarına göre haftada en az 1 kere seks yapan kadınların ayda bir kez seks yapan kadınlara oranla adet düzenlerinin daha düzenli olduğu ve adet döneminde karın bölgesinde meydana gelen kramp ile kasılmaların çok daha az rastlandığını ve hiç görülmediğinide araştırma sonuçları göstermiştir. Düzenli bir seks hayatında sonra adet ağrılarını da fark edilir bir azalma görmeniz mümkündür. Düzenli seks vajina ve pelvis damar dolaşımı sistemine iyi gelir başta menopoz olmak üzere daha sonrasında da vajinal kuruluk problemlerini çözülmesine büyük oranda yardımcı olur. Çünkü vajinal ıslanma vajinanızın kendi damarsal yapısından meydana gelir.

Yaşanan her seks sonrasında libidonun yükselmesi ile testesteron hormonu da yükselir. Bu nedenle bu hormon cinsel isteği tekrar etkili hale getirir. Bu durumun aksi söz konusu olduğunda cinsel ilişkiden uzak kaldığınızda zaman içerisinde testesteron hormonlarında azalma belirlenirken cinsel isteksizlikte söz konusu olacaktır.

Seks Kemikleri Güçlendirici Etkisi

Seks sırasında erkeğin salgıladığı testesteron hormonunun kemik üzerinde de güçlendirici bir özelliği vardır. Seks sadece kemikleri değil aynı zamanda kadında da seks esnasında yapılan hareketler ile pelvis diğer ismi ile leğen kemiğinde olan birçok kası koordineli olarak çalıştırır. Bu sayede ise kadınlar çoğunluk ile menopoz sırasında veya sonrasında yaşadıkları problemlerden olan mesane, rahim ve bağırsak sarkması gibi problemlerinde ya azalma görülür ya da bu gibi problemlere hiç rastlanmaz.

Seksin Birleştirici Etkisi

Evlilik hayatınızda veya ilişkilerde bazı zamanlar partneriniz ile farklı fikirleri savunabilir veya tartışabilirsiniz ardından yaşanan gerginliklerin seks ile çözülmesi seksin faydalarından biridir. Tabi bütün problemler bu yol ile çözülmese de küçük problemleri seks sırasında birbirinize fısıldayacağınız sevgi cümleleri ile kızgınlıkların üstesinden gelebilirsiniz ayrıca seks sonrasında salgılanan mutluluk hormonu ile birbirinizi daha kolay affedebilirsiniz.

Sevdiğiniz insan tarafından fiziksel olarak sevilmek ve duygusal anlamda bir doyuma ulaşmak kendinize olan güveninizi getirdiği gibi sekse olan ihtiyacınızı da ortadan kaldıracağı için kendinize daha çok güvenir bazı stres gibi sorunlar ile daha kolay başa çıkabilirsiniz.

Yaşlılardan sıklık ile duyduğumuz yatakta küslük olmaz cümlesi çok doğrudur ve uzmanlar bunu hep tavsiye ederler. Gün içinde partneriniz ile tartışabilirsiniz ancak bunu yatağa taşımamak gerekir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

error: Copyright! Yaşamloji