yutkunurken boğazda bir şey takılma hissi neden olur  Yutkunurken Boğazda Bir Şey Takılma Hissi Neden Olur yutkunurken bogazda bir sey takilma hissi neden olur
yutkunurken boğazda bir şey takılma hissi neden olur

Yutkunurken Boğazda Bir Şey Takılma Hissi Neden Olur

Yutkunurken boğazda bir şey takılma hissi zaman zaman karşılaşılan bir sorun. Genelde basit bir açıklaması olabileceği gibi bazen de daha ciddi problemlerin habercisi olabilmektedir. Yaşamın devamlılığı için yemek ve içmenin önemi malum. Katı ve büyük parça halinde ağızdan giren besinler çiğnenerek yutkunma denen refleksten sonra mideye doğru ilerler ve sindirim sistemimize karışır.

Genelde 1.5 saniye süren fizyolojik yutma sürecinde herhangi bir ağrı ya da güçlük yaşanmaması gerekir. Ağızdaki besinler dil yardımı ile yutak bölgesine doğru itilerek yutma faaliyeti eş zamanlı olarak gerçekleşir. Yutma güçlüğü yaşandığı durumlarda bunun tam olarak kaynağını belirlemek için yaşanan sorunun yerini de bilmekte fayda var. Örneğin yemek borusunun üst kısmında tıkanma ve takılma güçlüğü yaşandığında sorunun yutaktan kaynaklandığını düşünebiliriz.

Hayati tehlikesi var mıdır?

Yutkunurken boğazda takılma hissi bazen dış etkenler yüzünden de meydana gelebilir. Örneğin ekmek kırıntısı, gofret ve kraker gibi parçalı besinler ya da çekirdek kabuğu, balık kılçığı gibi sert ve sivri artıklar da boğazda takılma yaparak yutma güçlüğü çekilmesine sebep olabilir. Ayrıca lokum ve çikolata gibi akışkan besinler ile bazı ilaçlar da yine yutkunurken gırtlakta takıldığı hissi yaratabilmektedir. Ancak bazen ciddi tehlike yaratacak hatta solunumu durdurup ölüme varan sonuçlar doğuracak sorunlar da yaşanabilmektedir. Boğulma hissi ve öksürük gibi refleksler ile vücut sorunu çözmeye çalışır. Ama bazen hamleler ve önemli operasyonlar da gerekebilmektedir.

Boğazda Takılma Hissi Nasıl Geçer

Heimlich Manevrası

Yutkunurken boğazda birşey varmış hissi genelde tam bir tıkanıklık anlamına gelmemektedir. Çünkü hastanın bilinci yerinde yaşanan sorun ise sadece rahatsız edici boyuttadır. Ancak bazı durumlarda boğaza bir şey takılması sonucu tam bir tıkanıklıktan bahsedilir ve bu durumda acil bir müdahale ile hastanın duran solunumunun tekrar kazandırılması sağlanmak zorundadır. Tıp dilinde heimlich manevrası olarak bilinen bu müdahale için bazı teknik detayları bilmekte fayda var. Karına bası uygulama olarak bilinen bu hamlede hasta bilinci açık durumda ise ayakta ya da oturur vaziyette olabilir. Arkasından sarılarak gövdesi kavranır. Bir elin başparmağını yumruk yaparak hastanın göğüs kemiği altına koymalısınız. Diğer eliniz ile yumruk yapılan elinizi kavrayarak güç almalısınız. Bu şekilde arkaya ve yukarıya doğru güçlü bir bası oluşturarak hamleyi cisim çıkana kadar tekrar edebilirsiniz.

Yutkunurken Boğazda Takılma Hissi Nedenleri

Boğazda takılma hissine eşlik eden yutma güçlüğü ve sıkıntısının sebebi genelde hareket ya da mekanik bozukluklardan ileri gelmektedir. Yemek borusunun alt kısmında yer alan kaslarda yaşanan bozukluk, bir hastalığa bağlı daralma ya da cerrahi girişimler sonucu meydana gelen hasarlar da yutma güçlüğüne neden olabilmektedir. Yemek borusu endoskopisi gibi tetkikler ile sorunun tam olarak kaynağını bulunabilir ve herhangi bir tümör oluşumu gibi daha ciddi sorunlar var ise yine bu tetkikler sonucu tespit edilebilmektedir.

Boğaz Reflüsü

Boğaz reflüsü hakkında detaylara inmeden önce reflünün tanımını yapmakta fayda var. Genelde bu hastalık söz konusu olduğunda ilk akla mide gelmektedir. Oysa reflü tüm sindirim sistemini ilgilendiren bir hastalıktır. Yemek borusunda yanma, midede ekşime ve hazımsızlık gibi şikayetler ile kendini gösteren basit tetkikler sonucu netlik kazanan bu hastalık özellikle yaşlılar ve çocuklar da çok daha büyük sorunlar yaratabilmektedir. Boğaz reflüsü ise midedeki asitli sıvının yemek borusu ya da daha yukarıdaki boğaz ve gırtlak bölgesine geri kaçması ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Yaşanan sorunlar da asidin verdiği hasara ve ya da boğazdaki dokuların bu aside verdiği cevaba bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Boğaz Reflüsü Belirtileri

Boğaz reflüsü şikâyetleri hastadan hastaya değişiklik gösterse de genelde boğazda yanma ve tıkanma hissi temel belirtilerin arasındadır. Boğazda bir şey varmış ve yutamıyormuş gibi oldukça rahatsız edici bir his yaratan bu duruma ses kısıklığı ve yutma güçlüğü gibi başka problemler de eşlik edebilmektedir. Ayrıca sık ve kuru öksürük, göğüs bölgesinde ağrı ve ağza acı su gelmesi de yine boğaz reflüsünün belirtileri arasındadır.

Boğaz Reflüsünden Korunmak

Daha ciddi problemlere yol açabilen boğaz reflüsünden korunmak bazı beslenme değişikliği ve önlemler ile mümkün olabilmektedir. Öncelikle optimum kilonuzu korumalı ve kilo almamaya özen göstermelisiniz. Özellikle karın bölgesini sıkan giysilerden kaçınmak da önemlidir. Yemeklerden hemen sonra spor yapmak ve efor sarf edici hareketlerden kaçınmak, mideyi irrite edici ilaçları az ya da dozunda kullanmak, gerekli durumlarda mide koruyucu takviyeler almak da sorunun yaşanmasını engelleyecek tedbirler arasındadır.

error: Copyright! Yaşamloji