yağ bezesi yağ bezesi Yağ Bezesi Çıkarma, Sıkmakla Geçer mi, Nasıl Alınır? ya   bezesi
yağ bezesi

Yağ Bezesi Çıkarma, Sıkmakla Geçer mi, Nasıl Alınır?

Yüzde, Boyunda Yağ Bezeleri Neden Olur? Nasıl Yok Edilir?

Bu yazımızda, yüzde, göz çevresinde, yanak bölgesinde irili ufaklı yağ bezeleri (butonları) neden olur, nasıl yok edilir ve yağ bezeleri için bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsetmeden önce, Yağ bezesi nedir? sorusuna cevap vermek daha doğru olacaktır. Unutmadan hatırlatalım bu bezeleri sıkmak, patlatmak ve çıkarmak için deriyi zorlamak sağlıklı değildir.

Yağ bezesi nedir: Cildin altında yağ hücrelerinin toplanarak oluşturdukları, yumuşak bir yapıya sahip olan kistlere, yağ bezesi denilmektedir. Yağ butonlarının görüldüğü yerler, genel olarak kas ve deri arasındadır. Elle teşhis ederken, üzerine bastırdığınızda hareket ettiğini gözlemleyebilirsiniz. Çoğunlukla fazla yağdan oluşur. Tedavi için bir uzmana danışmanızı önermekle beraber sonrasında aşağıdaki öneriler ve maske tariflerini evde uygulayabilirsiniz.

Vücuttaki Yağ Bezelerine İyi Gelen Bitkisel Çözüm Maske Önerileri

Sirke yağ bezelerine iyi gelir: Yağ bezelerinin küçülmesinde ve enfeksiyon riskini azaltmada yararlı etkilere sahiptir. Sirkeyi yağ bezesi ve etrafına sürdükten sonra, üzerini gazlı bez ile kapatın. Şayet yağ bezesi küçük ise, yara bandı ile de kapatabilirsiniz. 3-4 gün kadar böyle bekledikten sonra, bezenin üzerini açarak ılık su ile temizleyin. Daha sonra bezenin olduğu bölgeyi, ılık su ile temizleyebilirsiniz. Yağ bezesi iyice küçülüp yok olana kadar iyi gelen sirke uygulamasına devam edebilirsiniz.

Çay ağacı yağı: Bu doğal yağın hem iltihap önleyici, hem de mikropları yok edici özelliği bulunmaktadır. Çay ağacı yağını, yüzdeki yağ bezesi üzerine günde birkaç defa sürebileceğiniz gibi, vücudun farklı bölgelerinde görülen yağ butonları üzerine de sürebilirsiniz. Çay ağacı yağı uygulaması, yağ bezelerinin direkt olarak yok olmasını sağlamaz. Ancak tedavi sürecini hızlandırır ve bakterilerin oluşmasını engelleyerek, enfeksiyona neden olma sürecini ortadan kaldırır.

Aloe Vera: Yağ bezesinin yok etme sürecini hızlandıran bu jel, aynı zamanda yağ bezelerinin küçülmesine katkı sağlar. Aloe vera jeli, yağ bezesi üzerine ve yakın çevresine her gün düzenli bir şekilde sürülmelidir. Aloe Vera aynı zamanda bakterilerin oluşumunu engelleyici özelliği sahiptir. Nasıl geçer soruna bir diğer alternatiftir.

Bal maskesi: Cilt üzerinde, göz çevresinde çıkan yağ bezesi, yaralar ve pullanmalar gibi birçok etkenin tedavisi bu maske ile geçer.  Yağ butonları yok etmek için kullanacağımız balı, buğday unu ile merhem kıvamında maske olacak şekilde karıştırın. 1 çay kaşığı buğday unu için, yine bir çay kaşığı bal yeterlidir. Ardından hazırladığınız bu karışımı, yağ bezelerinin üzerine sürüp, üzerini kapatın. Bu maskeyi bir gece bekledikten sonra, açın ve ılık su ve sirke yardımıyla temizleyin.

Buhar tedavisi: Yüz ve göz çevresinde çıkan yağ bezesine buhar uygulanmak koşulu ile, tedavi edilmeye çalışılabilir.  Buharın vereceği ısı sayesinde yumuşayan yağlar, böylelikle kendi kendine boşalabilir.

Yağ Bezeleri Nasıl Geçer ve Nelere Dikkat Etmeli?

Yağ bezesi çıkarma, patlatma veya sıkmak için uğraşmayın. Beze üzerine herhangi bir delici yada kesici aletle müdahale de bulunup sıkarak geçirmeye çalışmayın. Bunlar bezenin iltihaplanmasına neden olur ve dolayısı ile,  mikrop kapmasına neden olabilir. Kendiniz sadece doğal yöntemlerle beze çıkarma işlemini yapmalısınız. Tedavi yanıt vermiyor ise doktora görünün.

Bezenin üzerini ve çevresini, her zaman bakterileri yok edici özelliği bulunan sabun yada ıslak mendiller ile temizlemeye gayret edin.

Yağ bezesi üzerinde görülebilecek anormal değişiklikler de (kızarma, çok irin akması ve ağrı gibi), mutlaka doktor kontrolünden geçin. Nasıl geçer sorusunun en iyi cevabını yağ butonlarını gören uzman kişi verecektir.

Bezeden irin akıyor ise, temizliğine daha çok önem vermelisiniz. Aksi halde enfeksiyon riski daha fazla olacaktır. Temizlikle birlikle, beze üzerinde gazlı bez yada yara bantları kullanılabilir.

Yağ Bezesi Nasıl Yok Edilir, Nasıl Alınır?

yüz yağ bezesi nasıl geçer yağ bezesi Yağ Bezesi Çıkarma, Sıkmakla Geçer mi, Nasıl Alınır? y  z ya   bezesi nas  l ge  er
yüz yağ bezesi nasıl geçer

Vücudun farklı bölgelerinde özellikle yanakboyun, yüz ve göz etrafında çıkan küçük veya büyük  yağ bezesi haricindeki bazı şişlikler, soğuk kompresi ile giderilmeye çalışılabilir. Ancak yağ bezesini evde uygulanacak bu ve benzeri işlemlerle, yok etmek mümkün olmayabilir. Oluşan kistin zararlı yada zararsız olduğuna karar vermek için doktor bölgeden parça alır ve test edebilir. Özellikle bağırsaklara yakın bölgelerde olan ve bağırsakta tıkanıklığa yada zorlanmalara neden olur ise, bu yağ bezeleri alınmalıdır. Bireyler yüzdeki yağ bezelerini, kötü bir görüntü verdiği ve psikolojik olarak etkilendiği için aldırmaktadır. Yüzde çıkan yağ bezeleri, genel olarak lokal anestezi yöntemi uygulanarak, basit bir operasyon sunucunda alınabilmektedir.

error: Copyright! Yaşamloji