uyumak için yardımcı uyumak Uyumaya Yardımcı Besinler, Yiyecekler uyumak

Uyumaya Yardımcı Besinler, Yiyecekler

Uyumaya Yardımcı İyi Gelen Besinler, Yiyecekler

Bazı geceler uykumuz kaçar ve bir türlü uyku gelmek bilmez, özellikle kafeinli içeceklerin çok fazla tüketilmesi uykuyu kaçırır ve uyku düzeni bozulur. Ayrıca gece uyku bozuklukları sabah çok daha zor uyanmaya ve buna bağlı olarak kötü bir gün geçirmeye neden olacaktır.

Tüm bu nedenleri göz önünde bulundurarak uyumaya yardımcı besinler ve yiyecekler üzerine bir araştırma gerçekleştirdik. Sizde sağlıklı uyumak için ne yapılır diyorsanız aşağıdaki öneriler işinize yarayacak.

Uyku Problemine Yardımcı Yiyecekler Nelerdir?

Süt: Özellikle ılık olarak tüketilen süt uyumaya yardımcı besinler içerisinde ilk sırada yer alır. Sütün uyku getirici etkisi içeriğinde yer alan ”veipsin” etkisi ise, beyin üzerinde yatıştırıcı etkiler içermesidir.

Papatya çayı bitkisi: Bitkisel papatya çayının sadece uyku üzerinde değil sinir sistemi üzerinde de sakinleştirici etkileri bulunmaktadır. Vücudun gevşemesine yardımcı olan papatya çayı gece yatmadan önce tüketildiğine sakinleştirici etkileri ile uyuma problemine iyi gelir.

Uyumaya yardımcı muz: Muz gerçek anlamda tam bir uykuya yardımcı meyve. Tüketildiğinde neredeyse uyku hapları kadar yoğun etki gösterir. İçeriğinde yer alan seratonin, melatonin ve magnezyum sayesinde kasları gevşetir ve rahatlatıcı etkiler yaratarak hem dinç kalmanızı sağlar hemde uyumayı çabuklaştırır.

Bal: Özellik olarak şekerin yerine kullanılabilecek doğal bir besindir. Bu özelliği sayesinde ılık sütünüzün içerisine atarak sütün etkilerini çok daha fazla arttırabilirsiniz. Uyku problemi giderilmesinde faydaları vardır.

Uyumak için badem: Badem uyku getirici özelliklerinin yanı sıra kalbiniz üzerinde çok olumlu etkiler gösteren bir yemiştir. Bademin içeriğinde yer alan kalsiyum ve hemiptofan sayesinde kasları gevşetici etkilere sahiptir ve uyku öncesi rahatlama sağlamaktadır.

Turp: Turp özellikle kış aylarında yakalandığımız nezle, grip gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlayan C vitamini deposudur. Gece uyumadan önce 1 dilim turp yiyebilir ve suıyunu içebilirsiniz, bu sayede vücut daha derin bir uykuya hazırlık yapıyor ve uyumak için iyi geliyor.

Uyku problemi için elma: Uyumaya yardımcı bir diğer meyve gurubundan olan yiyecek elmadır. Özellikle gece uyumadan önce 1 adet elma yediğinizde doğal uyku ilacı etkisi yaratabileceksiniz.

Kavun: Kavunun neredeyse tamamı su olarak bilinir ve bu özelliği sayesinde vücudu yenileyici ve sakinleştirici etkileri bulunmaktadır. Vücudu yatıştırarak daha rahat uyumanıza yardımcı olacak ve uyumak için ne yapılır sorunuza cevap olacaktır.

error: Copyright! Yaşamloji