Synjardy nedir ne için kullanılır ?  Synjardy nedir ne için kullanılır ? Synjardy nedir 600x400

Synjardy nedir ne için kullanılır ?

Sanayi devrimi üretimde patlama yaşattı, yaşamı kolaylaştırdı ve gıdalara ulaşımı kolaylaştırdı. İstatistiksel olarak insanlığın refah seviyesi artmış oldu ama günümüzde bu bolluğun bir yan etkisi olarak Synjardy gibi ilaçlara mahkum olarak yaşayan insanların sayısı da artmıştır.

Kas gücüyle yapılan işlerin kısmen makineler tarafından yapılması insanların fiziksel aktivitesini azalttı. Gıdalara erişimin kolaylaşması da buna eklenince insanlar kilo almaya başladı.

Kilo almak, işin görünen kısmıydı, görünmeyen kısmı ise daha yoğun gıda tüketimi ve tüketilen gıdalardaki işlenmiş gıda oranının artması nedeniyle sindirim ile alakalı organlarımızın yetersiz kalması ve ömrünü çabuk tüketmesidir.

Ağzımıza attığımız bir gıdanın sindirilmesinde karaciğer ve pankreasta üretilen enzimlerin rolü büyüktür. Maalesef günümüz beslenme tarzı şeker açısından yoğun gıdalar ve vücudun ayırt etmekte güçlük çektiği işlenmiş hazır gıdalar üzerine kurulu olduğu için bazı kişilerin karaciğer ve pankreasları çabuk yıpranmaktadır.

Synjardy nedir ne için kullanılır ?

Synjardy, tip 2 diyabet hastalığını kontrol etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç reçete edilen kişi ilacı kullanırken diyet yapmak ve egzersiz yapmak zorundadır.

Tip 2 diyabet, pankreasın ürettiği insülin hormonunun yetersiz kalması halidir. Tip 1 diyabet çocukluktan itibaren başlayan diyabettir. Tip 2 diyabet ise daha sonradan genellikle orta yaşlarda başlayan bir şeker hastalığı türüdür.

Tip 2 diyabet hastaları eğer doğumdan itibaren eski çağlardaki gibi beslenselerdi ve eski insanların aktivitesine sahip olsalardı bu hastalığa yakalanmayacaklardı.

Bu hastalığın çaresi de tabiri caiz ise sanayi devrimi öncesi gibi bir yaşam tarzına sahip olmaktır. Yani az ve doğal gıdalar ile beslenip makinalar yerine kas gücü kullanmak ve bolca yürümektir.

Tip 2 diyabetin bu şekilde ilaçsız tedavi edilebileceğini iddia eden doktorlar bulunsa da insanların yaşam alışkanlıklarını değiştirmeleri o kadar kolay değildir. Bu nedenle hastalar vücudun insülin hormonunu yetersiz üretmesini telafi etmek üzere Synjardy gibi diyabet ilacı kullanmak zorundadırlar.

Synjardy ilacı içerisinde iki tane etken madde bulunmaktadır.

  1. Metformin hidroklorür
  2. Empagliflozin

Synjardy 12.5 mg/1000 mg ilacı içerisinde her bir tablette 12.5 mg Empagliflozin ve 1000 mg Metformin hidroklorür bulunmaktadır.

Metformin hidroklorür çoğu şeker ilacında kullanılan bir maddedir. İşlevi, kandaki şeker seviyesini düzenlemektir. Normalde bu işlev pankrasta üretilen insülin hormonunun görevidir. Fakat tip 2 diyabet hastalarında insülin hormonu yetersiz miktarda üretilir veya vücut insülin hormonunu etkin bir şekilde kullanamaz.

Dolayısıyla Metformin hidroklorür yetersiz insülin hormonunun işlevini kısmen de olsa görmektedir.

Kandaki şeker seviyesinin düzenlenmesi neden önemlidir ?

Bitkilere gübre attığınızı düşünün. Eğer gereğinden az gübre atarsanız bitki cılız kalır, gereğinden fazla atarsanız attığınız gübre bitkiyi yakar.

Kandaki glikoz hücrelerin enerji ihtiyacınız karşılar. Eğer kandaki glikoz seviyesi çok düşerse dokular beslenemez, eğer kandaki glikoz seviyesi çok yüksek olursa dokular ve organlar zamanla harap olur. İnsulin hormonu bu ayarı yapmakta idi, yetersiz kalınca Synjardy ilacı içeriğindeki Metformin hidroklorür bu işlevi devralmaktadır.

Synjardy ilacı içeriğinde bulunan Empagliflozin etken maddesi idrardan daha fazla şeker atılımını sağlayarak kandaki şeker seviyesini düşürmektedir. Kandaki şeker seviyesinin düşmesi tansiyonu düşürmeye ve kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

Bununla birlikte idrarda şeker oranının artması nedeniyle hastada idrar yolu enfeksiyonu riskini artırmaktadır. Ayrıca böbrekleri yoran, kasık mantarına sebebiyet verebilen bir ilaçtır.

Bu ilacı kullanmadan önce yan etkilerini okumanızı tavsiye ederim.

İlgili yazı: Synjardy yan etkileri

Synjardy nasıl kullanılır ?

Synjardy 12.5 mg/1000 mg ilacı doktorun önerisine göre günde bir tablet veya sabah akşam birer tablet şeklinde kullanılır.

Tablet su ile bir bütün halinde yutulur. Çiğnemeden ezmeden direk yutmak gerekir. İlaç mideye zarar verebileceği için aç karnına alınması tavsiye edilmez. Yemek esnasında veya yemeğin hemen ardından ilacı almak gerekir.

Synjardy 12.5 mg/1000 mg ilacından yeterli etkiyi görebilmek için hastanın fiziksel hareketinin de yeterli olması gerekmektedir. Bunu teminen hasta her gün düzenli olarak yürüyüş yapması veya bazı egzersiz hareketlerini yapması gerekmektedir.

Hastanın ayrıca fazla beslenmekten, ağır yemeklerden uzak durması öğünlerini küçültüp ara öğün yapması gerekir. Hastanın mümkün olduğu kadar markette satılan fabrikasyon gıdalarından ve şerbetli tatlılardan uzak durarak doğal ve organik gıdalara yönelmesi gerekmektedir.

Synjardy 12.5 mg/1000 mg ilacı düzenli egzersiz ve diyet ile birlikte hastanın tansiyon, kalp ve kolesterol gibi rahatsızlıklarına da fayda etmektedir.

İlgili yazı: Synjardy 12.5 mg/1000 mg zayıflatır mı ?

İlgili yazı: Synjardy kullanıcı yorumları

error: Copyright! Yaşamloji