stres azaltan yiyecekler stres azaltan Stres Azaltan Yiyecekler, Besinler stres azaltan

Stres Azaltan Yiyecekler, Besinler

Stres Azaltan Besinler ve Yiyecekler Listesi

Stres insanın baş düşmanı arasındadır. Bu gün sizlere stres azaltan yiyecekler, besinler ve meyve örnekleri veriyoruz. Stresi azaltıcı etkileri bulunan bu bitki ve yiyecekler umarız stresi geçirmek için yardımcı olacaktır.

İnsan ruh hali ve psikolojisi genel yapısı itibariyle stres altındayken zararlı besinlere yönelir. Bunun sonucunda sağlıksız beslenme ve kilo almaya bağlı olarak pek çok problem baş gösterir. Stres altındayken insana mutluluk hormonu salgılatan cips, patates kızartması, yağlı yiyecekler, ağır tatlılar ve çikolata tüketimi sonrasında anlık mutluluklar yaşadığınız doğrudur. Ancak yedikten hemen sonra kilo alma ve sağlıksız beslenme düşünceleri aklınızdan çıkmıyor ve daha çok mutsuz oluyorsanız, bu gidişe bir son vermenin zamanı gelmiş demektir.

Stres azaltan besinler tüketerek, kilo almadan sağlıklı beslenebilir ve vücudunuzun ihtiyacı olan değerleri ona vererek mutluluk hormonu elde edebilirsiniz. Ayrıca bu sağlıklı yiyecekleri tüketerek özellikle göbek bölgesindeki yağları arttırmamak ve fit olmak mümkün.

Stresi Azaltmanın Yolları Arasında Bu Yiyecekler ve Besinler İyi Gelir;

Çikolatalı Süt: Çikolata tüketimi mutluluk hormonunu en çok elde edebileceğiniz besinler kaynağıdır. Çikolatayı direk tüketmek hem kilo, hemde kalp rahatsızlıklarına sebebiyet verebileceği gibi, sindirim sisteminizde de çok zaman kaybına yol açacaktır. Bu nedenle çikolatalı süt tüketimiyle, çikolata ihtiyacınızı gidermiş olacaksınız. Sindirimi kolaylaştıran süt ile çikolata birleştiğinde, ortaya muhteşem bir ikili çıkar. Bu karışım sindirim sisteminizi hızlandırır, kilo vermenizi kolaylaştırabilir.

Yulaf: Lif açısından çok zengin bir besinler arasındadır. Tok tutan besinler içerisinde çok önemli bir yere sahip olan yulaf, tok tutma özelliği sayesinde stresi azaltıcı etkiye sahiptir. Özellikle kahvaltıda yulaf tüketerek, uzun süre tok kalabilirsiniz. Protein ve kalsiyum açısından zengin olan yulaf, vücutta hareketsiz olan bölgelerde yer alan yağları parçalamasıyla bilinir. Göbek bölgesini eritmek çok zordur ve zaman alır, ancak ek besinler tüketerek hareketsiz olan göbek bölgesindeki yağları eritmek mümkün hale gelebilir.

Ahududu: Vücudumuz gün içerisinde şekere ihtiyaç duyar ve yeterli miktarda şeker tüketemediğimiz zaman kan şekerimiz düşerek, çok fazla tatlı ve yemek yemeye iter. Bu durumun önüne geçmek için, düşük kalorili ancak kilo yapmayacak besinler seçmeliyiz. Çünkü kan şekerimizi düzenlemek üzere tatlı tüketimine yönelirsek, yediğimiz besinler direkt olarak göbek bölgemizde yağlanmalara neden olur. Ahududu stres azaltan bitkiler arasında önemli bir yere sahiptir.

Kan şekerinizi düzene sokmak ve vücudunuzun şeker ihtiyacını gidermek için en iyi alternatif besin ahududu olarak tespit edilmiştir. Antioksidan etkisi bulunan ve stresi azaltan yiyecekler arasında bulunan ahududu, C vitamini açısından da oldukça zengindir ve kış aylarında sizi hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Ayrıca ahududuyu yoğurtla karıştırarak, hem besleyici hem de doyurucu bir besin elde etmiş olursunuz. Ahududu ve yoğurt karışımı göbek bölgesindeki hareketsiz yağları eritmek üzere, vücut ritmini arttırıcı ve tetikleyici niteliktedir.

Avokado: B vitamini açısından oldukça zengin stresi azaltan meyve türüdür. İçeriğinde yer alan lif ve yağ bileşenleri nedeniyle uzun süre tok tutucu etki yaratmaktadır. Bu nedenle özellikle diyet yapanlara avokado tüketimi önerilmektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre B vitamini tüketimi stresi azaltmakta ve rahatlama sağlamaktadır. Avokado, içeriğindeki zengin lif bileşenleri sayesinde tok tutar ve yemek yeme isteğini ortadan kaldırarak, kilo vermeye yardımcı besinler gurubundadır.

Stresi geçirmek için yiyecekler ve mutluluk veren besinler bunlarla sınırlı değildir. Stresi yenmek ve yok etmek  istiyorsanız bu gıdaları tüketmenizde fayda var.

error: Copyright! Yaşamloji