Solgar resveratrol 60 kapsül ne işe yarar ?  Solgar resveratrol 60 kapsül ne işe yarar ? resveratrol ne ise yarar 516x400

Solgar resveratrol 60 kapsül ne işe yarar ?

Solgar resveratrol 60 ürününde Polygonum cuspidatum bitkisinden elde edilen resveratrol maddesi bulunmaktadır. Ürün şişesinde bu ürünün nelere faydalı olabileceğine dair bir bilgi yer almadığından bu ürün ne işe yarar, günlük resveratrol ihtiyacımız nedir, takviye şeklinde değil de yediğimiz gıdalardan alsak yeterli olur mu gibi konularda bilgi ermek için bu makaleyi hazırladık.

Ürünün kullanıcı yorumlarını okumak için aşağıdaki bağlantıya gidiniz:

İlgili yazı: Solgar resveratrol kullanıcı yorumları

Resveratrol maddesinin, vücudu gençleştirmeye yardımcı olan en güçlü antioksidanlardan biri olduğu düşünülmektedir.

Harvard Tıp Okulu’nda genetik profesörü olan Dr. David Sinclair ve bazı diğer bilim adamları tarafından ortaya atılan ve henüz kanıtlanmamış bir teze göre resveratrol maddesi;

Yaşlanmaya neden olan hastalıklarla savaşmaktan sorumlu olan belirli genleri aktive eder ve ayrıca bu tür hızlandırılmış bir gelişme hızına neden olan serbest radikallerin etkisini nötralize eder.

Güçlü antioksidan özelliklerinden dolayı resveratrol, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürebilir ve anti-inflamatuar özellikleri ateroskleroza karşı koruma sağlar. Resveratrol ayrıca yağ birikimini sınırlayabileceğinden fazla kilolarla mücadelede de yardımcı olur. Ve son olarak, bu doğal bileşen mantarlara karşı mücadeleden sorumludur, bu da cildi akne de dahil olmak üzere çeşitli hasarlardan koruduğu anlamına gelir.

Solgar resveratrol 60 kapsül ne işe yarar ?

Resveratrol maddesinin bu derece popüler olmasının ve şimdilerde gıda takviyesi olarak satılmasının sebeplerinden birisi şarap lobisidir.

Bilindiği gibi sağlığa zararlı olan bazı sektörler (sigara, alkollü içecekler, şeker içerikli hazır gıda sektörleri vs.)karşılarına çıkan yasal kısıtlamalarla ve olumsuz “sağlığa zararlı” algısıyla mücadele etmek için eskiden beri bir takım algı yönetimi faaliyetlerinde bulunmaktadırlar.

Mesela sigara lobisinin 60’lı, 70’li yıllarda kamuoyunu yanıltmak için hazırlattığı fake bilimsel raporlar ve daha sonra foyanın ortaya çıkmasını konu alan belgeselleri televizyonlarda izlemişsinizdir.

Şarap lobisi de şarap tüketimindeki bazı yasal kısıtlamaları aşmak ve şarabın sağlığa zararlı olduğu kanısını yıkmak için on yıllardır mücadele etmektedir.

Bununla ilgili olarak şarap lobisinin tutunduğu en önemli dal, şarap yapımında kullanılan üzümde bol miktarda yüksek antioksidan özelliği olan resveratrol maddesinin bulunması ve bu maddenin kalp ve damar sağlığına iyi geldiği iddiasıdır.

Bu tezi savunmak üzere şu bilgi ortaya atılır:

Fransızlar yağlı yemekleri severler fakat Amerika’daki kalp krizi oranı Fransa’dakinden yüksektir. Fransızlar Amerikalılara göre daha fazla şarap içerler. Demek ki daha fazla yağlı yeseler bile içtikleri şarap Fransızları kalp krizinden korumaktadır.

Bu tezi çürütmek çok kolaydır:

Fransızlar et yemeklerini severler fakat porsiyonları Amerikalılar kadar büyük olmadığı gibi Fransa mutfağı Akdeniz mutfağının etkisi altında olan, sebze zenginliği de olan “sağlıklı” bir mutfaktır. Dolayısıyla Fransızların Amerikalılardan daha az kalp krizi geçirmelerinin sebebi şarap içmeleri değil Amerikalılara göre daha sağlıklı beslenmeleridir.

Şarap sağlık açısından totalde zararlı olsa da şarapta bulunan resveratrol maddesinin kalp ve damar sağlığı açısından yararlı olduğu, yaşlanmayı geciktirdiği ve ömrü uzattığı yönünde bazı bilimsel raporlar bulunmaktadır.

Bu nedenle insanlarda şöyle bir istek oluşmuştur:

Şarap içmeden, içerdiği faydalı maddeden nasıl istifade edebiliriz ?

Böylece resveratrol içerikli takviye ürünler üretilmeye başlanmıştır. Solgar bu konuda başarılı markalardan biridir. Solgar resveratrol 60 kapsül ürünü içerisindeki resveratrol maddesi üzümden değil Japon madımağı bitkisinden elde edilmiştir.

Solgar resveratrol 60 kapsül aşağıdaki sorunlar için kullanılmaktadır:

Aşağıdaki sayılan yararlar kanıtlanmış veya kesinlik kazanmış yararlar değildir. Bununla birlikte aşağıdaki faydaları olabileceği, bazı araştırmaların sonuçları dikkate alınarak düşünülmektedir.

  • İltihabı azaltmaya, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu, kalp krizine yol açabilecek pıhtıların oluşmasını zorlaştırdığı,
  • Kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olduğu, kanserin yayılmasını engellediği,
  • Sinir hücrelerini hasarda koruyabileceği ve bu nedenle Alzheimer gibi hastalıklarla savaşabileceği,
  • İnsulin direncine ve şeker hastalığına iyi gelebileceği,
  • SIRT1 genini aktive  ettiği ve böylece obeziteyi engellediği, yaşlanmayı geciktirdiği,
  • Eklem ağrılarına ve romatizmal hastalıklara iyi geldiği,

Düşünülmektedir.

Resveratrol maddesini popüler hale getiren araştırmalardan biri fare deneyidir. Fare deneyi ile ilgili bilgiyi Solgar resveratrol kullanıcı yorumları başlıklı makaleden alabilirsiniz.

Günlük resveratrol ihtiyacımız nedir, bu maddeyi tükettiğimiz gıdalardan alabilir miyiz ?

Hayvan deneylerinde günlük Resveratrol ihtiyacının kilogram başı 5 ila 100 mg olduğu tahmin edilmektedir. İnsan için günlük olarak kilogram başı Resveratrol ihtiyacının yaklaşık 12,5 mg olduğu ve 80 kilogram ağırlığa sahip bir kişinin yaklaşık olarak her gün 100 mg Resveratrol ihtiyacı olduğu tahmin edilmektedir.

Solgar resveratrol ürününde 1 kapsülde 100 mg resveratrol bulunduğu için günde 1 kapsül ihtiyacı karşılamaya yeterli olacaktır.

Resveratrol maddesi bazı meyve ve kuruyemişlerde olduğu için sağlıklı beslenen kişilerde resveratrol açığı olmayabilmektedir.

Harvard üniversitesinin internet sitesinde yer alan bir makalede resveratrol maddesinin yukarıda sayılan faydalarının, henüz kanıtlanmamış olduğu, belki de faydalarının olmadığı belirtilmektedir. Ayrıca resveratrol maddesinin aşağıda sayılan gıdalarda da bulunduğu ve takviye ürün kullanmadan da ihtiyacın karşılanabileceği belirtilmektedir.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bu ürünün dozajı veya kullanılıp kullanmamayla ilgili bir düzenleme yapmamıştır.

Yani en fazla şu kadar kullanın, şu kadarı faydalıdır, bu kadarı zararlıdır gibi bir düzenleme yapma ihtiyacı hissetmemiş, sanki elma, armut gibi tüketme tercihi kişinin kendi tercihine bırakılmış bir ürün olarak değerlendirilmiştir.

Resveratrol maddesi aşağıdaki gıdalarda bulunmaktadır:

Üzüm, şarap, yer fıstığı, kakao (çikolata), yaban mersini, kızılcık

Ürünü satın almadan önce yan etkileri hakkında bilgi almak için aşağıdaki makaleyi okuyunuz:

İlgi yazı: Solgar resveratrol yan etkileri

error: Copyright! Yaşamloji