Solgar 5-htp panik atak için kullanılır mı?  Solgar 5-htp panik atak için kullanılır mı? htp panik atak 598x400

Solgar 5-htp panik atak için kullanılır mı?

Panik atak hastalarının yaşadığı duygu sadece bu duyguyu daha önce yaşamış kişiler ve bu konuda bilgi sahibi doktorlar bilir. Panik atak hastalığı bir anksiyete bozukluğu olarak değerlendirilmekte olup kişinin herhangi bir sebep olmadan derin bir korku (genellikle ölüm korkusu) içine girmesi hali tanımlanır.

Korkmak ve paniklemek, oldukça insani duygular olup yaşadığımız tehlikelere karşı reaksiyon verebilmemiz için bu tür duygular gereklidir. Fakat panik atak hastalarının yaşadığı derin korku hali normal sayılabilecek bir durum değildir.

Panik atak rahatsızlığı genellikle gençlerde görülmekte olup bu rahatsızlık ile yardım almadan başa çıkmak neredeyse imkansızdır. Eğer çocukluk döneminde başlarsa panik nöbetlerini atlatmak daha zor olmaktadır.

Kesin sebebi bilinmese de bu hastalığa, ağır stres ve kaygı yükü olan bir dönemden geçiliyor olması veya travmatik olayların neden olduğu düşünülmektedir.

Tıbbi destek alınırsa panik atak hastalığının tamamen tedavisi mümkündür.

Solgar 5-htp panik atak için kullanılır mı?

Panik atak hastalarının tedavide tıbbi seçeneklerden vazgeçmemesi ve doktora danışmadan hareket etmemesi gerekmektedir. Bu hastalığın beyindeki nörotransmitter dengesizliği nedeniyle tetiklendiği düşünülmektedir.

Beyindeki nörotransmitter dengesizliğine zor hayat koşulları ve genetik yatkınlık kaynaklı beyinsel rahatsızlıklar neden olmuş olabilir, bunları tahmin etmek kolay değildir.

Beyin fonksiyonları ve sinir sistemi üzerinde etkili olan hormonların düzene sokulması bu rahatsızlığa fayda ettiği bilinmektedir.

Aşırı stres baskısı, derin üzüntü, depresyon, takıntı, yaşamaya dair isteksizlik ve çeşitli psikolojik rahatsızların tedavisinde serotonin hormonunun seviyesini veya etkinliğini artırmak bazen çare olabilmektedir.

Bir çok antidepresan içerikli ilacın etki mekanizması vücuttaki serotonin hormonunun etkinliğini azaltmak ve bu sayede kişideki kaygı, takıntı, korku ve üzüntü gibi duyguların yoğunluğunu hafifletmek suretiyle psikolojik rahatsızlığın şiddetini azaltmak üzere kuruludur.

Solgar 5-htp ürününde bulunan 5-htp maddesi serotonin hormonunun miktarını artırmaya yardımcı olarak antidepresanların yaptığı etkiye benzer bir etki gösterir. Fakat etki miktarı açısından antidepresanlardan oldukça düşük etkisi vardır.

Örneğin bir antidepresan 10 birim etki ediyorsa Solgar 5-htp ürünü 1 birim veya yarım birim etki etmektedir. Solgar 5-htp ürününün panik atak rahatsızlığına faydası olup olmadığı henüz kesinlik kazanmış bir durum değildir.

Bazıları depresyon ve kaygı bozukluğu şikayetlerine kısmen iyi gelmesi nedeniyle Solgar 5-htp ürününün panik atak hastalığı için de faydalı olabileceğini düşünmektedir. Ancak ters etki yapması yani panik atak hastalığını daha da kötüleştirmesi ihtimali de vardır. Çünkü panik atak hastalığında mutlulukla alakalı hormonların dengesizliği söz konusudur. Zaten dengesi yerinden oynamış bir sisteme müdahale etmek işi daha da kötüleştirebilir.

Dolayısıyla eğer panik atak atak hastalığı için Solgar 5-htp kullanılması düşünülüyor ise doktor onayı almak gereklidir. Solgar 5-htp antidepresan içerikli bir çok ilaç ve hormonları etkileyen bir çok ilaç ve takviye ürün, bazı sakinleştirici bitkiler ile etkileşime girdiği için bir panik atak hastasının doktora danışmadan Solgar 5-htp kullanmaya başlaması hata olacaktır.

İlgili yazı: Solgar 5-htp kullananların yorumları

error: Copyright! Yaşamloji