solgar 5-htp ne için kullanılır  Solgar 5-htp ne için kullanılır ? htp ne icin kullanilir 598x400

Solgar 5-htp ne için kullanılır ?

Günümüz insanı, mutsuzluk, aşırı stres, tükenmişlik, gelecek kaygısı gibi faktörlerle boğuşmakta ve eskiden nadir görülen psikolojik rahatsızlıklar şimdilerde oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir.

Depresyon, panik atak, kaygı bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde başlangıç olarak mutsuzluk ve kaygıyı azalmak için SSRI grubu ilaçlar (seçici serotonin geri alım inhibitörü ) reçete edilmektedir.

Bu tür ilaçlar vücuttaki serotonin hormonunun etkinliğini artırmak suretiyle, psikolojik rahatsızlıklara kaynak teşkil eden, aşırı üzüntü, kronik stres ve kaygı şikayetlerini azalmaktadır.

Vücutta serotonin hormonunun seviyesi oldukça düşük ise SSRİ grubu ilaçların etkisi de sınırlı olmaktadır.

Serotonin hormonu, mutluluk hormonu olarak da bilinir. İnsana mutluluk, yaşama sevinci, zindelik ve canlılık verir. Ayrıca kaygı, stres ve üzüntü gibi olumsuz faktörlerin kişi üzerindeki etkisini azaltır.

Bu nedenle psikolojik rahatsızlıkları olanlar veya hastalık düzeyinde olmasa da sıkılgan bir ruh hali, karamsarlık, tembellik, yorgunluk şikayetleri olanlara serotonin hormonunu artıracak şeyler iyi gelmektedir.

Tüketilen bazı gıdalar, stresten uzak durmak veya egzersiz yapmak gibi faaliyetler serotonin hormonunun artmasını sağlasa da yeterli gelmeyebilmektedir.

Solgar 5-htp ürünü içerisinde bulunan 5-Hidroksitriptofan maddesi, Afrika’da yetişen Griffonia simplicifolia bitkisinin tohumlarından elde edilir ve bu madde vücutta serotonin hormonunun üretimini artırır.

Solgar 5-htp ne işe yarar ?

Solgar 5-htp içerisinde aşağıdaki üç madde bulunur:

  • 5-Hidroksitriptofan: 5-htp olarak kısaltılan bu madde vücuttaki serotonin hormonu üretimini artırır. Bu maddeyi takviye ile alarak serotonin seviyesini artırmak gıdalardan almaya göre daha hızlıdır.

Vücuttaki serotonin seviyesi arttığı zaman düşünceler üzerindeki kara bulutlar dağılmakta, takıntı haline getirilen olumsuz düşüncelerden sıyrılmak mümkün olmakta, yaşama sevinci ve hareket isteği artmaktadır.

  • Valerian kök ekstresi: Kedi otu ekstresidir. Uyku yapmasıyla bilinir. Aynı zamanda gerginliği azaltması, sinirleri gevşetmesi ve sakinlik vermesi ile bilinir.
  • B6 vitamini: Piridoksin olarak da bilinir. Hormonal sistem ve sinir sistemi açısından yararlıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kan üretimini artırır.

Solgar 5-htp ürünü içerisindeki bu 3 madde birbirini destekler mahiyette iş görmekte ve iç sıkıntısı, kronik yorgunluk, hiçbir şey yapmayı arzulamama durumu, kafayı bir şeylere takmak, aşırı stres, kaygı, kayıp ve zararları tahammül edememe, mutsuzluk gibi şikayetlere iyi gelmektedir.

Solgar 5-htp, klasik bir antidepresan ile kıyaslanacak derecede etkili bir ürün değildir. Psikolojik rahatsızlıklar için kullanılan ilaçların yerini tutamaz. Fakat psikolojik rahatsızlıklar için kullanılan ilaçları destekleyici özellikte kullanılabilir.

Veya henüz psikolojik sorunlar “hastalık” düzeyinde değil ise günlük modun, ruh halinin iyileştirilmesi için kullanılır.

Solgar 5-htp bir ilaç olmasa da kullanmaya başlarken doktor tavsiyesi almak önemlidir. Bu ürünün bazı yan etkileri ve zararlarına karşı dikkatli olarak kullanılmalıdır. Ürünü satın almadan önce bu hususlarda bilgi almak için aşağıdaki makaleyi okuyunuz:

İlgili yazı: 5 htp zararları

Solgar 5-htp bazı kişilerce zayıflama maksatlı olarak da kullanılmaktadır.

İlgili yazı: Solgar 5-htp ile kilo verenler

Faydasını görebilmek için ürünü nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

İlgili yazı: Solgar 5 htp nasıl kullanılır ?

İlgili yazı: Solgar 5-htp kullananların yorumları

 

error: Copyright! Yaşamloji