şeker haricinde tatlandırıcı şeker yerine Şeker Yerine Tatlandırıcı Ne Kullanılmalı?   ekerin yerine ne

Şeker Yerine Tatlandırıcı Ne Kullanılmalı?

Şeker Yerine Kullanılan Tatlandırıcılar Nelerdir?

Şeker özellikle diyet yaparken tüketmememiz gereken bir tatlandırıcı ancak hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Özellikle kan şekerimizi dengede tutabilmek için belirli bir oranda şeker tüketilebilir. Bu nedenle şeker yerine kullanılan tatlandırıcılar ile hem şeker ihtiyacınızı giderebilir, hem de şekerin verdiği mutluluk duygusunu yaşayarak zararlarından bir miktar uzak kalabilirsiniz. Şeker yerine tatlandırıcı kullanmak belirli bir oranda kullanıldığı sürece zararsızdır ancak belirli bir oranı aşarsak, şeker yerine tatlandırıcı kullanmak zararlı mı sorusu karşımıza çıkar ve uzmanlar doğal olmayan tatlandırıcıları çok aşırı derecede tüketmenin zararlı sonuçları olduğunu belirtiyorlar.

Ancak şeker yerine kullanılan bitkiler için bu tür bir zararlı etkişden bahsetmek mümkün değil. Şeker yerine kullanılan bitki ve otlar doğal bileşenler içerdiği için yapay tatlandırıcılar gibi olumsuz etkiler yaratmazlar.

Şeker Yerine Ne,  Hangi Alternatif Tatlandırıcı Çeşitleri Kullanılır?

Şeker Yerine En Bilindik Olan ”Sakarin” Kullanılır:

Sakarinin halk arasında kullanılan diğer adı ‘Pembe Şeker’ olarak bilinmektedir. Şeker alternatif tatlandırıcılar arasında en yaygın olanıdır. Sakarin aynı ordanda ki şekerden neredeyse 280 kat daha tatlıdır. Aslına bakarsanız gün içerisinde tükettiğimiz pek çok farklı ürünün içerisinde sakarini tüketiyoruz. Bunlar arasında çeşitli içecekler, şekerli tatlılar veya çeşitli yemekler olarak bilinmektedir. Özellikle paketlenmiş hazır ürünlerin içerisinde sakarine çok sık rastlıyoruz.

Şeker yerine sakarin kullanmanın zararları incelendiğinde, özellikle labaratuvar hayvanları üzerinde yapılan deneyler sonucu istenmeyen etkileri olduğu saptanmıştır ancak insanlar üzerinde olumsuz etkileri kanıtlanmadığından yaygın kullanımı devam etmektedir.

Şeker Yerine Alternatif Olarak ”Asesulfam K” Tüketilebilir

Asesulfam K satış noktalarında Sunette veya Sweet One olarak satışa sunulmaktadır. Sakarin ile aynı şekilde şekerden yaklaşık 200 kat daha tatlı bir maddedir ancak kullanımı sonrası ağızda kalan farklı bir tat nedeniyle pek fazla tercih edilen bir tatlandırıcı değildir.

Kalorisiz Ne Kullanmalı: Şekerin yerine ne kullanabilirizi göz önünde bulundurulduğunda hiç sıfır kalori içermemesi ve idrar yoluyla vücuttan çok kolay atılmasıyla, çok tercih edilen bir tatlandırıcı olarak bilinmektedir.

Şekerin Niyetine Alternatif Tatlandırıcı ”Aspartam” Tüketilebilir

Özellikle Amerika tarafından onaylanan şeker yerine kullanılan tatlandırıcı özelliği bulunan maddeler arasında yer alan Aspartam güvenli bir tatlandırıcı olarak bilinir. İlk pazara sürüldüğü isimleriyle satışı devam eden aspartam Equal ve Natura Sweet isimleriyle satışa sunulmakta olan bir yapay tatlandırıcı.

şekerin yerine ne kullanılır alternatif şeker yerine Şeker Yerine Tatlandırıcı Ne Kullanılmalı?   eker yerineÖzellikle fırınlanmış ürünlerin içerisinde bol miktarda bulunan aspartam genellikle, puding, konserve besinler, dondurulmuş gıdalar, çeşitli içecekler, diyet içecekler, çeşitli aromalara sahip sakızlar ve jöle kıvamında hazırlanan tatlılar içerisinde bol miktarda yer alan bir tatlandırıcı maddedir.

Aspartam ile ilgili, zararlı olduğu yönünde pek çok açıklama yapılmasına karşılık, yapılan araştırmalar sonucu bu zararlı etkilerin hiçbiri kanıtlanamadı ve kullanımı devam etmektedir.

error: Copyright! Yaşamloji