şeker hastalığı sebepleri Şeker hastalığına sebep olan etkenler nelerdir Şeker Hastalığına Sebep Olan Etkenler Nelerdir   eker hastal       sebepleri
şeker hastalığı sebepleri

Şeker Hastalığına Sebep Olan Etkenler Nelerdir

Şeker hastalığının en önemli sebeplerinden biri hareketsizliktir. Hareketsiz olarak sürdürülen bir yaşam şeker hastalığı sebebidir. Hareketsiz yani devamlı oturarak ve ya bünyenin çalışmaması sebeplerinden şeker hastalığına yakalanma riski artabilir.

Şeker hastalığının genel sebepleri kontrol edildiğinde hareketsiz yaşamı seçmiş kişilerin sıkça başına gelen durumlardır. Bunun temel nedeni ise hareketsiz yani bünyesinin çalışmadığı durumlarda şeker hastalığı oluşması kaçınılmaz olabilmektedir. Şeker hastalığına sebep olan etmenler neler derseniz, hipertansiyon şeker hastalığına paralel olarak gözükebilen durumlardandır. Kolesterol de aynı şekilde şeker hastalığına sebep olabilen durumlardandır. Fazla kilolar da karaciğerin işleyişini azaltmakta ve bu da şeker hastalığına sebep olan durumlar arasında gösterilmektedir. Yine bu konuyla alakalı olarak şeker hastası olanlarda yaralar geç iyileşmektedir.

Damar sertliği sebeplerinden şeker hastalığı olanların kişisel bakım ürünleri yani diş fırçası, tırnak makası ve benzeri temizlik ürünleri evde bulunan diğer kişilerden ayrı olmalıdır. Kontrol edildiğinde bu tür hastalarda çok fazla su içme isteği oluşur, iştah açılması ve fazla yemek yeme hissi ortaya çıkar. Ayrıca şeker, kanda bulunduğu için damar içinde dolaştığından ötürü damara da zarar verebilir. Bu da başta kalp, böbrek, beyin gibi hayati derecede önemi olan organlarda, gözlerde ve ayaklarda tahribatlar meydana getirmektedir.

Şeker miktarı çok arttığı durumlarda ise idrarla şeker kaybı da fazla olacaktır. Bu da oluşan idrar miktarının artıracaktır.

Şeker hastalığına neden olan baş sebep daima hareketsiz ve sağlıksız sürdürülen bir hayat tarzıdır. ‘’Şeker hastalığına sebep olan etmenler neler’’ denildiğinde kesinlikle hareketsiz bir vücut denilebilir.

Dikkat edildiğinde hareketsiz yaşam tarzında olanlar ve ya sürekli oturmak durumunda kalanlar bu durumlara kesinlikle dikkat etmelidirler. Özellikle de irsi olma durumu yüksek olan şeker hastalığı, eğer ailesinde şeker hastalığı bulunan bireyler varsa onlar mutlaka sağlıklı yaşama dikkat etmelidirler.

Kişiler şeker hastalığına yakalanmamak adına hareketsiz olan yaşam tarzından vazgeçmeli mümkünse her gün spor yapmalıdırlar.

Özellikle fazla kilolu insanların da şeker hastalığına yakalanma riskleri yüksektir. Aynı şekilde hızlı yemek yeyip çabuk acıkanlar da şeker hastalığına yakalanabilirler. Özellikle hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürenlerde şeker hastalığı görülme ihtimali yüksektir.

error: Copyright! Yaşamloji