romatizma için iyi gelen şifalı bitkiler romatizma Romatizma İçin İyi Gelen Şifalı Bitkiler romatizmaya ne iyi gelir

Romatizma İçin İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Romatizmaya İyi Gelen Doğal Yiyecekler İle Bitkisel Tedavi

Romatizma nedir: Vücudun iskelet sistemi üzerinde ağrı, eklem ağrıları, kireçlenme, şişlik ya da hareket sınırlamasına yol açan, iç organlarımızda herhangi bir rahatsızlığa sebep olan ve bu nedenler yaşamı zorlaştıran hastalıkların gelen adına romatizma denir. Romatizma düşünüldüğü gibi tek bir hastalık değildir. Romatizma çeşitleri halinde incelenir ve neredeyse 200’e yakın romatizma türü olduğu bilinmektedir.

Kadınlarda daha fazla görülmesine rağmen söylediğimiz gibi çok sayıda türü vardır. Gut hastalığı gibi türleri erkeklerde daha yaygın olarak görülmektedir. Çocuklar üzerinde görülmesi de genel olarak 1-3 ya da 9-12 yaşlarında başlamaktadır. Çocuklarda romatizma kızlarda daha yaygın olarak görülmektedir. Eklem tutulması, sık ağrılar, ateş gibi şikayetler gözlenmeye başlandığı zaman doktora başvurulması gerekmektedir.

Romatizma neden olur: Romatizmaya yol açan nedenler günümüzde de henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak mikropların neden olduğu romatizma türlerine örnek olarak gut hastalığı ve akut eklem romatizmasını gösterebiliriz. Ortaya çıkış nedenleri ise genetik olarak, çevreye bağlı olarak, geçirilen operasyonlar ve hastalıklara bağlı olarak sıralayabiliriz.

Romatizmaya Ne İyi Gelir, Yiyecekler ve Şifalı Bitkiler

Nar Özü: Nar özü romatizmaya iyi geliyor. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre nar özünün romatizmaya iyi geldiği anlaşılmıştır. Uzmanların gerek insanlar gerek hayvanlar üzerinde yaptığı deneyler sonucunda kıkırdaklarda meydana gelen iltihaplanmayı azalttığı ve ağrıları dindirdiği ortaya çıkmıştır.

Balık: Özellikle derin ve soğuk su balıkları yüksek miktarda yağ ile beraber Omega içermektedir. Bu balıklardan söz edecek olursak; ton balığı ve somon balıklarıdır. Omega 3 yağ asitlerinin iltihaplı hastalıklara ve eklem hastalıklarına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Haftada en az 3 öğünde balık tercih etmelisiniz. Romatizma ağrılarını hafifletmek ve doğal tedavisi  için bol omegalı ve bol proteinli balık listenizin başındaki yiyecek olmalı. Ancak romatizma nedeniyle ilaç kullanıyorsanız ve balık yağıyla besin desteği alacaksınız mutlaka doktorunuza başvurun. Balık romatizmaya iyi gelen yiyecekler arasında etkili bir tedavi yöntemidir.

Keten Tohumu: Keten tohumunun romatizmaya etkisi büyüktür. Aynı balıkta olduğu gibi keten tohumu da bol miktarda Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerini barındırmaktadır. Lignan adı verilen bol lifli bir maddede içeren keten tohumu ile romatizma ağrılarınıza bir son vermeniz mümkün. Günlük olarak düzenli tüketildiğinde eklem ağrıları için bitkisel tedavi uygulayabilir ve eklem sertleşmesi probleminizi en aza indirebilirsiniz.

romatizma romatizma Romatizma İçin İyi Gelen Şifalı Bitkiler romatizmaya iyi gelen bitkiler 150x150Keten tohumu bitkisi içerisinde bulunan yüksek lifler bazı ilaçların emilimini zorlaştırabilir. Eğer çeşitli hastalıklar yüzünden düzenli ilaç kullanıyorsanız keten tohumu kullanmadan önce doktorunuza başvurun. Romatizmaya ne iyi gelir sorusuna bu şifalı bitki cevap niteliğindedir.

Hodan Otu: Her türlü hastalığa iyi gelen bitkiler romatizmaya da oldukça iyi gelmektedir. Romatizmaya iyi gelen bitkilerin başında da hodan otu geliyor. Bitki tohumlarında sıklıkla bulunan ve doğal bir Omega 6 yağ asidi çeşidi olan gammalimolenik asit bir tür iltihap önleyicidir. Romatizma nedeniyle oluşan iltihap ve şişliklerin inmesinde büyük rol oynamaktadır. Ancak hodan otu romatizmaya iyi gelir diye aşırı tüketilmemesi gerekmektedir. Aşırı tüketimi karaciğeri yoracaktır.

error: Copyright! Yaşamloji