omega 3 faydaları omega 3 faydaları Omega 3 Faydaları Nelerdir omega 3 faydalari
omega 3 faydaları

Omega 3 Faydaları Nelerdir

Omega 3’ün faydaları nelerdir görelim. Omega üç kilo aldırır mı ve cilde iyi gelir mi sorularına cevap bulmaya çalışalım bu yazımızda.

Omega 3 hangi besinlerde gıdalarda bulunur? Omega3 hangi hastalıklara ve rahatsızlıklara iyi gelir, merak edenler için omega 3’ün tüm yönleriyle hazırlanmış bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Doymamış yağ asitleri arasına giren omega 3’ün vücut içinde normal fonksiyonların tekrar olması amacıyla vücut için büyük önem taşıyan, fakat vücudun kendi halinde üretimini yapamadığı yağ asitlerinin adıdır.

Omega 3’ün faydaları saymakla bitmeyip insanlar üzerinde oldukça fazla faydası bulunmaktadır. Omega 3 vücudumuzda birçok amaçla kullanılır. Bunların ilk başında kalp rahatsızlıklarına iyi gelmesi, bayin hücrelerini kapsamakta olan zarın üretimini sağlamak, kanın normal düzeyde pıhtılaşmasına da yardımcı olmaktadır. son yapılan araştırmalarda ise Omega 3 asitlerinin hipertansiyon, ramotoid artrit gibi bağışıkların, lupus rahatsızlığına bire bir iyi gelmektedir.

Omega 3 ise sadece beslenme yoluyla vücuda alınmaktadır ve vücut kendi üretmemektedir. Ya da besi takviyesi ile de bu yağları alma şansına sahipsiniz. Omega 3’ün faydaları saymakla bitmeyip eğer bu vesini almıyorsanız, o zaman hiç omega 3’e ihtiyacınız olduğunun farkına varamıyorsunuz. Egzama rahatsızlığı, unutkanlık, cilt kuruluğu, alerjiler, göz kuruluğu ve kepek oluşumu gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Omega 3’ün Faydaları

Yüksek Kolesterole Omega 3

Omega 3 vitaminlerinin en yaygın bilinen kolesterolü düzenleme özelliğine sahip bulunmaktadır. Omega 3 kötü kolesterol olarak bilinmekte olan LDL kolesterolü düşürme etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda HDL kolesterolü yani iyi kolesterolün yüksek olmasına yardımcı olur. Yiyecek olarak en çok omega 3 vitamini içeren besin balıklardır. Takviye olarak da balık yağı ile alma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Kalp Hastalıkları için omega 3

Omega 3’ün kalp rahatsızlıklarına iyi gelen en büyük etmenler arasında yer alıyor. Yüksek tansiyon ile birlikte yüksek kolesterolü de düşürme etkisine sahip olan etkileri ile bire bir iyi gelir. Balık yağı içinde EPA ve DHA adında omega 3 asitleri vücuttaki kanın yağ oranını dengede tutarak kalp krizi, kalp ritmini düzenleme, inme gibi rahatsızlıkları iyi etme özelliğine sahip bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda sürekli olarak tüketilen veya takviye olarak alınan omega 3 asidi damar sertleşmelerini önleyerek, damar tıkanıklarına da engel olmaktadır.

Eklem İltihaplarına omega 3

Eklem iltihabı şiddetli ağrılara ve sızlamalara neden olur. Bu ağrıları gidermek için en doğal yollardan biri ise omega 3 vitamini alarak eklem hareketlerini daha yumuşak hale getirmek, geliştirmek için kullanılması önerilir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda omega 3 yağları hem romatoid artrit belirtilerinin azalmasına yardımcı olurken hem de romatoid artrit tedavisi sonrası bırakılan hapların etkisi geçmeye başlayınca oluşan ağrıların da önüne geçmektedir.

Osteoperoz

Omega 3 takviyesi alınarak genel olarak menopoz sonrası oluşan hormonlardaki değişimin nedenlerinden görülen ve bununla birlikte kemiklerde mevcut bulunan protein örgülerinin seyrelmesi üzerine kemikler zayıflamaya başlar. Bu nedenlere de osteoperoz denilmektedir. Osteoperoz ilerlemesini yavaşlatmak veya durdurmak için tavsiye edilen besin takviyeleri arasında omega 3 asitleri bulunmaktadır. Omega 3 asitlerinin vücut içinde bulunan kalsiyumu emme ve kapasitesinde artış göstermesidir. Hatta bu yağ asitleri idrar yolu ile atılan kalsiyum miktarının azalmasına neden olarak kemiklerinde güçlü kalmasına yardımcı olur.

Depresyon

Omega 3’ün faydaları arasında depresyona iyi gelme özelliği de bulunmaktadır. Depresyon için kullanılan ilaçlar ile birlikte kullanılması tavsiye edilir. Çünkü ilaçların etkisini artırarak daha kolay iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Tek başına ise depresyon rahatsızlığında yeterli kalmamaktadır.

Astım için omega 3

İltihabı azaltıcı etkisi ile birlikte omega 3, astım kaynaklı iltihapların oluşmasıyla iltihaplanma ve hastanın zor nefes alması ile ilgili sorunları ortadan kaldıran bir etkiye sahip bulunmaktadır. Fiziksel aktivite ile birlikte alınan omega 3 asitleri oldukça faydalıdır.

Kanserden Korunma

Kolon kanseri, meme kanseri ve prostat kanserini önlemek için kullanılması gereken besinler arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalara bakarak toplumsal beslenme çeşitliliğinde dolayı en çok rahatsızlık gösteren hastalıklar arasında kanser yer almaktadır. Omega 3 tüketilen kesimlerde daha az kansere rastlandığı ve bu besinleri almayan insanların daha sık hastalandığı ve kanser olma olasılığı bulunduğu da ortaya çıkıyor. Kanserin erken teşhis edildiğinde omega 3 kullanılarak yavaşlamasına ve ilerlememesine yardımcı olacaktır.

Omega 3 ve Balık Yağlarının Zararları Var Mı?

Gün içinde 3 gram kadar balık yağı almak güvenli olmaktadır. Fakat bu miktarın fazlasını alan insanlarda yan etkiler nedeniyle rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Herhangi bir hastalığı tetikleyebilir. Bu yüzden doktor tavsiyesi ile almanızda fayda var.

error: Copyright! Yaşamloji