Vücutta Ödem Neden Oluşur? Ödem Attıran Besinler Nelerdir? Ödem giderici doğal çaylar hangileridir?

Güzelliğine düşkün tüm bayanların, en büyük problemlerinden biri de sıklıkla oluşan ödemdir. Özellikle sabah yataktan kalkılan ilk anda başlayan ve bütün gün vücutta fazladan bulunan su, görüntü olarak kilolu gösterir ve hareketlerde kısıtlama yapar.

Daha genç ve enerjik bir görüntü oluşturabilmek için vücuttaki fazla suyun idrar ile atılması gerekir. Böylece kısa süre içinde birkaç beden incelmiş bir görüntüye kavuşmak mümkün olacaktır. Vücutta biriken su, gözlerin üstünde, yüzde, el ve ayaklarda hatta bazen bedenin tamamında şişlik oluşmasını sağlar.

Ödem oluşmaya başladığı anda, ilk olarak doktora başvurmak gerekir. Böylece gerekli tahliller yapılarak, ödemin yanlış beslenme ve hareketsizlikten mi kaynaklandığı yoksa başka bir sebeple mi oluştuğu öğrenilmelidir. Her hangi bir sağlık sıkıntısından kaynaklanmayan ödemi, vücuttan atmayı sağlayan, değişik ürünler mevcuttur. Her evde, hatta her mutfakta bulunan bu ürünler ile ilaç kullanmaya gerek kalmadan kısa süre içinde ödemden kurtulmak mümkündür.

Ödem Neden Oluşur?

Ödem; dokular arasında aşırı sıvı birikmesi sebebi ile meydana gelir. Bazı hastalıklara bağlı ödem oluşması mümkündür. Bu hastalıklar arasında; şeker, karaciğer hastalıkları, kalp yetmezliği, alerjiler, arterit, troid, en çok ödeme sebep olan hastalıklardır. Hamilelik, menopoz ve adet dönemi de ödem oluşmasına yol açabilir. Her hangi bir hastalığın sebep olmadığı, yanlış beslenme ve hareketsizliğe bağlı ödemlerde, değişik önlemler alınabilir. Gün içinde tüketilen besinlerin tuz oranı, az su içmek ve aşırı yağlı gıdalarla beslenmek, ödem oluşması için zemin hazırlar.

Yıllardır tuzlu yiyecekler ile beslenen kadınların, lezzet olarak tuzdan vazgeçmesi zor olacaktır. Bu sebeple yemeklerdeki tuz oranı azaltılırken, yavaş yavaş azaltmak gerekir. Yemeklerdeki tuzu aniden kısmak, yemeğin lezzetini kaybetmesine sebep olur. Ödeme sebep olan diğer faktör ise az su tüketmektir. Günlük tüketilen iki litre su, gün içinde sık tuvalete çıkmayı sağlar. Böylece vücuttaki ödem, idrar ile atılmış olacaktır. Yine ödem oluşmasını engellemek için her gün bir saat spor yapmak büyük önem taşır. Gün içinde yapılan spor, fazladan su tüketmeyi sağlar ve sindirimi hızlandırır.

Ödem Nasıl Engellenir?

Her hangi bir hastalığa bağlı olarak değil de yanlış kazanılan alışkanlıklar sebebi ile oluşan ödemi, engellemek için bazı alışkanlıkları hayat tarzı haline getirmek gerekir.

1- Ödemi engellemenin ilk şartı, günlük tüketilen tuz miktarını düşürmektir. Bu sebeple hazır gıdalar yerine, evde hazırlanan gıdalar tercih edilmelidir. Özellikle işlenmiş kuruyemişlerde, turşularda, cips ve krakerlerde fazladan tuz bulunur. Yemeklerdeki tuz miktarı bütün gün 6 gramı geçmemelidir.

2- Gün içinde tüketilen su miktarı, iki litreye çıkartılmalıdır. Meyve suları ve çaylar su miktarına dâhil edilmez. Su içme alışkanlığı kazanmak için çok kullanılan eşyalara not yazılmalı ve ölçü ile su içilmelidir.

3- Alkol ve sigara, organların işlevini bozar ve ödem oluşması için zemin hazırlar. Bu sebeple alkol ve sigara alışkanlığı sınırlanmalı, mümkünse tamamen bırakılmalıdır.

4- Vücutta şişme ve alerji yapan gıdalar, dikkatli takip edilmeli ve tüketilmemelidir.

5- Günlük beslenme listesi hazırlanırken, lif oranı yüksek gıdalara ağırlık verilmeli ve bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.

6- Ödemi engellemek için hareketli yaşamak gerekir. Fazla oturan ve kilo fazlası bulunan kişilerde ödem oluşması kaçınılmazdır.

6- Vücutta oluşan ödemi gidermek için bitkilerden ve bitki çaylarından yardım almak gerekir. Tamamen doğal olan bu ürünler, her gün vücutta oluşan ödemi, anında yok edecektir.

Vücutta Oluşan Ödemi Engelleyen Doğal Besinler Nelerdir?

Vücutta ödem oluştuğunda, ilk olarak doktora başvurmak gerekir. Böylece ödemin sebebi öğrenilebilir. Her hangi bir hastalıktan kaynaklanmayan ödemi ise değişik bitkiler kullanarak engellemek mümkündür.

Maydanoz ile Vücutta Oluşan Ödemi Yok Etmek

Her evde bolca kullanılan maydanoz, hem lezzetli hem ödem atıcı bir bitkidir. Birkaç dal maydanoz, sapları ile bir bardak suyun için konup kaynatılmalı ve kahvaltı öncesinde içilmelidir. Böylece bedeni birkaç kilo fazla gösteren ödem, kısa süre içinde yok olacaktır. Maydanoz aynı zamanda C ve A vitamini yönünden zengin bir bitkidir. Günlük beslenme listesine maydanoz ekleyerek, bağışıklık sistemini güçlendirmekte mümkündür.

Ananas ile Ödemi Vücuttan Atmak

Ananas, yüksek oranda potasyum ve lif barındırır. Ödemin fazla olduğu dönemlerde ananas tüketmek, ödem oluşmasını engelleyecektir. Böylelikle, yüksek orandaki lif sayesinde; bağırsaklar düzenli çalışarak, vücuttaki ödem kısa süre içinde önlenebilir.

Süt ve Yoğurt ile Vücutta Oluşan Ödemi Attırmak

Kemiklerin ve kasların korunması, güçlenmesi için kullanılan süt ve yoğurt, vücutta biriken ödemi yok etmekte oldukça etkilidir. Süt ve yoğurt gibi kalsiyum içeren besinler, vücuttaki sıvıların mineral dengesini korur. Bu sebeple her yaştaki insan, özellikle vücudunda aşırı ödem oluşan insanlar, her gün 1-2 bardak süt ve bir kâse yoğurt tüketmelidir.

Yulaf ile Vücutta Oluşan Ödemi Yok Etmek

Yulaf, bol miktarda lif içeren besinlerin arasındadır. Yulaf tüketerek; sindirimi hızlandırmak ve bağırsakları çalıştırmak mümkündür. Son yıllarda yulaf kullanılarak üretilen; bisküviler, ekmekler, kurabiyeler, makarnalar bulunmaktadır. Günlük beslenme listesine, yulaf ile üretilen bu ürünlerden eklenerek, vücutta oluşan ödemden kısa süre içinde kurtulmak mümkündür.

Ödem Sökücü, Atıcı Çaylar

Adaçayı ve Isırgan Otu ile Vücutta Oluşan Ödemi Yok Etmek

Adaçayı, öksürük gibi birçok sağlık sıkıntısında kullanılan doğal bir üründür. Isırgan otu ise kanserde dâhil birçok hastalık için önerilir. Adaçayını ve ısırgan otunu karıştırıp, ödemi önleyen bir çay hazırlamak mümkündür. Her iki bitki eşit oranda karıştırılmalı ve iki bardak kaynar suyun içine atılarak çay gibi demlenmelidir. On dakika bekletildikten sonra süzülen bitki çayı, her gün 1-2 bardak içilebilir. Böylelikle vücutta oluşan ödem kısa süre içinde idrar ile atılacaktır.

Kayısı ve Kavun Gibi Meyveler ile Vücutta Oluşan Ödemi Yok Etmek

Kayısı ve kavun gibi meyveler, içeriğindeki bol potasyum sayesinde vücutta oluşan ödemi engelleyen besinlerdir. Bu meyveler, özellikle aç karnına tüketildiğinde, bağırsakları çalıştırır ve sindirimi hızlandırır. Vücudunda ödem oluşan kadınların, mevsimine göre bu meyvelerden tüketerek ödemden kurtulması mümkündür.

Karahindiba Çayı ile Vücutta Oluşan Ödemi Yok Etmek

Karahindiba bitkisi, ödem atıcı özelliği sebebi ile bayanlar tarafından bolca kullanılır. Aktardan alınan kurutulmuş karahindiba bitkisi, kaynar suyun içine atılmalı ve yaklaşık on dakika demlenmesi beklenmelidir. On dakikanın sonunda süzülerek tüketilen çay, her gün 1-2 bardak içilebilir. Özellikle yiyeceklere bağlı anlık oluşan ödemin yok edilmesinde, oldukça etkili olacaktır.

Yeşil Çay ile Vücutta Oluşan Ödemi Yok Etmek

Zayıflamaya yardımcı olan, ödemi yok eden ve birçok cilt problemine çözüm olan yeşil çayı, her kadın günde 2 bardak tüketmelidir. Sindirimi hızlandırır ve bağırsakları çalıştırır. Aktardan alınan yeşil çay, kaynar suyun içine atılmalı ve birkaç dakika demlenmesi beklenmelidir. Birkaç dakikanın sonunda süzülen ve içilen yeşil çay, vücutta oluşan ödemi kısa süre içinde yok eder. Yeşil çayı, bardak poşetlerinde edinmekte mümkündür. Marketlerden aromalı veya katkısız edinerek, 2 bardak her gün düzenli olarak içilebilir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

error: Copyright! Yaşamloji