mutluluk mutluluk veren Mutluluk Veren Yiyecek, Besin, Gıdalar mutluluk veren

Mutluluk Veren Yiyecek, Besin, Gıdalar

Mutluluk Veren Yiyecekler, Besinler

Her insan mutlu olmak ister ve hormonal olarak bazı mutluluk veren besinler, yiyecekler, gıdalara ihtiyaç duyar. Sinirli olan kişiler bu  rahatlatan yiyecekleri sürekli tüketmelidir. Sayfanın en altından ulaşabilirsiniz.

Mutlu insanlara dikkat ettiğiniz zaman neşesi yerinde ve her zaman canlılığını koruyan kişilerdir. Mutlu kişilerin yaşam tarzlarını incelediğimizde yediklerinin de bunda etkisi olduğunu anlarız. Depresyonla mücadele etmek için uzmanların görüşü belirli gıdaları gün içerisinde muntazam tüketilmesi gerektiğidir. Mutluluk veren yiyecekler kişilerin iyi bir enerji ile dolmalarını sağlar. Kişileri mutlu eden gıdaların ilk sırasında çikolata yer alır. Sinirli olan kişilerde adeta doping etkisi yaratır. Siyah çikolatanın etkisi daha fazladır. Bitter çikolata içinde bulunan ‘feniletilamin’ adlı madde uyarıcı etkisi ile mutluluk hormonu salgılatır. ‘serotonin’ kişinin mutluluk düzeyini artıran bir hormondur. Bitter çikolatayı aşırı tüketmeyin. Aşırı tüketilen her şeyin olumsuz etkisi bulunur. Tüketeceğiniz miktar günde bir küçük karedir.

Mutluluk Veren Besinler, Yiyecekler Kişinin Direncini Artırır!

Mutluluk hissi veren meyveler arasında muz çok önemlidir. Serotonin salgısını artırır. Sakinleştirici etkisi ile günde 1 adet yenmesi tavsiye edilir. Kalorisi yüksek olduğu için aşırı tüketilmesi önerilmez. Ceviz ise mutlu hissetmenizi sağlayan diğer bir yiyecektir. Günde 4 adet ceviz sizin hormon dengenizi normale getirir. B grubu vitaminlerinin az tüketilmesi aynı şekilde bedenin halsiz düşmesine ve daha çok sinirli olmanıza neden olur. Buğday, pirin., kepekli ürünlerde bol miktarda B vitamini bulunur. Kendinizi daha enerjik hissetmek istiyorsanız tam tahıllı gıdaları sofranızdan eksik etmeyin.

Mutluluğu artıran yiyecekler olduğu kadar içeceklerde bulunur. Yeşil çay gün içerisinde 2 fincan kadar tüketilmesi önerilir. L-theanine isimli aminoasit ile vücudu dinlendirici etkisi bulunur. Yeşil çay yağların yakımını hızlandırıcı etkisi ile pek çok kişi tarafından sıklıkla içilen bir çay çeşidi olmaya başlamıştır.

Mutluluk veren içecekler içerisinde günde içilen 3 litre su miktarı da çok önemlidir. Su toksinleri atar ve bedenin daha dinç görünmesini sağlar. Doğada bulunan yiyeceklerin vücut üzerinde birçok olumlu katkıları bulunur. Ağır yemekler bedeni yorar ve strese sokar. Hafif zeytinyağlı yemekler ise bedenin mutlu olmasını sağlar. Tükettiğiniz besinleri bu sebeple doğal olmasına dikkat edin. Suni olan yiyecek ve içecekler sizleri mutsuzluğa sokar. Mutluluğunuzu artırmak için önerilen doğal yiyecekleri gün içerisinde mutlaka tüketmeye özen gösterin. Kendinizde değişikliği sizler de fark edeceksiniz.

Stres ve yaşam şartlarının herkes için farklı olması nedeniyle birçok huzursuzluklar yaşanmaya başlamıştır. Kişileri mutlu edecek ve sağlıklarını dengeleyecek birçok gıda bulunur. Vitamin açısından da yüksek olan bu gıdaları tükettiğiniz zaman beyin belirli sıvılar salgılayarak sizlerin daha mutlu olmasını sağlayacaktır. Mutluluk veren yiyecekleri şöyle sıralayabiliriz.

Mutluluk Hormonu İçeren Yiyecek, Gıda ve Besinler

İncir: içerisinde bulunan Triptofan aminoasidiyle beyne uyarı göndererek mutluluk hissi sağlar. İncirin diğer bir yararı da cildi beslemesi ve bağırsakları çalıştırmasıdır.
Makarna: Karbonhidrat türü gıdalar içerisinde vitamini bol olan bir gıdadır. Gelişme çağında bulunan çocuklara önerilir. Vücudu dinlendirici etkisi vardır.
İğde: Bağırsakların düzene girmesini sağlar. Zihin açıcı etkisi ile beyni uyarır ve mutluluk hissini sağlar. Kan şekerini düzenler.
Muz: Potasyum açısından yüksek olan bir meyvedir. Beden ve zihin sağlığına etkisi büyüktür. Çocuk gelişiminde uzmanlar önerir. Muz günde bir adet muntazam yenmesi önerilir.
Ispanak: Potasyum derecesi zengin olan gıdalar mutluluk hissi verir. Ispanak bunlardan biridir. Demir eksikliği tedavisinde yenmesi önerilir. Kan yapar.
Pirinç: Karbonhidrat vücuda şeker sağlar ve birden kişinin mutlu olmasına neden olur. Pirinç içerisine konulan az miktar tereyağı daha etkili olacaktır.
Yağlı Balık: Balıklarda bulunan yağlar bedenin halsizliğini alır ve direnç sağlar.
Baklagiller: Serotonin hormonunu kuvvetli şekilde sağlar. B vitamini takviyesidir.
Ceviz: Ceviz beyne mutluluk hormonu sağlayan bir besindir. Günde 4 adet yenmesi önerilir. Damar tıkanıklığını önler. Şeker hastalarına iyi gelir.

Bu besinler insana mutluluk veren yiyecek ve besinler arasındadır. Mutlu olmak istiyorsak bu gıdaları da tüketmeye özen göstermeliyiz.

error: Copyright! Yaşamloji