mide ağrısına ne iyi gelir mide ağrısına ne iyi gelir Mide Ağrısına Ne İyi Gelir – İyi Gelen Yiyecekler mide agrisina ne iyi gelir
mide ağrısına ne iyi gelir

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir – İyi Gelen Yiyecekler

Mide ağrısı çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Mide üşütmesinden başlayarak, vücudunuzun istemediği ürünler tüketmekten bile ortaya çıkabiliyor. O yüzden mide ağrısına ne iyi gelir sorusu sıkça sorulmaktadır.

Mide ağrısı çeken insanlar akıllarının ucundan bile bir şeyler yemeyi geçirmez. Fakat sizin mide ağrısına iyi gelen yiyecekler tüketmeniz iyileşmenize yardımcı olacak. Mide ağrıları sona erene kadar yağlı ve mideyi zorlayan besinler tüketmemenizde fayda var.

Eğer mide ağrısı değilde mide yanması sorununuz varsa, mide yanmasına ne iyi gelir yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Burada da mide yanmasına bitkisel ve doğal çözümler bulacaksınız.

Mide ağrısına hangi yiyecekler iyi gelir?

Mide ağrısı için özellikle hafif gıdalar, yiyecekler tüketin. Mide ağrılarını hafifletmek amacıyla mide asidini geçirmeye yardımcı olan yiyecekler tüketmenizde fayda var. Ekmek, muz, haşlanmış patates, muz, haşlanmış tavuk gibi yağsız ürünler tüketmenizde fayda var. Ağrı aşırı şiddetli olarak devam ediyorsa hafiflemesine yardımcı olur. Yediğiniz ürünleri yavaş bir şekilde çiğneyin ve yemeye özen gösterin. Bu sizin midenizin üzerine binen baskıyı ortadan kaldırmak için etkili olacak.

Bol sıvı tüketin

Mide ağrıları ile birlikte başlayan ishal durumu bulunuyorsa, gün boyu sıvı kaybetmenize sebep olur. Bu yüzden mutlaka su içmek gerekecektir. Susuz kalan vücut yorgun ve bitkin bir durumda olur.

Mide ağrısı olanlar lifli yiyecekler yemelidir

Kabızlık nedeni ile oluşan mide ağrıları söz konusu olabilir. Sindirim sistemini çalıştıran yiyecekler arasında yer alan lifli besinler tüketilerek kısa sürede atlatma fırsatına sahipsiniz. Uzmanlar tarafından mide ağrıları için önerilen yiyecekler arasında buğday kepeği, kepekli ekmek, kuru erik, kuru incir gibi ürünlerin tüketilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda düzenli olarak koyu yeşil yapraklı olan yiyeceklerin de kabızlığa iyi gelen besinler arasında yer aldığını unutmayalım.

Az yağlı besinler mide ağrısına iyi gelir

Hazımsızlık problemi çekenler, gün içinde öğün oranını artırarak yiyecekleri azaltmasında fayda var. Bu öğünlerde yağlı yiyecekler yememeye dikkat edin. İşlenmiş gıdalar ve konserve gıdalar, bol baharatlı ürünler, yağlı et ve süt ürünleri gibi besinlerden uzak durularak mide ağrılarını azaltma ihtimalinizi azaltabilirsiniz. Bu tür ürünleri tüketmemeniz sindiriminizin düzenli çalışmasına yardımcı olacak.

Yoğurt ve Kefir

Fermente süt ürünleri arasına giren yoğurt ve kefir, besin değerlerine bakıldığında sindirime yardımcı olur. İçerisinde bol miktarda kalsiyum ve D vitamini bulunmaktadır. Probiyotikler, mide enfeksiyonları, ishal gibi rahatsızlıklara sebep olan belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur. Aynı zamanda yoğurt ve kefir sindirim sistemini çalıştırmak için etkili bir yöntem olarak değerlendirilir.

Keten Tohumu

Yüksek oranda lif ve omega 3 içeren yiyecekler arasında yer alıyor. Kabızlığa iyi gelmesi sayesinde, mide ağrına çözüm önerisi olarak sunulmaktadır. Keten tohumunu yoğurtla veya salatalar ile tüketilebilir.

Mide ağrısına iyi gelen çaylar nelerdir?

Zencefil çayı mide ağrısına iyi gelir. Sindirimin çalışmasında büyük katkısı bulunan zencefil çayı mide asidinin dengeli olarak üremesine yardımcı olur. Aşırı yemek yiyen insanların zencefil çayı içmeleri onların hafiflemesine yardımcı olacaktır. Peki, zencefil çayı nasıl yapılır biliyor musunuz? 2-3 dilim taze zencefil kaynar suya atılır. 5 dakika kaynadıktan sonra altı kapatılarak demlenmeye bırakılır. Midenize iyi gelene kadar gün içinde 2-3 bardak tüketilebilir.

Mide ağrısında dikkate alınması gerekenler

Mide ağrılarının geçmesi için gün içinde süt ürünü tüketilmemesi gerekir. Midenizi sıcak tutmanız ağrıların biraz olsun hafiflemesine yardımcı olur. Gaz yapan yiyecekleri yani; fasulye, nohut, brokoli gibi ürünlerin mide ağrısı geçmediği müddetçe yenilmemesi gerekir. Mide ağrısına iyi gelen durumlardan biride düz zemine uzanarak ayağının altına yastık alınması oluyor. Gece saatlerinde yemek yemek de sizi olumsuz yönde etkileyecektir. Düzenli beslenme ve uyku düzeni de önemi büyük oluyor. Nane tüketmekte mideyi rahatlatan yiyecekler arasında yer alır. İster kuru olarak, ister yaş olarak tüketerek mide ağrısını giderebilirsiniz. Bu hususlara dikkat edilerek en kısa süre içinde rahatsızlığınız hafifler.

Mide ağrısı karın ağrısı ile karıştırılabilir bu yüzden eğer şiddetli ve uzun süren bir ağrınız olursa mutlaka bir hekime başvurunuz. Karın ağrıları ihmal edilmemesi gereken ağrılardır ciddi bir sağlık sorunu da olabilir.

error: Copyright! Yaşamloji