mide ağrısına iyi gelen bitki çayları  Mide Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar mide agrisina iyi gelen bitki caylari
mide ağrısına iyi gelen bitki çayları

Mide Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Mide Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar Nelerdir?

Mide ağrısı sık sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Midede gaz veya sindirim güçlüğü yaşanması hallerinde mide ağrısı ortaya çıkabilmektedir.

Yanlış tercih edilen besinler mide ağrılarına neden olabilmektedir. Özellikle tüketilen hazır gıdalar, kahve, şeker, süt ürünleri, alkol gibi yiyecekler gaz, şişlik, mide ağrısı gibi birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Mide ağrıları nedeniyle ortaya çıkan sorunları giderebilmek için bitkisel karışımlardan faydalanabilirsiniz. Gün içerisinde oluşan mide ağrıları nedeniyle ortaya çıkan sorunlar sık karşılaşılan rahatsızlıklardandır.

Mide ağrısı nefesi kesecek kadar şiddetli ve kısa süreli kramplar şeklinde ortaya çıkabileceği gibi sabit bir ağrı şeklinde de kendini gösterebilmektedir.

Mide Ağrısının Oluşma Nedenleri Nelerdir?

  • Hızlı ve Aşırı Yemek Yemek: Aşırı yemek tüketildiğinde veya hızlı bir şekilde yemek yendiğinde sindirim sistemi zorlanır v mide ağrısı ortaya çıkar. Hızlı yemek yeme nedeniyle ortaya çıkan mide ağrılarını ortadan kaldırabilmek için yavaş yavaş yemek yemeli ve porsiyonlar küçültülmelidir. Ayrıca yemeklerden sonra yürüyüşe çıkmak sindirim problemlerinin önüne geçecektir.
  • Enfeksiyon: Bakteri veya virüslerin vücuda girdiği andan itibaren vücut tepkime gösterir. Mide ağrılarının yanı sıra ishal ve kusma ile virüs veya enfeksiyon kendini belli etmektedir.
  • Kabızlık: Yanlış beslenme tarzının benimsenmesi nedeniyle kabızlık ortaya çıkabilmektedir. Özellikle sıvı veya lif içeren besinlerin tüketilmemesi sonucu ortaya çıkan kabızlık problemi mide ağrısına neden olmaktadır.
  • Tahriş: İç organlarda yaşanan tahriş mide ağrısına neden olmaktadır. Özellikle gastrit, ülser gibi belirtiler kendini mide ağrısıyla ortaya koymaktadır.
  • Stres: Stres mide ağrısının temel nedenleri arasında yer almaktadır. Kaygı ve depresyon nedeniyle ortaya çıkan stres halinde mide rahatsızlıklarının tetiklendiği görülmektedir. Stres hormonları mide spazmlara neden olabilmektedir. Ayrıca stresli dönemlerde beslenme tarzında farklılıklar meydana gelebilmektedir. Kötü beslenme tarzı nedeniyle sindirim problemleri ortaya çıkar ve mide ağrılarına neden olur.
  • Aşırı Kilo: Fazla kilolar nedeniyle ekstra bir ağırlık ortaya çıkmaktadır. Safra taşına neden olan fazla kilolar nedeniyle mideye aşırı bir baskı yapılır ve reflü gibi mide problemleri ortaya çıkar. Bu nedenle aşırı kilolardan kurtulmak hem bedensel hem de sağlık açısında olumlu sonuçlar ortaya çıkaracaktır.
karın ağrısına ne iyi gelir  Mide Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Çaylar karin agrisina ne iyi gelir bitki caylari
karın ağrısına ne iyi gelir

Mide Ağrılarına İyi Gelen Bitki Çayları

Mide ağrısını ortadan kaldırabilmek için ilaç kullanmak yerine doğal bitki çaylarını kullanabilir ve mide ağrılarının sebep olduğu olumsuz durumları ortadan kaldırabilirsiniz.

Mide Ağrısına Nane Çayı

Hoş kokulu bir bitki olan nane içerisindeki uçucu yağ mentol sayesinde spazm çözücü bir etki ortaya çıkarmaktadır. Nanenin kokusu sinirleri yatıştırma özelliğine sahiptir.

Midede spazm oluşumunu engelleyen nane mideyi yatıştırma özelliğine sahiptir. Nane sayesinde mide yanması, karın ağrısı ve gaz problemlerinin de önüne geçilebilmektedir.

Sindirim problemlerini ortadan kaldıran nane sayesinde mide ağrıları ortadan kaldırılabilmektedir. Kuru nane ile yapılabilecek nane çayında taze nane de tercih edilebilmektedir.

Birkaç yaprak taze naneyi bir bardak sıcak suda 5 dakika beklettikten sonra nane çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Mide Ağrısına Papatya Çayı

Spazm çözücü bir etkiye sahip olan papatya çayı gaz gidermeye de yardımcı bir bitkidir. Mide ağrısını ortadan kaldırmaya yarayan papatya çayı sindirim yolundaki mukozayı rahatlatmaktadır.

Stresten kaynaklanan mide ağrılarına da iyi gelen papatya çayının yatıştırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Mide asidini dengelemeye yarayan papatya çayı reflü nedeniyle oluşan ağrıları da hafifletmektedir.

6-7 adet kurumuş papatyayı bir bardak suda kaynatın, ardından soğutarak papatya çayınızı içebilirsiniz.

Mide Ağrısına İyi Gelen Zencefil Çayı

Zencefilin gaz giderici özelliği sayesinde gaz nedeniyle ortaya çıkan mide ağrıları ortadan kaldırılmaktadır. Orta boy bir zencefili dilimleyip bir bardak sıcak suyun içerisine atın. 5 dakika demlenmesini bekledikten sonra zencefil çayınızı süzerek tüketebilirsiniz.

Mide Ağrısı İçin Rezene Çayı

Mide kramplarını ortadan kaldırmaya yarayan rezene çayı gaz giderici bir özelliğe de sahiptir. Şişkinlik nedeniyle ortaya çıkan mide ağrılarını rezene çayı ortadan kaldırmaktadır. Ezilmiş rezene tohumunu bir bardak sıcak suyun içerisinde 5 dakika kaynatmanız yeterlidir. Soğuduktan sonra rezene çayını tüketebilirsiniz.

Çadıruşağı Çayı

Gaz ve hazımsızlığın neden olduğu mide ağrılarını ortadan kaldıran çadıruşağı hing olarak da bilinmektedir. Bir bardak sıcak suda çadıruşağını kaynatarak günde 3-4 bardak tüketmeniz mide ağrılarının ortadan kaldırılmasında etkili bir yöntemdir.

Mide Ağrısına Elma Çayı

Elma çayı ile bağırsakta bulunan parazitlerin dökülmesi sağlanmaktadır. Gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarını ortadan kaldıran elma çayı mide ağrılarına iyi gelmektedir. Birkaç dilim elmayı sıcak suyun içerisinde kaynattıktan sonra elma çayınızı hazır hale getirebilirsiniz.

Meyankökü Çayı

 Mide ülserine iyi gelen meyan kökü çayının hazımsızlığı giderme yönü de bulunmaktadır. Bir bardak sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı meyan kökü ekleyerek 5 ile 10 dakika arasında demlemelisiniz.

Demlendikten sonra süzerek içebilirsiniz. Tadının acı gelmesi halinde tarçın veya bal ekleyerek meyan kökü çayını tatlandırabilirsiniz. Mide ülseri ile mide ağrılarını ortadan kaldıran meyan kökü çayı sindirimi de kolaylaştırmaktadır.

error: Copyright! Yaşamloji