meme küçültme ameliyatı Meme Küçültme Ameliyatı meme k   ltme ameliyat
meme küçültme ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı

Estetik cerrahlar tarafından yapılan, normalden iri olan memelerin görünümünü düzeltmek amacı için yapılır.

Meme Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır?

İri memelerin yol açtığı, duruş bozukluğu, sırt ağrıları, baş ağrısı, omuz ağrısı, nefes almada güçlük, sutyen askısıyla omuz oluşan çöküklük, meme altındaki hijyen problemlerini (pişik veya mantar enfeksiyonları gibi) çözmek için yapılan rekonstrüktif bir ameliyattır.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Değerlendirme

İlk muayenede memelerinizin büyüklüğüne, şekline, derinizin durumuna, bakılması gibi faktörler göz önüne alınarak size en uygun ameliyat belirlenir. Cerrahınız ameliyatın ayrıntıları hakkında size iz, meme başı duyarlılığı, emzirme, anestezi şekli ve ameliyatın riskleri hakkında bilgiler verecektir.

Meme Küçültme Ameliyatına Hazırlık

Ameliyat girmeden önce gerekli hissedilen hastalarda, mamografi ile ultrasonografisi yapılmalıdır. Yüksek tansiyon, sigara, ilaç alışkanlığı, şeker hastalığı gibi durumlar cerraha bildirilmeli ve tartışılmalıdır. Meme küçültme ameliyatı, hastanede yapılması gereken bir ameliyattır ve normal durumlarda ertesi gün hasta taburcu edilebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Meme küçültme ameliyatı anestezi olarak genel anestezi içinde gerçekleştirilir ve genellikle 2,5 – 4 saat süren operasyondur. Meme küçültme ameliyatı sırasında fazla olan meme dokusu ve üzerindeki deri birlikte çıkartılır. Hangi yöntem ile yapılırsa yapılsın, meme başının çevresinde kesinlikle bir kesi işlemi yapılır ve uygulanan yöntem ile meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru ilerleyerek test T şeklinde bir kesi daha yapılır. T şeklinde oluşan çizgi ile meme altı kıvrımına uydurulur. Fakat son zamanlarda uygulanan eriyebilen dikişler ile meme de oluşan izleri ortadan kaldırmıştır. Sadece meme başı çevresinde ve meme başının alt kenarının orta yerinden aşağı doğru ortama 5cmlik bir iz kalır. Oluşan izler en başta daha çok belirgin görünse de gün geçtikte izler kaybolur. Oluşabilecek izlerin seviyesi meme büyüklüğüne, uygulanan ameliyat yöntemine ve hastanın derisindeki iz bırakma özelliğine bağlıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası eğer ki ağrı oluşursa ağrı kesici verilir, ameliyat sonrası genellikle hastalar için sıkıntılı değildir. İlk günlerde kol hareketleri sırasında ağrı olabilir ama geçicidir. Ameliyat sonrası şişlik, meme ucunda hissizlik, memede morluklar olabilir, geçicidir. Genellikle her iki memeye dren adı verilen silikon borular yerleştirilir ve 24 – 72 saat arasında çıkartılır. Ameliyat sonrasında iki üç gün sutyene benzer pansumandan sonra pansuman inceltilerek sporcu sutyeni takılır. Pansumanlarda meme ucunu kontrol edebilmek için meme ucu ayrı bir şekilde pansuman edilir ve sporcu sutyenlerinin en az iki ay giyilmesi tavsiye edilir. Ameliyattan 12 – 15 gün sonra dikişler alınır. Hastaya üç ay ağır hareketler yapmaması önerilir ve memelerin iriliğine göre hasta 1 – 2 hafta içinde işine dönebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Atlatıldıktan Sonra Hasta Nelere Dikkat Etmelidir?

Hastalarda sıkıntıya yol açacak bir sorun bulunmadığı taktir de ameliyattı atlattıktan sonra, bir gece hastanede kalması gerekir. Ameliyat sona erdikten sonra hasta iki hafta kadar sırt üstü yatması gerekir ve bu süreçte üzerinden hiç çıkarmamaları gereken özel bir sutyen kullanmalıdır. Hastaların ağır aktiviteler dışında, günlük işlerini yapmasını engelleyecek herhangi bir durum yoktur. Sadece iki hafta kadar kollarını kullanırken daha dikkatli olmalı, kollarını yukarıya kaldırmamalı, ağır yükler taşımaması gerekmektedir. Ameliyatın etkisi geçmeye başladığı süreçte hasta zaten kollarındaki hareketlerde rahatlama olacaktır ve bunu rahatlamayı hissettikçe hareketlerin artırılmasında sakınca yoktur.

Meme Küçültme Ameliyatı İle Oluşan Riskleri Ve Zararları

 • Tüm ameliyatlar için geçerli olan enfeksiyon riski
 • Hematom, ameliyat yarasının iç kısmında kan birikmesi olarak bilinir.
 • Görülme sıklığı az olsa da çok iri memelerde meme başlarında yer yer çürüme oluşabilir.
 • Meme ucunda uyuşukluk zaman zaman olabilir.
 • Memelerin şekli ile ilgili problemler olabilir.
 • Çocuk emzir de yaşanacak problemler oluşabilir.
 • Alerjik reaksiyonlar etki olabilir
 • Memeler de sark ve ya alerji olduğunda ikinci bir operasyon gerçekleştirilebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Gerçekleştikten Sonra Memede Hissizlik Olur Mu?

Göğüs küçültme ameliyatı, sizin için cerrahi olarak yapılır. Kendi alanın da uzman ve başarıya ulaşmış bir estetik cerrah tarafından yapıldığı, son derece başarılı bir ameliyat gerçekleştirilir. Ameliyattan sonra komplikasyonlar oldukça düşüktür, her türlü önlem alınmalı ve plan yapılmalıdır. Cerrahi girişimlerde ki gibi, kanama oluşur, anestetik etkiler gibi ya da enfeksiyon gelişimi de meydana gelebilir. Bu etkiler için antibiyotik ilaç tedavisi uygulanabilir. Meme başı ve kesi yapılan alanda hissizlikler meydana gelebilme olasılığı da vardır ve koplikasyonlar arasındadır. Bu durumlar ve olumsuzluklar geçici bir süre devam eder ve memede ki o hissizlik ortalama 1 yıla kadar sürebilir. Hekiminizin önerilerine uyduğunuz takdirde bu hissizliklerine azalması mümkün olur.

Bu Ameliyat Meme Kanseri Riskini Artırır Mı?

Meme küçültme ameliyatına bağlı kalınmasa da kişi hayatının belli bir zamanında meme hastalığı veya meme kanseri ortaya çıkabilir. Kişi ameliyatı düşünsün, olsun ya da olmasın, her zaman meme kontrollerini yaptırması gerekir ve meme küçültme ameliyatı meme kanseri riskini artırmaz, bunun dışında meme küçüldüğü için oluşan su miktarı da azalı bu sebeple meme kanseri gelişme riski de azalacaktır.

Meme Seklini Ne Kadar Süre Korur?

Meme küçültme ameliyatı anlık ya da zamanla geçen değil, genel olarak iyi bir sonuçlar veren, kişinin kendisini eşini ve ruh sağlığını düzelten, onları yaşama isteğini artıran, kadınların giyim tarzında kolaylık sağlayan meme dokunuşu uzun süre koruyabileceği bilinmektedir. Ancak kilo değişimleri, gebelik, emzirme ve yer çekimi meme de hacim artışına ve yeniden sarkıklar neden olabilir. Bu, normal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak da ortaya çıkan bir durumdur. Sonraki dönemlerde bu ameliyatın tekrarlanmasında bir sakınca yoktur fakat ilk ameliyatta uygulanan yöntemlerin cerrah tarafından bilinmesi gerekir.

Göğüsler Ameliyata Girmeden Küçültme Gerçekleşebilir Mi?

Herkes büyük göğüslerinizi düzeltmek ve bunu ameliyata girmeden yapmak istiyorsanız, bildiği üzere spor ve fazla kiloların verilmesi iyi gelir. Bunun için herhangi bir ilaç kullanımına gerek yoktur. Fakat bu yöntem göğüslerin biraz küçülmesini sağlamış olsa da ameliyatın gösterdiği etkiyi gösteremez. Amaç; sadece meme dokuda bulunan yağların eritilmesi ve ufak kas grupları haline getirilmesidir. Ama büyük göğüslerden dolayı oluşan sırt, omuz, omurga ağrılarını gideremediği için bu konuda kalıcı ve etkili çözüm yolları arayanlar için meme küçültme ameliyatı yapılması gerekir. Göğüslerin bir miktar küçülmesini sağlayan bir yöntemde liposuction yöntemidir. Bu yöntemde meme dokusu içinde bulunan yağ dokunu özel bir yöntemle çekilmektedir, ancak liposuction yöntemi ile her iki göğüsten çekilen yağ dokusu miktarı eşit oranda olamayacağı için, işlem sonunda memnun kalamayacağımızı belirtelim. Bu yöntemler dışında göğüs küçültmeye yarayacak herhangi bir doğal yöntem bulunmamaktadır. Tavsiye edilen kremler, yağlar, bitkisel ürünler herhangi bir işe yaramamaktadır. Nihayetinde en doğru yöntem acı duymadan ve sağlıklı bir şekilde olarak yapılan göğüs küçültme ameliyatını yaptırabilirsiniz.

error: Copyright! Yaşamloji