Meme Kanseri meme kanseri Meme Kanseri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler meme kanseri
Meme Kanseri

Meme Kanseri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Meme kanseri, göğüste bulunan hastalıklı dokulardaki hücrelerden gelişen kanserdir. Bu kanser, meme dokusunun herhangi bir noktasından kaynaklanabilmektedir. Ancak meme kanserinde en çok görülen tip, meme kanallarında kaynaklanan “duktal” adı verilen kanser tipidir. Süt üreten bezlerden kökenini almış “lobüler” kanserler de meme kanserinde çok görülen kanser tiplerinden biridir. Ayrıca medüller, tübüler, müsinöz gibi diğer dokulardan kaynaklanmış olan kanser tipleri de meme kanserinde görülmektedir. Meme kanserinin oluşumu sırasında oluşan genetik değişiklikler ise büyük önem arz etmektedir. Genetik yapıdaki birçok etkenin ve normal yol ile yaşlanmanın etkisi ile ortaya çıkan bozukluklar kansere de neden olabilmektedir. Meme kanserinde aileden geçiş büyük oranda değildir. Ailesel geçişler sadece %7 ile %9 arasında olmaktadır. Özellikle anne veya baba da meme kanseri görülmüşse eğer ailesel geçişler daha rahat görülmektedir.

Meme Kanserindeki Risk Faktörleri

Meme kanseri kadın cinsiyetinde görülme olasılığı daha fazladır. Ayrıca yaşlanma ise bu risk faktörü içerisine girebilmektedir. 30 yaşından sonra doğum yapan kadınlarda ise meme kanserinin görülme olasılığı artmaktadır. Hamilelik döneminde kadınlık hormonu yani östrojen hormonuna maruz kalınması kanser riskini artırmaktadır.

Meme kanserinde adetin görüldüğü yaşta önemlidir. Eğer kadınlarda adet erken yaşlarda görüldü ise meme kanseri olma riski de bir o kadar artmaktadır. Östrojen hormonuna uzun süre maruz kalınımı kanser riskini arttıran faktörlerdendir. Ayrıca geç girilen menopoz dönemi de kanser riskini arttırmaktadır. Menopoz, kadınların adetten kesildiği ve doğurma işlevini yitirdiği dönemdir. Bu sebeple geç girildiğinde menopoz dönemine, östrojen hormonuna fazla maruz kalınması meme kanseri riskini arttıran faktörlerden biri olmuştur.

Hamile kadınların doğumdan sonraki dönemlerinde yaptıkları emzirme işlemi önemli bir durumdur. Emzirmenin ise meme kanserine neden olan sebepleri hafifleteceğini söylese de bazı kaynaklar kimi kaynaklara göre bu durumun olma olasılığı muhtemel değildir.

Bir diğer risk faktörü ise doğum kontrol hapları gösterilmektedir. Doğum kontrol haplarının uzun süre kullanımı meme kanserinin gelişim evresini güçlendirmekte ve riski arttırmaktadır. Aynı zamanda doğum kontrol haplarının kullanımı en az 5 yıl ara ile kullanılmasından dolayı kalın bağırsak, rahim ve yumurtalık kanserini azalttığı gözlenmiştir. 10 yıldan fazla bir sürede kullanım ise özellikle genç yaşlarda kullanımı gerçekleşiyor ise ilerleyen dönem ve zamanlarda meme kanseri, kalp krizi ve inme gibi sorun, sıkıntılara neden olabilmektedir. Bu ilaç alınıyorsa eğer sigara içilmemesi gerekmektedir çünkü sigara ile birleşen bu hap, inme ve kalp krizi riskini arttırmaktadır.

Menopoz Sonrası Hormonsal Tedavinin Meme Kanserine Etkisi

Menopoz kadınların adetten kesildiği ve doğurganlıklarının bittiği döneme denilmektedir. Menopoz sonrası hormon tedavisi ilaçlar ile giderilmektedir. Ancak kulanım amacı menopoza bağlı şikayetlerin ortadan kaldırılması ve azaltılması olan bu ilaçlar,uzun kullanımı halinde ( 5 yıl gibi) meme kanseri ve rahim kanseri risklerine neden olabilmektedir. Bu ilaçlar vücutta üretimi kesilen östrojen gibi hormonları da içermektedir. Bu sebepten dolayı meme kanseri riski artmaktadır.

Boy ve kilo da meme kanserinde etkin rol oynarlar. Uzun boylu kadınlarda daha sık görülen meme kanserinin nedeni ise bilinmemektedir. İdeal kilonun üstünde kilosu olan kadınlarda ise meme kanseri görülme olasılığı sıktır.

Ayrıca beslenme, alkol ve sigara tüketimi meme kanseri riskini arttıran diğer faktörler arasında yer almaktadır. Günlük 1 bardak fazlası alınan alkolün kadınlarda östrojen salgısını ve düzeyini arttırdığı için kanser riski artmakta, gelişim evresini hızlandırmaktadır. Beslenme ise sağlıklı olmalıdır. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmesi meme kanseri riskini düşürmektedir.

Meme Kanserinden Korunma Yolları

Meme kanseri için ortaya konulmuş olan tüm risk faktörlerini yönetmek kişinin kendisine kalmış bir durumdur. Bu faktörleri yönetmek ise elinizdedir. Genel sağlık durumunuzu iyileştirmeniz zaten meme kanserine yol açmayacaktır.

Sağlıklı bir şekilde beslenme, fazla kilo var ise zayıflama ve kilonun korunması, sigara ve alkol tüketiminin bırakılması, düzenli egzersizler, aktiviteler sizi meme kanserinden koruyacak önemli faktörlerin başında gelmektedir.

Sağlıklı beslenme, alkol ve sigara tüketimini sonlandırmak,kilo vermek sizi tamamıyla meme kanserinden korumayabilir. Bunları yapıp yinede meme kanserine yakalandıysanız eğer bu sizin yada herhangi başka birinin suçu değildir. Olumsuz düşüncelerden sıyrılmak ve sadece tedaviye konsantre olup olumlu düşünmek sizi daha iyi yapacaktır.

error: Copyright! Yaşamloji