meme kanseri belirtileri nelerdir Meme Kanseri Belirtileri Meme Kanseri Belirtileri Erken Tanı meme kanseri belirtileri nelerdir
meme kanseri belirtileri nelerdir

Meme Kanseri Belirtileri Erken Tanı

Meme kanseri kadınlarda oldukça sık görülen kanser türü olmasının yanı sıra erkeklerde de görülme durumu vardır. Meme kanseri belirtileri dikkat edilirse anlaşılabilir belirtilerdir.

Kadınlarda bu kansere yakalanma oranı %25 tir. Oldukça yüksek orana sahip olan meme kanserine sekiz kadından biri her an yakalanabiliyor ve dünya da her üç dakika da bir bu kanser teşhisi konulabilmektedir.

Meme kanseri bu kadar hayatın içindeyken ondan korunmanın ya da erken tanının da mümkün olduğu biliniyor.

Meme Kanserinde Erken Tanı

Meme kanseri için erken tanı kişi kendisi günlük kontrolleri ile sağlayabilmektedir. Ne kadar erken tanı konulursa bundan korunma ve tedavi şansı o kadar da artıyor.

Meme kontrollerinde adet dönemlerinde yumru oluşumu durumunda adet dönemi sonrası geçen bir yumru vakası ile karşılaşıyorsanız, bu durumda endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Bunun yanı sıra bu gibi durumlar bazı kadınlarda sıklıkla karşılaşılıp yanılgıya düşmelerine sebep olabiliyor.

Öncelikli olarak vücudunuzda neyin normal olduğunu ve neyin anormallik olabileceğini bilmeniz gerekir. Bunun içinde bedeninizi iyi tanımanız lazımdır. Hissederek ve dokunarak kontrollerinizi sürekli yaptığınızda değişikliği anında fark edebilirsiniz. Herhangi bir farklılıkta derhal doktora başvurarak, uygulanacak olan tetkikler sonucunda oluşumun nedenini öğrenin. Olası meme kanseri riskinden en az etkilenerek kurtulmanız tamamen sizin elinizde olan bir şeydir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Genel itibari ile bu kanser tipinde en olası belirti meme de oluşmuş olan yumrudur. Bu arada meme yumrularının yüzde doksan gibi bir oranı iyi huyludur. Fakat bu gibi bir durumla karşılaştığınızda bu orana bakmaksızın derhal doktora müracaat etmeniz kanser riskini yaşayıp yaşamadığınızı anlamanızın tek yoludur.

Meme Kanserinde Koruyucu Faktörler Nelerdir?

Meme kanserine yakalanma riskini azaltan en temel faktörler emzirmek ve erken anne olmadır. Bu gibi durumlarınız var ise meme kanserine yakalanma riskiniz oldukça düşüktür.

Bir olguda çöl yak hastalığına sahip olan kişiler ile alakalıdır. Edinilen bilgilere göre kesin olmamak ile birlikte çöl yak hastalığına yakalanmış olan kişilerde meme kanserine yakalanma riski oldukça düşüktür.

Fiziksel ve ruhsal olarak iyi ve de sağlıklı olma da meme kanserine yakalanma riskini en aza indiren faktörler arasında ilk sırada yer alır.

Kullanılan bazı ilaçlarında meme kanserine yakalanma riskini aza indirdiği söylense de bu ilaçların olası başka yan etkileri sebebi ile doktora danışılmadan kullanılması kesinlikle önerilmez.

Erkeklerde Meme Kanseri

Meme kanserine yakalanma riski oldukça az olsa da erkeklerde meme kanseri olmaz diye bir yargı olamaz. Oldukça düşük oranlı olup genellikle daha yaşlı denilebilecek evrelerde kanser ile tanışma gerçekleşir. Bulgu, belirti ve tedavisi aynı olan memem kanseri erkeklerde daha zorlu bir süreçtir. Bunun temelinde kadınlarda yüksek oranda görülüp erkeklerde bulunma olasılığının az olmasıdır. Bu sebep ile meme kanserine yakalanmış olan erkeklerde psikolojik yan etkiler de beraberinde gelir.

Meme Kanseri Taraması Nasıl Yapılır?

Meme kanseri taraması mamografi adı verilen bir röntgen cihazı ile yapılır. Bu cihaz ile memenin taraması yapılarak kanser riskinin taşınıp taşınmadığı belirleniyor. Fakat bazı durumlarda yeterli bilgiye ulaşılamadığından eğer yumru olgusu yaşıyorsanız vakit kaybetmeden tekrarlatmanızda fayda var.

Mamografi taramanızı düzenli olarak yaptırmanız sonucunda erken tanı ile meme kanserinden daha çabuk kurtulma şansınız artar.

Mamografi çekiminde her hangi bir şeyden şüphe duyuldu ise, siz tekrar röntgen çekilmek üzere çağırırlar. Bu gibi durumlarda tekrar mamografi çekimine gitmenizi öneririz. Yapılan detaylı testler sonucunda da riski bir durum taşıyıp taşımadığınız anlaşılır.

error: Copyright! Yaşamloji