kısırlık kanser kısırlık, kanser Lazer Epilasyon Kısırlık ve Kanser Yapar mı? lazer epilasyon

Lazer Epilasyon Kısırlık ve Kanser Yapar mı?

Lazer Epilasyon Tedavisi Zararlı mı, Kısırlık Veya Kanser Yapıyor mu?

Kadınların güzellik ihtiyaçlarının ön plana çıktığı dönemlerden beri  istenmeyen tüylerden kurtulmak ve bir daha çıkmalarını engellemek en önemli konulardan bir tanesi olmuştur. Özellikle yaz aylarında daha çok açığa çıkan tüylenme bölgeleri geçici çözümlerle hem çok fazla zaman almakta hem de çok kısa sürede yeniden daha güçlü şekilde çıkabiliyor.

Epilasyon ile tüylerin temizlenmesi için pek çok farklı yöntem mevcut ancak geçici çözümleri bir kenara bırakırsak, en kalıcı çözümlerden bir tanesi lazer epilasyon ile tüylerin alınması olarak bilinmekte. Bakalım bu işlem zararlı mı, insan vücudunda kısırlık kanser yapıyor mu inceleyelim;

Lazer Epilasyon Kanser Yapar mı?

Lazer epilasyon Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde çok sık tercih edilen bir yöntem. Bu işlemi gerçekleştiren sağlık ve güzellik merkezlerinin karşılaşmış olduğu en sık sorulan sorulardan bir tanesi lazer epilasyonun kanser riski olarak karşımıza çıkıyor.

Toplum üzerinde yaygın olarak düşünülen bir bilgiye göre lazer epilasyonun lenf kanseri riskini arttırarak lenf bezlerini olumsuz etkilediği ve koltuk altı bölgelerinde kanser oluşumuna neden olduğudur. Ancak bu doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir ve lazer epilayon sırasında kansere sebebiyet verebilecek ışınlar cildin çok üst katmanlarında kalır ve derinlere ulaşmaz.

Bu nedenle lazer epilasyon lenf bezleri seviyesine kadar ulaşamaz ve bu bölgede olumsuz bir tahribata yol açamaz. Lazer epilasyonun genel yapısı olarak sadece koyu renkli kıl köklerini tanır ve bunları yok ederek kılların büyümesini engeller.

Ancak burada dikkat etmek gereken çok önemli bir nokta var. Lazer epilasyon yaptırmadan önce o bölgede bulunan lezyonların çok iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Eğer lazer uygulanacak bölgede bulunan lezyonlar kanser oluşumuna müsaitse lazer epilasyon kanser oluşumlarının hızla çoğalmasına olanak sağlayabilir.

Bu sebeple lazer epilasyon uygulamaları dermatologlar tarafından profesyonel testler ve iyi bir ekip eşliğinde yapılması gereken özen isteyen bir durumdur. Bu durumda lazer epilasyon kanser yapar mı? Sorusu kişiye göre değişiklik gösteren cilt yapısıyla alakalı bir durumdur ve gerekli tahliller uygulanmadan lazer epilasyon uygulanması kanser oluşumuna açık kapı bırakabilir.

Lazer Epilasyon Kısırlık Yapar mı?

Özellikle genital bölgelere yapılan lazer epilasyon kısırlık yapar mı sorusu ile karşı karşıya kalan uzmanlar, bu soruya hayır yanıtını veriyor. Halk arasında yaygınca bilinen bir yanılgıya göre lazer epilasyonun yumurta seviyesine ulaşarak yumurta yapısına zarar vererek kısırlığa yol açabileceği düşünülüyor. Ancak bu yanlış bir bilgi ve bilinmelidir ki iğneli veya lazer epilasyonun kısırlık üzerinde etkileri bulunmamaktadır.

lazer epilasyon kısırlık, kanser Lazer Epilasyon Kısırlık ve Kanser Yapar mı? k  s  rl  k kanser yapar mLazer epilasyon için uygulanan lazer ışınları cildin yalnızca 1 milimetre kadar altında bulunan kıl köklerine kadar ulaşabiliyor ve daha derinlere inecek güce sahip değiller. Ayrıca kıl kökleri haricinde diğer yapılara zarar vermeyecek kadar kısa süre uygulanan ışınlar asla cilt yapısında bozulma ve değişimlere yol açmıyor.

Son olarak lazer epilasyonda uygulanan ışınların karakteristik yapısı noniyonize yani zararsız ışınlardır ve X ışınlarıyla alakaları yoktur. Bu nedenle lazer epilasyon tedavisinin kısırlık üzerinde etkisi bulunmamaktadır. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kalıcı epilasyon işlemini çekinmeden gerçekleştirebilirsiniz.

error: Copyright! Yaşamloji