Kreon 25000 safra kesesi Kreon 25000 safra kesesi sorunları için kullanılır mı ? kreon safra 600x400

Kreon 25000 safra kesesi sorunları için kullanılır mı ?

Günümüzde her beş kişiden birinde safra kesesinde darlık, taş veya safra kesesinde çamur gibi sorunların olduğu tahmin edilmektedir. Hastaların bir çoğu kendinde bu tür bir sorun olduğunu bilmeden yaşamını sürdürmekte, ancak şikayetler şiddetlenince durum anlaşılmaktadır.

Safra kesesi karaciğerin alt kısmında bulunan minik keseciklerdir. Karaciğerde üretilen safra sıvısı besinleri sindirmek için gerekli olan bazı maddeler içerir ve safra kesesinde depolanır.

Safra kesesinde depolanan safra sıvısı buradan sindirim sistemine verilir ve besinlerin sindirilmesine yardımcı olur.

Safra kesesi ile alakalı sorunlar yaşayan hastalar hazımsızlık, şişkinlik, karın ağrısı gibi şikayetler yaşamaktadırlar. Birkaç saat boyunca geçmeyen karın ağrısı safra kesesinde veya kanalında taş olmasının karakteristik belirtisidir.

Safra kesesinin alındığı veya safra kesesinde/kanalında taş-çamur olduğu hastalarda sindirim sistemine verilecek sıvının yerini alması için bazı ilaçlar reçete edilebilmektedir. Hastanın ayrıca doktor tavsiyesine uygun bir diyeti uygulaması, bazı yiyeceklerin tüketimini sınırlandırması gerekmektedir.

Safra kesesi ile alakalı sorunlar pankreası da etkileyebilmekte, pankreatit gibi rahatsızlıkları tetikleyebilmektedir.

Kreon 25000 safra kesesi sorunları için kullanılır mı ?

Kreon 25000, pankreas enzimlerini yeterince üretemeyen veya kanalda tıkanıklık nedeniyle pankreas enzimleri sindirim sisteminde aktarılamayan kişilere verilen ve pankreas enzimlerini içeren bir ilaçtır.

Hastanın safra kesesinin alınması veya safra kesesinde/safra kanalında taş olması sebebiyle besinleri sindirmekte zorluk çeken hastaya Kreon 25000 ilacı reçete edilebilmektedir.

Safra kesesi ile alakalı sorunlar pankreasın yükünü artırdığı, bazen de pankreasa zarar verdiği düşünülerek Kreon 25000 ilacı reçete edilebilmektedir.

Safra kesesi ile alakalı sorunlar yaşayanlar bazı besinleri özellikle de yağlı besinleri sindirmekte zorluk yaşamakta bazı besinlere karşı alerji gösterebilmektedirler. Kreon 25000 bu tür sorunları azaltmaktadır.

Fakat her safra kesesinde sorun olan kişiye Kreon 25000 reçete edilmesi gerekmemektedir. Hastalığın şiddeti ve türüne göre bazı safra kesesi hastalarına Kreon 25000 ilacı reçete edilmemekte, bunun yerine diyet tavsiyesi ile yetinilmektedir.

Safra kesesi ile alakalı sorun yaşayan hastaların alkolden, hayvansal yağdan, kahveden ve yumurtadan uzak durması, fazla baharat tüketmemesi, bol su içip sebze ağırlıklı beslenmesi gerekmektedir.

Bazen de hastadaki karın ağrısı, hazımsızlık veya gaz gibi şikayetlerinin nedeni tam olarak kestirilemediğinde eğer dışkıda yağ görülürse Kreon 25000 reçete edilmektedir. Çünkü Kreon 25000 sindirimi kolaylaştırmakta ve bu tür şikayetleri azaltmaktadır.

İlgili yazı: Zayıflatan sebze diyeti listesi

Kreon 25000 ne için kullanılır ?

Kreon 25000 pankreası bazı nedenler nedeniyle yeterince çalışmayan veya pankreas kanalında taş olan kişilere verilen bir ilaçtır. Bu ilacın içerisinde pankreasın ürettiği lipaz, amilaz ve proteaz enzimleri bulunur.

Bu enzimler domuz pankreasından elde edilmiş ve sterilize edilerek, yardımcı maddeler ilave edilerek ilaç haline getirilmiştir.

Hastaya Kreon 25000 reçete edilmesinin bazı nedenleri şunlardır:

 • Akut veya kronik panktreatit. (Pankreasta iltihap, hasar olması)
 • Pankreas yetersizliği
 • Pankreasın çalışmasını yavaşlatan bazı sağlık sorunları
 • Pankreas kanalının tıkanması
 • Pankreas kanseri
 • Panreastan parça alınması
 • Mide küçültme ameliyatı
 • Safra kesesinin alınması
 • Safra kesesinde taş/çamur olması
 • Safra kanalının tıkalı olması

İlgili yazılar:

Kreon 25000 günde kaç defa kullanılır ?

Kreon 25000 IU muadili nedir ?

Kreon ilaç zayıflatır mı ?

error: Copyright! Yaşamloji