Kreon 25000 IU kullanıcı yorumları  Kreon 25000 IU kullanıcı yorumları kreon yorum 600x400

Kreon 25000 IU kullanıcı yorumları

Kreon 25000 IU, pankreas veya safra kesesi kaynaklı sorunlar yaşayanların kullandığı, hazımsızlık, gaz, şişkinlik, karın ağrısı gibi şikayetler için kullanılan bir ilaç olup pankreasın ürettiği besin parçalayıcı enzimleri içermektedir.

Kullanıcı yorumlarına göre benzer etkiyi gösteren ilaçlar içerisinde en etkili olanlardan biridir. Enzim içerikli olması nedeniyle bazı hastalar Kreon 25000 IU ilacını vitamin veya gıda takviyesi gibi bir şey zannetmektedir. Kreon 25000 IU sindirim şikayetlerini gideren bir takviye ürün değildir, hastanın zorunluluk nedeniyle kullandığı bir ilaçtır.

Kreon 25000 IU hangi hastalıkta kullanılır ?

Doktorun hastaya Kreon 25000 IU reçete etmesi için karın ağrısı, şişkinlik, gaz, bağırsaklarda hassasiyet gibi şikayetlerinin olması yeterli değildir. Çünkü bu tür şikayetler çok sayıda farklı rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Kreon 25000 IU pankreatin, yani pankreasımızın ürettiği enzimleri içerir ve bu ilacın hastaya reçete edilmesi için hastada ya pankreas enzimlerinin yeterli derecede üretilmiyor olması veya üretilen pankreas enzimlerinin bağırsaklara ulaştırılamıyor olması gerekmektedir.

Kreon 25000 IU ilacının reçete edilme sebepleri:

Kistik fibrozis:Doğumdan itibaren sindirim sistemi ve üreme sistemini etkileyen kalıtsal bir hastalıktır. Bu hastalık akciğer, karaciğer, pankreas, bağırsaklar ve cinsel organları etkilemektedir. Kistik fibrozis hastalarında pankreas enzimlerin yeterli derecede üretilemediği için karın ağrısı ve şiddetli kabızlık şikayetleri görülür.

Pankreatit: Pankreasın bazı sebeplerle zarar görmesidir. Akut (aniden başlayan ve tedavi ile geçen ) ve kronik (devamlılık arz eden) olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Pankreatit pankreas iltihabı olarak tanımlansa da iltihap haricinde de pankreasın zarar görmesi pankreatit olarak adlandırılır.

Yağlı ve ağır yemek yeme kültürü ile alkol alışkanlığı pankreatit sebeplerindendir. Pankreatit safra kesesinde taş olması, kistik fibroz, bazı ilaçların yan etkisi, bakteriyal veya viral enfeksiyonlar, karın bölgesine darbe almak veya ameliyat geçirmek gibi sebepler de pankreatite neden olmaktadır.

Pankreatit, mide bulantısı, yüksek ateş, gözün beyaz kısımlarında sararma, tuvalete çıkmakta-gaz çıkarmakta zorlanma, tansiyon düşme gibi şikayetlere neden olmaktadır.

Pankreatektomi: Pankreasın bir kısmının veya tamamının ameliyatla alınmasıdır. Pankreatit, pankreasta kist-tümor olması veya pankreas kanseri gibi sebeplerle pankreasın bir bölümü veya tamamı alınmak zorunda kalınırsa pankreas enzimleri ilaç yoluyla alınmaktadır.

Gastrektomi: Midenin bir kısmının alınması işlemidir. Mide küçültme operasyonu sonrasında sindirim sorunları yaşanabilmekte ve bunları gidermek için Kreon 25000 IU gibi ilaçlar kullanılmaktadır.

Pankreas kanalının tıkanması: Pankreas kanalının tıkanması yaygın olarak safra kesesinde taş oluşumu kaynaklıdır. Ayrıca Crohn hastalığı da buna sebep olmaktadır. Pankreas kanalı tıkandığında Pankreatit riski oluşmaktadır.

Safra kanalının tıkanması: Tümör veya taşlar safra kanalını tıkadığında sindirim sorunları oluşmaktadır. Safra kanalı tıkanığında hastada sarılık belirtileri görülür. Deri sararır, idrar rengi koyulaşır ve dışkı beyazlaşır.

Pankreasla ilgili bir sorun olduğu nasıl tespit edilir ?

Hastada görülen karın ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlık gibi şikayetlerinin pankreas ile alakalı olduğunu tespit etmek için dışkı tahlil edilir.

Eğer dışkıda yağ miktarı yüksek çıkarsa, tripsin, tripsinojen ve elastaz enzimleri yüksek çıkarsa hastaya apnkreas enzimlerinin verilmesi gerektiği düşünülebilir. Ama öncelikle hastanın hastalığının tam olarak ne olduğunun tespiti ve bunun tedavisi gerekir.

Bunun için;

Endoskopik retrograt  kolanjiyopankreatografi (ERCP) denilen bir yöntemden yararlanılmaktadır. Burun ve mide yoluyla pankreas içine yerleştirilen esnek bir skopi aleti ile pankreas, pankreas yolu ve safra yolunda hasar olup olmadığı incelenmektedir.

ERCP yönteminin alternatifi olarak ayrıca Manyetik rezonans kolanjiyopankreatografi (MRCP) denilen MR yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntem pankreas ve safra bölgesinin MR’ını çekmektir.

Kreon 25000 IU kullanıcı yorumları

Kreon 25000 IU kullanan hastalar genelde ilacın etkisinden memnun kalmaktadırlar. Bu ilaç benzer ilaçlara göre daha iyi etki gösteren bir ilaçtır. Bununla birlikte ilacı kullanmaya başlandıktan sonra mevcut şikayetlere bazı şikayetler eklendiğini, ilacın yeterli tesiri olmadığını söyleyen hastalar da bulunmaktadır.

Kreon 25000 IU ilacının ishal, mide bulantısı ve kusma gibi yan etkileri bulunmakta olup ilaca ilk kez başlayan kişilerde vücut ilaca alışana dek bu tür yan etkiler görülmekte daha sonradan azalmaktadır.

Kreon 25000 IU ile ilgili en yoğun eleştiri ilacın domuz pankreasından üretiliyor olmasıdır.

İlgili yazılar:

Kreon 25000 IU muadili nedir ?

Kreon ilaç zayıflatır mı ?

Kreon 25000 günde kaç defa kullanılır ?

error: Copyright! Yaşamloji