Kreon 25000 günde kaç defa kullanılır ?  Kreon 25000 günde kaç defa kullanılır ? kreon 2500 600x400

Kreon 25000 günde kaç defa kullanılır ?

Kreon 25000 ilacının prospektüsünde günde kaç defa kullanılır bilgisi yer almadığından bu konuda açıklama yapılma ihtiyacı duyulmuştur.

Kreon kullanan hastaların bu ilacın etkilerini tam olarak görememelerinin yaygın sebebi ilacın uygun ve düzenli kullanılmamasıdır.

Kreon ilacını kullanırken diğer kullandığımız ilaçlardan daha farklı bir özen göstermemiz gerekir. Bu ilacın kullanım şekli çoğu ilaçtan farklıdır.

Kreon 25000 nasıl kullanılır ?

Kreon bir pankreatik enzim karışımıdır. Yani pankreasta üretilen ve vücudun gıdaları parçalaması (sindirim) için gereken lipaz, proteaz ve amilaz enzimlerini içerir.

Her ne kadar yardımcı maddeler olarak makrogol 4000, hipromelloz ftalat, setil alkol, trietil sitrat, dimetikon, sodyum lauril sülfat ve titanyum dioksit gibi kimyasal maddeler içerse de Kreon ilacının ana maddesi domuz pankreas bezinden elde edilen bu enzimlerdir.

Kreon 25000 ilacı, besinleri sindirmek için gereken enzimleri vücutları tarafından yeterli derecede üretemeyen kişilere reçete edilmektedir. Örneğin pankreas iltihabı, pankreas yolunda tıkanıklık veya safra kesesinde çamur olması gibi sebeplerle besin parçalama enzimleri yeterince üretilemez veya sindirim sistemine verilemez.

Kreon 25000 ilacı sert jelatin kapsül şeklindedir ve yiyecekler bağırsaklardan geçerken etki gösterir. Bu nedenle kullanım zamanı yemek esnasındadır. Yemeğin hemen öncesi, birkaç lokma aldıktan sonra veya yemeğin hemen ardından kullanılır.

Sert bir kapsül olduğu için çocuklar, yaşlılar ve yutkunma güçlüğü çekenler yutmakta zorluk çekebilirler. Eğer öyle bir durum var ise öyle bir durum söz konusu ise elma püresi veya portakal suyuna kapsül içindeki toz dökülerek çiğneme olmaksızın yutulur.

Eğer kişi kapsülü yutmakta zorluk çekmiyor ise kırmadan, çiğnemeden su ile tek seferde yutmalıdır.

Kreon 25000 günde kaç defa kullanılır ?

Kreon 25000 ilacı yemeklerle birlikte alınır. Genellikle 3 öğün, yani sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği ile birlikte alınması önerilir. Bu konuda doktorun talimatına sıkı sıkıya bağlı kalmak gerekir.

Kreon 25000 ilacının genel olarak 4 saat aralıklarla alınması gerekmekte olup ilacın etkisini maksimum derecede gösterebilmesi için hastanın yemek saatleri ile ilaç alım saatlerinin hem uyumlu olması, hem de öğün aralığının 4-5 saatten uzun olmaması gerekir.

Kreon 25000 yan etkileri

Hasta yüksek doz Kreon 25000 kullanıyor ise mide bulantısı, kabızlık, kusma ve ishal gibi şikayetler ve cilt sorunları ile karşılaşması muhtemeldir.

Özellikle ilacı kullanmaya başlandıktan sonra ilk 10 gün içinde bu tür şikayetlerin belirgin görülmesi durumu yaşanmaktadır.

Kreon 25000 ilacı eğer kistik fibroz için kullanılıyorsa ve yüksek doz kullanılıyor ise bağırsak daralması sorunu yaşanabilmektedir.

İlgili yazı: Kreon ilacı zayıflatır mı ?

Kreon ilacı düzgün şekilde kullanılmaz ise gaz, şişkinlik, kabızlık ve mide bulantısı gibi şikayetler görülebilmektedir.

Kreon 2500 ilacı ile alakalı “domuz kaynaklı” olması nedeniyle hastalarda bazı tereddütler yaşanmaktadır. İlacın kullanma talimatında bu ilacın domuz pankreasından üretildiği açıkça yer almakta olup bu ilaç devletimiz tarafından onaylanmış bir ilaçtır.

Birçok kişi bu bizim ülkemizde nasıl mümkün olabilir, acaba Kreon 25000 IU muadili nedir merak etmektedirler.

İlgili yazı: Kreon 25000 IU muadili nedir ?

error: Copyright! Yaşamloji