karın şişkinliği nedenleri karın şişkinliğine ne iyi gelir Karın Şişkinliği Nedenleri ve Şişkinliğine Ne İyi Gelir karin siskinligi nedenleri
karın şişkinliği nedenleri

Karın Şişkinliği Nedenleri ve Şişkinliğine Ne İyi Gelir

Karın şişkinliği ve nedenleri nelerdir?

Karın şişkinliği özellikle yenilen yemek sonrası pek çok kişinin yaşadığı problemler arasında yerini alır. Karın şişkiliğine ne iyi gelir sorusuna maden suyundan başka bir cevap alamıyorsanız bu yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Doğal ve bitkisel yollarla evinizde karın şişkinliği tedavisi konusunda bilgilenceksiniz.

Bu şişkinliğin altında yatan nedenler ise kişiden kişiye göre farklılık arz edebilmektedir. Bazen bağırsaklarda oluşan gazın atılamaması ile oluşabilen şişkinlik hissi bazen doyduktan sonra bile yemeğe devam edilmesinden dolayı kaynaklanabilmektedir.

Sindirim sistemindeki zayıflıkla birlikte midenin işlevini tam ve düzenli olarak gerçekleştirememesi de şişkinlik hissine sebebiyet verebilmektedir.

Esnek bir yapıya sahip midenin kapasitesinden fazla gıda ile dolması genişleyerek karında şişkinlik hissi yaratmasına ve kişiyi rahatsız etmesine sebebiyet verebilmektedir. Bazı hastalıklara bağlı olarak vücudun çeşitli gıdaları normal insanlara göre sindirememesi durumu da hastalık nedeniyle bu gıdaların tüketiminde şişkinlik hissine sebebiyet verebilmektedir.

Şişkinlik hissine karşı tüketimine dikkat edilmesi gereken gıdalar nelerdir?

Pek çok gıdanın vücuda faydalı yanları bulunmakla birlikte bazı gıdalar şişkinlik hissine sebebiyet veren bağırsaklarda gaz oluşumunu hızlandırmaktadır. Bilinen gaz yapıcı gıdalar arasında başta fasulye, buğday, nohut olmak üzere karnabahar, marul, Brüksel lahanası, brokoli, elma, erik, şeftali gibi meyve, sebze ve bakliyatlar yer almaktadır.

Ayrıca fazla yemenin yanında hızlı yemek yemek, sürekli sakız çiğnemek, içecek tüketirken hava yutmanıza neden olan pipet kullanımı ve sigara içimi gibi alışkanlıklarınız da karın şişkinliğine sebebiyet veren davranışlardır.

Karın şişkinliği için doğal çözüm yöntemleri

Rezene çayı, nane çayı ve papatya çayı gibi bitkisel çaylar şişkinlik hissini alarak rahatlatabilen bitkisel çaylar arasında yerini almaktadır. Sürekli karında şişkinlik hissi yaşıyor iseniz yemek sonrası bu bitkisel çaylardan tüketmeniz şişkinliğinizi büyük ölçüde giderebileceği gibi bu bitkisel çayların sakinleştirici özelliğiyle de kendinizi rahatlamış hissedebileceksiniz. Karın şişkinliğine iyi gelen ve gaz giderici çaylar ile ilgili yazımızı da okumanızı öneririz.

Ilık su veya karbonatlı su içmekte büyük ölçüde şişkinliğinizi alacak öneriler içerisinde yer alır. Karbonatlı suyu tüketirken bir sürahi su içerisine bir çay kaşığı karbonat ilave ederek bir süre bekleterek suyu dinlendirmenizi önerilir. Karın şişkinliğine ne iyi gelir sorusuna güzel bi cevap olabilir bu. Diğer karın şişkinliği tedavi yöntemleri için okumaya devam edelim.

Vücudunuzdaki fazla suyu atmanıza yardımcı olarak ödem atmanıza katkı sağlayan maydanoz, beyaz lahana, pırasa, semiz otu, kivi ve nar gibi gıdalar tüketmeniz karında şişkinlik hissini de azaltacaktır.

Karında şişkinlik hissini azaltan doğal kürler

Lahana kürü: İki yaprak beyaz lahanayı suda kaynatarak günlük ılıdığında lahana suyunu bir su bardağı olmak üzere için vücudunuzda biriken fazla suyu atmanızı sağladığı gibi karında şişkinlik hissini de azaltacaktır.

Kiraz sapı kürü: Bir tutam taze kurutulmuş kiraz sapını büyük bir su bardağı su ile kaynatarak demlemeye bırakın, hemen ardından süzerek ılık halde karışımı tüketin. Aynı şekilde mısır püskülüyle de hazırlayacağınız kür de karında şişkinlik hissini azaltmaya ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Maydanoz kürü: 6-7 adet maydanozu saplarıyla birlikte kaynamış su içerine alın ve demlemeye bırakın, ılımaya başladığında maydanoz suyunu tüketebilirsiniz.

Belirttiğimiz bitkisel kürleri farklı günlerde düzenli olarak uygulayarak kendinizi büyük ölçüde rahatlamış hissedebilirsiniz. Ancak kürlerin karın şişkinliğine iyi gelmesi açısından herhangi bir tatlandırıcı kullanmadan tüketmeniz daha faydalı olacaktır.

Belirtilen öneriler ve doğal kürlerin yanı sıra karın şişkinliğini önlemek adına bitkisel yağ karışımlarıyla karın bölgenize masaj yaparak da büyük ölçüde rahatlamanızı sağlayabilirsiniz.

Karın şişkinliğinde bitkisel yağ karışımı için;

Gereken malzemeler

  • 2-3 damla adaçayı yağı
  • 2-3 damla lavanta yağı
  • 2-3 damla gül yağı
  • 2-3 damla ardıç yağı
  • 3 yemek kaşığı badem yağı

Karın şişkinliğine bitkisel yağ tedavisi uygulaması

Tüm bitkisel yağları belirtilen miktarlarda bir kap içerisine alarak iyice karıştırın ve karın bölgenize yarım saat kadar masaj yaparak yağın vücudunuzla etkileşimini sağlayın. Yumuşak hareketlerle parmak uçlarınızla yapacağınız masaj karın şişkinliğinizi alarak derin bir rahatlık hissi verecektir.

karın şişkinliğine ne iyi gelir karın şişkinliğine ne iyi gelir Karın Şişkinliği Nedenleri ve Şişkinliğine Ne İyi Gelir karin siskinligine ne iyi gelir
karın şişkinliğine ne iyi gelir
error: Copyright! Yaşamloji