karın germe ameliyatı Karın Germe Ameliyatı ve İzi İyileşme Süreci kar n germe ameliyat  ve sonras

Karın Germe Ameliyatı ve İzi İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatı sonrası olan iyileşme süreci süresi ve riskleri var mı? Göbek ve karın germe ameliyatı olanlar aşağıdan yorumları yazabilir, bu estetik operasyonda iz kalır mı, nasıl yapılır tüm soruları cevaplıyoruz.

Karın Germe Ameliyatı ve Sonrası Estetiği

Düz, kusursuz ve çekici bir karın ile bel bölgesine sahip olmak için egzersiz, diyet ve diğer bölgesel zayıflama uygulamalarından tam sonuç alamayan kişiler karın germe ameliyatı yaptırarak kesin sonuca ulaşıyor. Karın bölgesindeki kaslar ve deri yaşlılık, aşırı kilo almak ve vermek, birden fazla doğum gibi nedenlerle gevşiyor ve sarkmalar oluşuyor. Tüm bunların sonucunda kişinin sosyal hayatını ve özel hayatını etkileyecek düzeyde kötü bir görünüme neden olan karın bölgesi deformasyonları, özel tekniklerle yapılan karın germe ameliyatıyla giderilmektedir.

Her yaştan kişiye yapılan bu ameliyatın amacı; karın bölgesinde biriken yağ, bombe görüntü, çatlak ve sarkmaların tedavisidir. Abdominoplasti yani karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki estetik problemlere karşı uygulanan en etkili sonuçları veren cerrahi bir işlemdir. Karın germe operasyonunda gevşemiş olan karın kasları gerginleştirilir, fazla yağ dokusu alınır, çatlamış ve sarkmış olan deri düzleştirilir ve karın bölgesinin daha genç ve kusursuz görünmesi sağlanır.

Karın Germe Ameliyatı Kimler için Uygundur?

 • Obezite rahatsızlığı olmayanlar,
 • Zayıflama yöntemleri, diyet ve sporla karın bölgesi yağlarını eritemeyen kişiler,
 • Kilonun verilmesiyle karın cildinde gevşeme, çatlak ve sarkma olanlar,
 • Doğumdan sonra karın bölgesi şişman olanlar,
 • Hamileliğe bağlı sarkma ve çatlak şikayeti yaşayanlar,
 • İdeal vücut ölçülerine sahip olan fakat sadece karın bölgesinde kilo problemi yaşayanlar,
 • Operasyon için sağlık durumu elverişli olanlar,
 • Operasyondan hemen sonra hamilelik düşünmeyenler,

Karın Germe Ameliyatı ve Liposakşın Birlikte Yapılabilir mi?

Kişinin üst karın bölgesinde aşırı yağ problemi varsa cerrah bu yağ dokusunu yok etmek için ameliyatla birlikte liposakşın işlemini aynı anda uygulayabilir. Böylece bel ve karın bölgesi estetik olarak çok daha uyumlu bir görüntüye kavuşabilmektedir.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

karın germe ameliyatı nasıl yapılır? karın germe ameliyatı Karın Germe Ameliyatı ve İzi İyileşme Süreci kar n germe ameliyat  olanlarAmeliyat öncesi alınan önlemler oluşabilecek riskleri engeller. Yine de en sık görülen ameliyat bölgesinde enfeksiyon oluşması, karın içinde kan ve kirli sıvı birikmesi riskler arasındadır. Bu şikayetler antibiyotik tedavisiyle giderilebilir. İşlem sonrasına ilk dönemde karın dokusunun gergin olması dikişlerin açılmasına nadiren neden olabilir. Bu durumda yeniden dikiş atılır yada pansuman yapılarak tedavi yapılır.

Karın Germe Ameliyat Planlaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu bölgedeki yağlanma, cilt sarkması ne derecede, gevşemenin boyutuyla birlikte yağlanma sadece karın bölgesinde mi ya da farklı bölgelerde aynı durum var mı gibi konular estetik cerrah tarafından değerlendirilerek hastayla birlikte planlama yapılır. Bu operasyon karını düzleştirirken aynı zamanda belin de incelmesine yardımcı olur. Doktorun bu yorumları sonrasında operasyon belirlenir.

Karın Germe Ameliyatı ve Estetiği Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • Daha önceden karın bölgesinde bir operasyon yapılmış ise durum cerrah tarafından değerlendirir,
 • Kişi sigara kullanıyorsa ameliyat öncesi ve sonrası üç hafta kesinlikle sigara içmemelidir. Çünkü sigara kan dolaşımını yavaşlattığından ameliyat sonrası iyileşmeyi geciktirir,
 • Operasyon öncesinde karın cildi gerginliği incelenir, gerekirse kişinin kilo vermesi istenebilir,
 • Kan sulandırıcı ilaçlar anesteziyi etkilediğinden operasyon öncesi iki hafta alımı kesilir,
 • Bayanların özel günlerinde, adet döneminde ameliyat yapılmaz.

Karın Germe Ameliyatında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Bu operasyonda mini karın germe ile tam karın germe yöntemleri uygulanır. Göbek bölgesindeki problemin boyutuna göre en iyi etki edecek yöntem tercih edilmektedir.

Tam Karın Germe Yöntemi Nasıl Yapılır?

karın germe ameliyatı iyileşme karın germe ameliyatı Karın Germe Ameliyatı ve İzi İyileşme Süreci kar n germeEğer kişini kilo problemi göbek deliğinin üstündeyse bu yöntem uygulanır. Bu işlem göbek deliği ile kasık arasındaki bölüme dikey, duruma göre yatay kesiler açılarak yapılır. Bu bölgedeki gevşeme, çatlak ve sarkmış deri çıkartılır. Karın kasları gerginleştirilir ve üst karın derisi aşağıya doğru çekilerek dikilmektedir. Tam karın germe ameliyatı operasyonu genel anestezi ile 4 saat sürmektedir.

Mini Karın Germe Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Karın bölgesindeki bozulma göbek deliği altındaysa ve göbek deliği üst bölgesinde bir problem yoksa bu işlem yapılır. Göbek deliği altındaki gevşeme, sarkma ve çatlaklar kesilerek ayrılır ve gerginleştirilir. İşlem ortalama 1.5 saat sürmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Yapılanlar ve İyileşme Süreci Nedir?

 • Hasta 1 saat sonra uyanır,
 • Ameliyatın ikinci gününde drenler çıkarılarak hasta taburcu edilmektedir,
 • İlk günlerde karnı zorlayacak hareketler yapılmamalı, ağır şeyler kaldırılmamalıdır, bu günden itibaren iyileşme süreci başlar.
 • Ameliyat bölgesi bandaj ile kapatılmaktadır. Bunlar çıktıktan sonra 6 hafta kişi özel karın korsesi giymektedir,
 • Ameliyat sonrasında karın bölgesinde hafif ağrı görülse de basit ağrı kesicilerle bu süreç ortalama 4 gün sonra geçer,
 • Herhangi bir enfeksiyona karşı hasta bir hafta boyunca antibiyotik kullanmalıdır,
 • İlk hafta hastalar dik pozisyonda yatmamalıdır,
 • Hasta ilk banyosunu dördüncü günde yapabilir,
 • Dikişler cerrah tarafından 10 gün sonra alınır,
 • Kişiler iki hafta sonra iş hayatlarına dönebilir, mini karın germe işleminde ise hasta 5. Günde iş başı yapabilir,
 • Ameliyat sonrası 3 ay boyunca hasta ağır spor yapmamalıdır,
 • İşlem sonrasında oluşan şişlikler 6 ayda kaybolur,
 • Karın tam olarak 6 ay sonra şeklini alır,
 • İç çamaşırla gizlenecek şekilde yapılan ameliyat izleri 1 yıldan sonra ten rengine döner ve iyileşme süreci sona erer.

Obezite Hasları Karın Germe Ameliyat Olabilir mi?

karın germe operasyonu sonrası iyileşme karın germe ameliyatı Karın Germe Ameliyatı ve İzi İyileşme Süreci kar n germe ameliyatÜlkemizde her 100 kişinin 33’ü fazla kilosundan şikayetçiyken, 15 yaş üstü her 100 kişinin ise 17’sinin obeziye hastası olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Fazla kilolu kişilerin yarısı erkek ve diğer yarası ise bayandır. Gün geçtikçe fazla kilolu ve obez kişilerin sayısı artıyor. Durağan yaşam, sağlıksız beslenme gibi nedenlerin altında yattığı bu hastalık en çok vücutta karın bölgesinin büyümesi ve yağlanmasına neden oluyor. Bu durumdan şikayetçi olan obezite hastalarının karın germe ameliyatından önce mutlaka obezite tedavisinin olması gerekir. Bu hastaların karın bölgesindeki fazla deri, dirençli yağların yok edilmesi için liposuction yöntemi uygulanması faydalıdır.

Bu ameliyat obezite hastaları için özel planlanır ve obezitenin derecesi saptanır. Özellikle başarılı obezite tedavisinden sonra oluşan sarkmalar için karın germe ameliyatı oldukça etkili olacaktır.

Karın Bölgesi Neden Sarkar?

Karın kasları esnekliğini kaybettiğinde ve kas dokusu birbirinden ayrıldığında bombeleşme oluşur. Özellikle gebelik döneminde yağ tabakasının hemen altında bulunan kaslar, büyüyen karında birbirlerinden uzaklaşarak gerginliğini kaybeder.

Karın Bölgesinde Çatlaklar Neden Oluşur?

Güzel bir karın için cildin kusursuz olması önemlidir. Sık kilo almak ve kilo vermek, hamilelik, hormonal değişimler, karın bölgesi cildinin kalitesinin bozulmasına neden olur. Deri dokuları zayıfladığından özellikle gebelikte yoğun yırtılmalar ve çatlaklar görülür. Emzirme döneminde bu durum göğüslerde de oluşmaktadır. Karın germe ameliyatı en etkili çatlak tedavisi olarak görülmektedir.

Hamileliğin Etkileri:

Hamilelik döneminde değişen metabolizma, karın ve basen bölgesinde yağların birikmesine ve bunların kalıcı olmasına neden oluyor. Bu inatçı yağlar diyete ve spora dirençlidir ve kolay erimez. Üstelik bu aşırı yağ dokusu karın sarkması ve deformasyona neden oluyor.

Anne Adaylarının Karın Germe Ameliyatı Olması Sakıncalı mı?

Bu işlem hamile kalmayı engellememektedir. Anne adayları için risk oluşturmayan bu cerrahi işlemde dikkat edilmesi gereken ameliyat sonrası iyileşme dönemidir. Bu döneme göre gebelik takvimi belirlenmelidir. Genelde tam olarak iyileşme 6 ay ile bir yıl arasındadır. Bu nedenle işlemden bir yıl sonra gebelik planlanmalıdır.

Bu ameliyatı olanlar var ise öncesi ver sonrası iyileşme süreci hakkında alt tarafta bulunan yorumlar kısmına düşüncelerini paylaşabilir. Bu operasyonu düşünen kişilere yardımcı olacaktır.

error: Copyright! Yaşamloji