Janumet 1000 mg kullanıcı yorumları  Janumet 1000 mg kullanıcı yorumları janumet kullanici yorumlari 535x400

Janumet 1000 mg kullanıcı yorumları

Janumet 1000 mg içerisinde 1000 mg metformin hidroklorür ve 50 mg sitagliptin etken maddesi bulunmaktadır.

Janumet 1000 mg, genellikle Glifor’un yeterli olmadığı hastalara kan şekeri daha hızlı düşsün diye reçete edilen bir ilaçtır.

İlgili yazı: Janumet ile Glifor arasındaki fark

Tip 2 diyabet hastalarında beslenme düzeni çok önemlidir. Eğer hasta doktorun önerdiği diyete uymazsa hem kilo alma riski ile karşılaşır hem de şeker komasına girme gibi önemli bir risk ile karşılaşır.

Janumet 1000 mg diyet yapmakta sorun yaşayan veya diyet yapsa bile kan şekeri yüksek çıkan tip 2 diyabet hastalarına reçete edilmektedir. Yan etkileri ağır şeker ilaçlarından biri olup hastanın bu ilacı itina ile kullanması ve beklenmedik etkilere karşı dikkatli olması gerekmektedir.

Aşağıda yer alan Janumet 1000 mg kullanıcı yorumları genellikle ilacın yan etkileri üzerine olup ilacın yan etkileri, ilacın dozuna, hastanın ne kadardır diyabet hastası olduğuna ve yaşına göre bir miktar farklılık arz edebilmektedir.

Janumet 1000 mg kullanıcı yorumları

Aysel G.

2 sene önce diyabet teşhisi kondu. (46 yaşındayım) Diyabet teşhisi konunca ilacımı düzenli olarak kullanmama rağmen kan şekeri seviyem istenilen noktaya gelmedi. Bazen üst noktalara tırmanıyor, bazen ise düşük çıkıyordu.

Doktorum “senin kan şekerin ani zıplıyor sana Janumet yazalım dedi”. Ben daha önceki ilaç gibi yan etkisi düşük kalacağınız zannetmiştim.

İlaca başladığımın ertesi günü midem altı üstüne geldi. Kusmamak için kendimi zor tuttum. Bu tür bir yan etkinin olabileceğini doktor söylemişti o yüzden birkaç gün dişimi sıktım.

3. günden sonra mide bulantısı epey azaldı. Ama kafamdaki sersemlik birkaç gün daha sürdü. Aradan bir hafta geçince vücut ilaca alıştı. Ben bunun üzerine biraz rahatlamıştım. Faka fazla yorulduğum bir gün ikindiden sonra gözlerimin feri söndü. Fenalaştım. Kan şekerim aşırı düşmüş.

Öğle yemeğinden beri 6 saat yemek yememiştim. Sanırım ondan oldu. Bu hadiseyi yaşadıktan sonra 3 saatten fazla aç kalmamaya çalıştım.

Epeydir Janumet ile sorun yaşamıyorum. Çantamda her zaman bisküvi veya elma taşıyorum her ihtimale karşı.

Tevfik U.

Şeker komasına girdikten sonra doktorun bana reçete ettiği ilaçtır. İlk 2 hafta ciddi yan etkilere sebep olduktan sonra (halsizlik, mide bulantısı, hazımsızlık hissi) ilaca alıştım.

Eğer Janumet’i dikkatli kullanırsanız gayet etkili ve yeterli bir ilaç. Eğer sadece ilaca yüklenirseniz haliniz harap. Yasak şeyleri yememeniz lazım. Kurallara uyarsanız Janumet candır ve yeterlidir.

Leyla H.

Janumet’e kusmatik adını koydum. İlacı içtikten yaklaşık 3 saat sonra midemdeki değirme dönmeye başlıyorum. Kustum kusacam derken sonunda içimi boşaltıyorum.

Bir hafta sonrası doktor kontrolüm var. İnsuline geçmemek için direniyorum ama Janumet bana ağır geldi.

Seyfi K.

Janumet ile maceram yaklaşık bir yıldır var. İlk zamanlar yan etkileri can sıkıcıydı ama sonra geçti. Soranlara dişinizi sıkın derim. Çünkü ağır ama etkili bir ilaç.

Janumet ile zayıflayanlar

Deniz D.

Janumet ile 8 ayda 12 kilogram vermeyi başardım. İlaç kısmen iştahı törpülüyor. O yüzden eskisi kadar yemediğim için diyete daha kolay devam edebildim. Aslında daha hızlı da kilo verebilirdim ama ilacın kan şekerini düşüren etkisi var ve tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesi, hızlı nabız atması gibi yan etkiler yapıyor. Bu yüzden ne çok yedim ne de aşırı bir diyet yapabildim.

Demet R.

Janumet’i sadece 3 ay kullandım. Ağır bir ilaç. 3 ayda 4 kilo verdim. Zaten hedefim de oydu. Gerçekçi bir insanım o yüzden 4 kilo benim için yeterli oldu.

İlgili yazı: Janumet ile Glifor arasındaki fark

 

error: Copyright! Yaşamloji