hamileliğin kesin hafta belirtisi hamilelik belirtileri İlk Ay ve Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? ilk hamilelik belirtileri

İlk Ay ve Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar?

İlk Haftada ve Günlerde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilemiyim diyorsanız ilk 1. hafta ve birinci ay hamilelik belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır, testi ne zaman yapılır, gebelik / hamilelik belirtileri ne zaman başlar ve nasıl belli olur detaylıca inceleyelim;

Kadın, her ay yaşanan düzenli adet kanamalarıyla yumurtlamaya hazırdır. Bunun  yanı sıra 1 hafta geciken dönemde aklımıza hemen hamilemiyim acaba? Sorusu geliyor. İlk hamilelik belirtileri / belirtisi bu durumla başlayıp diğer hamilelik belirtileri şu şekilde devam etmektedir;

İlk günlerde döllenme gerçekleştiğinde (Blastosist) döllenmiş yumurta 7-10 gün sonra Embriyo (Bebek) anne rahminde oluşmaya sonrasında gelişmeye başlar, 6. haftada kalp atışları gözlemlenir. Bunun devamında vücut hiç salgılamadığı farklı hormonlar salgılamaya başlar, HGC hormonu fazlalaşır ve belirtiler ortaya çıkar. Mide bulantısı, kramp bu yüzden olur ve Embriyonun rahime yerleşme döneminden sonra başlayan bir belirtidir. Bazı kadınlarda bu durum oluşurken çok hafif kanama olmaktadır (İmplantasyon) ve adet ile karıştırılabilir. Kesin olmamakla beraber bu durum gebelik belirtileri / hamilelik belirtileri arasında sayılır.

Hamilelikte ilk olarak kadın rahmini besleyen Progesteron hormonu yükselir. Değişmeye başlayan metabolizma ve progesteron hormonu etkisiyle vücutta bir takım fizyolojik belirtilere bağlı değişiklikler meydana gelir. Hamilemiyim diyorsanız aşağıdaki semptomlar anne adayları için faydalıdır.

1 hafta hamilelik belirti hamilelik belirtileri İlk Ay ve Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? hamileli  in belirtileri
1 hafta hamilelik belirti

Erken Gebelik Belirtisi Ne Zaman Başlar ve İlk Ne Zaman Belli Olur?

İlk Hafta hamilelik belirtileri: Genellikle ilk 3-4. hafta sonrasında gebelik tam olarak fizyolojik belirtiler göstermeye başlar. 10. haftada HCG tamamen ulaşacağı maksimum düzeye çıkar. Aşağıda hamileliğin belirtileri ne zaman belli olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Adet Dönemin Gecikmesi Gebelik Belirtisi: Halk arasında da yaygınca bilinen regl döneminin geçikmesi veya çok az gelmesi hamilelik belirtileri haftası ilk belirtileri zamanı başlar. En önemli belirtisi olan regl dönemi gecikmesi zamanı ile başlar, özellikle düzenli adet gören ve cinsel ilişkisi bulunan kadınlar için oldukça tatmin edici hamilelik belirtilerinden biridir.

Kasık Ağrısı hamilelik belirtileri ne zaman başlar: Embirio bölünerek 4.gün Morula halini alır.  Hatching olup yumurtadan ayrılır. Aynı adet olurmuşcasına kasıklarda ağrı başlar ve kimi zaman adet ile karıştırılabilir.

hamilelik hamilelik belirtileri İlk Ay ve Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? belirtiler ne zaman ba  lar
hamilelik

Meme Hassasiyeti ve Gögüslerde Gerginlik: Anne adayının metabolizmasının değişime uğramaya başlamasıyla gögüslerde ağrı, hassasiyet ve gerginlik belli olur. Ayrıca karın bölgesinde şişkinlik ve gaz varmışcasına rahatsızlık hamilelik belirtileri arasındadır.

Ruhsal ve Duygusal Hassasiyet: Adet dönemlerinde yine metabolizmanın farklı çalımasından kaynaklanan ruhsal ve duygusal oluşumlar, hamilelik zamanı başlangıcında da hamilelik belirtileri başlar.

Mide Buluntası ve Koku Hassasiyeti: Hormonel değişikliklerin sebebi ile genellikle nazik bünyelerde ilk 2-3 ayda kusma, bayılma görülür. Mide bulantısı, yanması kasık ağrısı ve anlam veremediğiniz şekilde farklı kokular duyabilirsiniz. Ağızda tat değişiklikleri olabilir. Hamileliğin son dönemlerinde baskıdan dolayı reflü sebebi ile mide bulantısı da olabilir.

Yorgunluk ve Uyku Hali İsteği: Genellikle sabahları yataktan kalkamama hamilelik belirtileri arasındadır. Sürekli uyku hali ve anlamsız yorgunluklar.

Yeme İsteği Gebelik Belirtisi mi: Kimi yiyeceklere daha fazla aşermek, yemek istemek ve kimi besinleri tamamen istememek gebelik belirtileri / hamilelik belirtileri içindedir.

Sürekli İdrar Çıkarma: Bedenin değişim göstermesiyle beraber sürekli idrar sıklığı ve boşaltım sisteminde değişiklikler görülür.

Vücut Isısının Artması: Gebelikten sonra vücudun ısı dengesinde artış görülür. Kalp daha hızlı çalışır. Yediğiniz yemekler içindeki mineral ve vitaminden sizden önce bebeğe ulaşır.

Vajinal Akıntı: Hamilelik belirtileri arasında olan bir diğer etken, gelişen Embriyo sayesinde ve östrojen hormonunun salgısı değişimiyle görülür. Bu akıntılar Fizyolojik olarak şeffaf, krem veya beyaz renkte görülebilir. Şayet daha önce bu hastalıkla karşılaşmadıysanız dikkate almalısınız. Fakat bu akıntılar koyu renk ve koku yaparak geliyorsa enfeksiyon sebebi olabilir.

Baş ve Bel Ağrısı: Hamilelik farklı kişilerde değişik belirtiler gösterebilir. Buna sürekli baş ağrısı, dönmesi ve belde ağrıları örnektir.

Cinsel İsteksizlik: İlk haftası ile aniden oluşan cinsel isteksizlikler gebelik hormonu salgılanmasıyla başlar ve bu da bir belirti niteliği taşımaktadır. Göğüs uçlarında renk değişikliği kararma görülebilir.

ne zaman başlar hamilelik belirtileri İlk Ay ve Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? gebelik belirtileri
ne zaman başlar

Vücutta ve Sindirim Sisteminde Oluşan Semptomlar: Kalp atışlarında hızlanma, kanın hacminin artması, vücudun daha sıcak seviyeler çıkması. Ph dengesinin azalması, Kalsiyum ve Flor oranında düşüş. Hamilelikte kabızlık önlemek için bolca lifli yiyecekler tüketin.

Hamilelik Belirtileri nelerdir değimizde yukarıdaki etkenler sayılabilir. Belirli durumlarda boş ve dış gebelik yaşanabilir. Bu belirtiler kişiye göre değişmekle beraber doğum kotrol hapı kullananların bünyesinde de farklılık görülebilir. Kesin sonuç veren testler yaptırmalısınız.

Hamilelik Testi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

İlk haftalarda hamilemiyim diyen anne adayları eczaneden aldığı bir gebelik testi yardımıyla sonuçlara bakmalı. Birçok çeşidi bulunan hamilelik testleri, adet geciktikten 1-2 gün sonra ne zaman yapılır sorusunun cevabıdır. İlişkiden ortalama 10-12 gün zaman sonra yapılır ve çok hafif çizgi de olsa bunu değerlendirmelidir. Olumlu sonuç alırsanız mutlaka aşağıdaki testlerden hastaneye giderek doktor kontrolünde yaptırmalısınız. Bakalım bu faydalı testler nasıl yapılır;

Resimde gördüğünüz testte çıkan tek çizgi olumsuz/negatif olarak çıkar. 2 çizgi pozitif/olumlu olarak adlandırılır.

Kan Testi: Kanda bulunan ve büyüyen ve hormon salgılayan empriyo hücrelerinin değişim göstermesiyle hamilelik belirtileri kesin olarak netlik kazanır. Beta HCG ölçümü olarak da adlandırılan bu hormonal test, gebe kaldığınızdan 8 gün zaman sonra net olarak hamilemiyim sorusunun cevabını verir. Laboratuvar ortamında yapılır ve en sağlıklı sonucu verir. Ayrıca erken gebelikte kaç haftalık hamileyim gibi soruların da cevapları kan testinde bulunur.

hamilelik belirtileri hamilelik belirtileri İlk Ay ve Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? hamilelik belirtileri
hamilelik belirtileri

İdrar Testi: Geçmişe nazaran farklı tekniklerle geliştirilen hamilelikte idrar testi, %99 HCG yi algılar fakat kan testi karar hassas ve kesin sonuç kimi zaman vermeyebilir. Ayrıca gebeliğin ilerleyişi hakkında detayları bulundurmadığı için ikinci planda kalır. Çok nadir zamanlar idrar testiyle yapılan kontrollerde anne adayları hamile olduğu halde eksi sonuçlar vermektedir. Bu sebeple negatif çıkan hamilelik testi sonuçları için 1 hafta sonra tekrarlanmalı.

gebelik testi hamilelik belirtileri İlk Ay ve Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? hamilelik testi
gebelik testi

Ultrason: Yukarıda belirttiğimiz değerler %80 oranında değişiklik gösterdiğinde hamileği ultrasonla görebilmek mümkündür. Zaman kaybetmek istemeyen ve heyecanlı anne adayları için ilk olarak eczanede satılan hamilelik testinin ardından en sağlıklı yöntem olan kan testi yaptırmalıdır. Embriyo döllenip rahime yerleştiği zaman ultrason ile görülebilir. Gebelik kesesi 4.5 hafta içinde rahimde oluşur. iç ve dış gebelik bu dönemden sonra fark edilir.

Sağlıklı hamileliğin toplam süresi 40 hafta (280) gün devam eder. Hamilemiyim diyorsanız son adet kanamasını baz alınarak hesaplama yapınız. Her 5 gebelikten biri düşükle sonuçlandığı için zamanında kan sayımı, tiroid testi, toksoplazma, sarılık ve hepatit testleri gibi sayımları yaptırmak önemlidir. Kadın yumurtalığında ve erkek sperm içinde 23 tane kromozom bulunur.

Sizler için hamilelik belirtileri nelerdir açıklamaya çalıştık. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Hamilelik belirtileri, öncesi ve sonrası yapılması gerekenleri yazdığımız tüm yazılara ulaşmak için linke tıklayın : Hamilelik yazıları

error: Copyright! Yaşamloji