İlk Haftada ve Günlerde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilemiyim diyorsanız ilk 1. hafta ve birinci ay hamilelik belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır, testi ne zaman yapılır, gebelik / hamilelik belirtileri ne zaman başlar ve nasıl belli olur detaylıca inceleyelim;

Kadın, her ay yaşanan düzenli adet kanamalarıyla yumurtlamaya hazırdır. Bunun  yanı sıra 1 hafta geciken dönemde aklımıza hemen hamilemiyim acaba? Sorusu geliyor. İlk hamilelik belirtileri / belirtisi bu durumla başlayıp diğer hamilelik belirtileri şu şekilde devam etmektedir;

İlk günlerde döllenme gerçekleştiğinde (Blastosist) döllenmiş yumurta 7-10 gün sonra Embriyo (Bebek) anne rahminde oluşmaya sonrasında gelişmeye başlar, 6. haftada kalp atışları gözlemlenir. Bunun devamında vücut hiç salgılamadığı farklı hormonlar salgılamaya başlar, HGC hormonu fazlalaşır ve belirtiler ortaya çıkar. Mide bulantısı, kramp bu yüzden olur ve Embriyonun rahime yerleşme döneminden sonra başlayan bir belirtidir. Bazı kadınlarda bu durum oluşurken çok hafif kanama olmaktadır (İmplantasyon) ve adet ile karıştırılabilir. Kesin olmamakla beraber bu durum gebelik belirtileri / hamilelik belirtileri arasında sayılır.

Hamilelikte ilk olarak kadın rahmini besleyen Progesteron hormonu yükselir. Değişmeye başlayan metabolizma ve progesteron hormonu etkisiyle vücutta bir takım fizyolojik belirtilere bağlı değişiklikler meydana gelir. Hamilemiyim diyorsanız aşağıdaki semptomlar anne adayları için faydalıdır.

1 hafta hamilelik belirti hamilelik belirtileri İlk Ay ve Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? hamileli in belirtileri

1 hafta hamilelik belirti

Erken Gebelik Belirtisi Ne Zaman Başlar ve İlk Ne Zaman Belli Olur?

İlk Hafta hamilelik belirtileri: Genellikle ilk 3-4. hafta sonrasında gebelik tam olarak fizyolojik belirtiler göstermeye başlar. 10. haftada HCG tamamen ulaşacağı maksimum düzeye çıkar. Aşağıda hamileliğin belirtileri ne zaman belli olur sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Adet Dönemin Gecikmesi Gebelik Belirtisi: Halk arasında da yaygınca bilinen regl döneminin geçikmesi veya çok az gelmesi hamilelik belirtileri haftası ilk belirtileri zamanı başlar. En önemli belirtisi olan regl dönemi gecikmesi zamanı ile başlar, özellikle düzenli adet gören ve cinsel ilişkisi bulunan kadınlar için oldukça tatmin edici hamilelik belirtilerinden biridir.

Kasık Ağrısı hamilelik belirtileri ne zaman başlar: Embirio bölünerek 4.gün Morula halini alır.  Hatching olup yumurtadan ayrılır. Aynı adet olurmuşcasına kasıklarda ağrı başlar ve kimi zaman adet ile karıştırılabilir.

hamilelik hamilelik belirtileri İlk Ay ve Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? belirtiler ne zaman ba lar

hamilelik

Meme Hassasiyeti ve Gögüslerde Gerginlik: Anne adayının metabolizmasının değişime uğramaya başlamasıyla gögüslerde ağrı, hassasiyet ve gerginlik belli olur. Ayrıca karın bölgesinde şişkinlik ve gaz varmışcasına rahatsızlık hamilelik belirtileri arasındadır.

Ruhsal ve Duygusal Hassasiyet: Adet dönemlerinde yine metabolizmanın farklı çalımasından kaynaklanan ruhsal ve duygusal oluşumlar, hamilelik zamanı başlangıcında da hamilelik belirtileri başlar.

Mide Buluntası ve Koku Hassasiyeti: Hormonel değişikliklerin sebebi ile genellikle nazik bünyelerde ilk 2-3 ayda kusma, bayılma görülür. Mide bulantısı, yanması kasık ağrısı ve anlam veremediğiniz şekilde farklı kokular duyabilirsiniz. Ağızda tat değişiklikleri olabilir. Hamileliğin son dönemlerinde baskıdan dolayı reflü sebebi ile mide bulantısı da olabilir.

Yorgunluk ve Uyku Hali İsteği: Genellikle sabahları yataktan kalkamama hamilelik belirtileri arasındadır. Sürekli uyku hali ve anlamsız yorgunluklar.

Yeme İsteği Gebelik Belirtisi mi: Kimi yiyeceklere daha fazla aşermek, yemek istemek ve kimi besinleri tamamen istememek gebelik belirtileri / hamilelik belirtileri içindedir.

Sürekli İdrar Çıkarma: Bedenin değişim göstermesiyle beraber sürekli idrar sıklığı ve boşaltım sisteminde değişiklikler görülür.

Vücut Isısının Artması: Gebelikten sonra vücudun ısı dengesinde artış görülür. Kalp daha hızlı çalışır. Yediğiniz yemekler içindeki mineral ve vitaminden sizden önce bebeğe ulaşır.

Vajinal Akıntı: Hamilelik belirtileri arasında olan bir diğer etken, gelişen Embriyo sayesinde ve östrojen hormonunun salgısı değişimiyle görülür. Bu akıntılar Fizyolojik olarak şeffaf, krem veya beyaz renkte görülebilir. Şayet daha önce bu hastalıkla karşılaşmadıysanız dikkate almalısınız. Fakat bu akıntılar koyu renk ve koku yaparak geliyorsa enfeksiyon sebebi olabilir.

Baş ve Bel Ağrısı: Hamilelik farklı kişilerde değişik belirtiler gösterebilir. Buna sürekli baş ağrısı, dönmesi ve belde ağrıları örnektir.

Cinsel İsteksizlik: İlk haftası ile aniden oluşan cinsel isteksizlikler gebelik hormonu salgılanmasıyla başlar ve bu da bir belirti niteliği taşımaktadır. Göğüs uçlarında renk değişikliği kararma görülebilir.

ne zaman başlar hamilelik belirtileri İlk Ay ve Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? gebelik belirtileri

ne zaman başlar

Vücutta ve Sindirim Sisteminde Oluşan Semptomlar: Kalp atışlarında hızlanma, kanın hacminin artması, vücudun daha sıcak seviyeler çıkması. Ph dengesinin azalması, Kalsiyum ve Flor oranında düşüş. Hamilelikte kabızlık önlemek için bolca lifli yiyecekler tüketin.

Hamilelik Belirtileri nelerdir değimizde yukarıdaki etkenler sayılabilir. Belirli durumlarda boş ve dış gebelik yaşanabilir. Bu belirtiler kişiye göre değişmekle beraber doğum kotrol hapı kullananların bünyesinde de farklılık görülebilir. Kesin sonuç veren testler yaptırmalısınız.

Hamilelik Testi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

İlk haftalarda hamilemiyim diyen anne adayları eczaneden aldığı bir gebelik testi yardımıyla sonuçlara bakmalı. Birçok çeşidi bulunan hamilelik testleri, adet geciktikten 1-2 gün sonra ne zaman yapılır sorusunun cevabıdır. İlişkiden ortalama 10-12 gün zaman sonra yapılır ve çok hafif çizgi de olsa bunu değerlendirmelidir. Olumlu sonuç alırsanız mutlaka aşağıdaki testlerden hastaneye giderek doktor kontrolünde yaptırmalısınız. Bakalım bu faydalı testler nasıl yapılır;

Resimde gördüğünüz testte çıkan tek çizgi olumsuz/negatif olarak çıkar. 2 çizgi pozitif/olumlu olarak adlandırılır.

Kan Testi: Kanda bulunan ve büyüyen ve hormon salgılayan empriyo hücrelerinin değişim göstermesiyle hamilelik belirtileri kesin olarak netlik kazanır. Beta HCG ölçümü olarak da adlandırılan bu hormonal test, gebe kaldığınızdan 8 gün zaman sonra net olarak hamilemiyim sorusunun cevabını verir. Laboratuvar ortamında yapılır ve en sağlıklı sonucu verir. Ayrıca erken gebelikte kaç haftalık hamileyim gibi soruların da cevapları kan testinde bulunur.

hamilelik belirtileri hamilelik belirtileri İlk Ay ve Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? hamilelik belirtileri

hamilelik belirtileri

İdrar Testi: Geçmişe nazaran farklı tekniklerle geliştirilen hamilelikte idrar testi, %99 HCG yi algılar fakat kan testi karar hassas ve kesin sonuç kimi zaman vermeyebilir. Ayrıca gebeliğin ilerleyişi hakkında detayları bulundurmadığı için ikinci planda kalır. Çok nadir zamanlar idrar testiyle yapılan kontrollerde anne adayları hamile olduğu halde eksi sonuçlar vermektedir. Bu sebeple negatif çıkan hamilelik testi sonuçları için 1 hafta sonra tekrarlanmalı.

gebelik testi hamilelik belirtileri İlk Ay ve Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? hamilelik testi

gebelik testi

Ultrason: Yukarıda belirttiğimiz değerler %80 oranında değişiklik gösterdiğinde hamileği ultrasonla görebilmek mümkündür. Zaman kaybetmek istemeyen ve heyecanlı anne adayları için ilk olarak eczanede satılan hamilelik testinin ardından en sağlıklı yöntem olan kan testi yaptırmalıdır. Embriyo döllenip rahime yerleştiği zaman ultrason ile görülebilir. Gebelik kesesi 4.5 hafta içinde rahimde oluşur. iç ve dış gebelik bu dönemden sonra fark edilir.

Sağlıklı hamileliğin toplam süresi 40 hafta (280) gün devam eder. Hamilemiyim diyorsanız son adet kanamasını baz alınarak hesaplama yapınız. Her 5 gebelikten biri düşükle sonuçlandığı için zamanında kan sayımı, tiroid testi, toksoplazma, sarılık ve hepatit testleri gibi sayımları yaptırmak önemlidir. Kadın yumurtalığında ve erkek sperm içinde 23 tane kromozom bulunur.

Sizler için hamilelik belirtileri nelerdir açıklamaya çalıştık. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Hamilelik belirtileri, öncesi ve sonrası yapılması gerekenleri yazdığımız tüm yazılara ulaşmak için linke tıklayın : Hamilelik yazıları

13 Responses

 1. Ruya

  Rabbım sağlıklı bebısler nasıp etsin (ıseyen herkese) basta bana?dua edin canlar

  Cevapla
 2. Anne olmak istiyorum

  Merhabalar. Ben bir buçuk yıllık evliyim ilk zamanlar çoçuk istemiyorduk yaklaşık 6 aydan beri istiyoruz doktora gittik bir sıkıntımız yok. Şuan adetime 6 gün var karında şişkinlik kabız ve göğüslerde ağrım var acaba hamile olma ihtimalim var mıdır? Eğer yoksa da neden olmuyor olabilir?

  Cevapla
 3. Nagihan ÖZATA VURAL

  Ben 5 aylık evliyim bu aralar belimde ve sağ kasığımda ağrı var adetimede 1 hafta var acaba hamile miyimdir

  Cevapla
 4. elif

  11 kasim da adet oldum 3gündür bel ve kasik agrim var camasirima seffaf bi sivi geldi bu gün azıcık kanlı bi siviydi hamile miyim yarin test yapsam belli olur mu.

  Cevapla
 5. Yagmur

  Slm eylülüm 9 zunda reklim oldu ekimde olmam gerekirdi olmadım sizce gebelik varmı 6 gün oldu sag kasıkta agrı var bide sag bacagımda kırep girimi

  Cevapla
 6. Özlem

  Benim ilişkiye girmeli yaklaşık 4hafta oldu adet oldum bitti ve uç gündür aşırı mide bulantısı ve yanma oluyo sizce hamilelik olabilir mi?

  Cevapla
 7. hande

  meraba biz eşimle 21 mayıs ve 6 haziranda birlikte olduk fakat korunmadık esim kendisi cekildi kendisinden emin olduğunu soyluyor ama benim adetim bugünle beraber 3 gun gecikti hamile kalma ihtimalim var Mıdir yada test alsam belli olur mu

  Cevapla
 8. Ozlemm

  Esimle iliskiye girerken canim yandi bir iki ker girdi cikti dayanamadik biraktik iki hafta oldu goğsum ağriyo hamile olabilirmiyim iliskiye adetin bittiyi ertesi gun girdik ongunde adetime var

  Cevapla
  • buse

   Bir iki kez çıkma ile içinize Sperm bırakmış olacağını sanmıyorum. Bir de adetin yeni bitmiş olmasi bu olasılığı daha da düşürüyor. Adet oldunuz mu merak ettim?

   Cevapla
 9. Ayşe

  Benim adetim bu ay gecikti 7 8 gün sonra kahverengi bi lekelenme geldi oda bir gün sürdü o zamanlar belim ağrıyordu şimdi biraz geçti şimdi midem de ağrı başımda ağrı bir de hu aralar çok tatlı istiyor canım ruyalarimda bile tatlı görüyorum sizce hamile miyim

  Cevapla
  • Esra

   Nekadar gereksiz bos sorular sorulmus yaa. Ne cahil kadinlarimiz var demekten alamadim kendimi. Soyle oldu hamilemiyin esim girdi cikti hamilemiyim basil döndü kramp girdi rengim soldu belim döndu zirtpirt. Arkadaslar internet okadar genis bir dunyayi icine aliyo ki bu sorulari sormadan sonucu alabiliceginz bir cok platform var. Ayrica kimse doktor degil ve doktorda olmasa sonuclari yorumlamak disinda senin neyin olup olmadigini gormeden testlere tabi tutmadan nerden bilsin???? Ermişmi burdaki insanlar. Hamileyseniz supheleniyosaniz gidip test alin gidip kan verin bekleyin azcik sabredin. Okadae bos sorular var bitaneside sonradan ben teft yaptim hamileymişim falan gibi sonucla gelmemis. Birakin bos muhabbeti isiniz gucunuz rivriv.

   Cevapla
   • Misafir

    Esra çok doğru tespit tebrikler.21.yy göbeğinde gerçekten değişik sorular. Her kadının adı kadar iyi bilmesi gereken şey yumurtlama günü+ilişki ve bunun akabinin de adet gecikmesi son aşama testle birlikte mutlu son veya değil hepsi bu kadar aslında. ?

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

error: Copyright! Yaşamloji