guatra ne iyi gelir  Guatra İyi Gelen Bitkiler Nelerdir, Guatr Ne İyi Gelir guatra iyi gelen bitkiler nelerdir guatr ne iyi gelir
guatra ne iyi gelir

Guatra İyi Gelen Bitkiler Nelerdir, Guatr Ne İyi Gelir

Guatr nedir? Guatr belirtileri nelerdir? Genel olarak Guatr tiroid bezinin büyümesine verilen isimdir. Tiroid bezi büyüyünce kişilerde tiroid hormonu sabit kalabilir, normalden çok fazla olabilir, normalden çok az olabilir. Guatra iyi gelen bitkiler nelerdir ve guatr nasıl geçer?

Bir kişide boynunun alt kısmında yerleşik olan tiroid bezi normalden fazla büyürse biz o kişide Guatr hastalığının olduğunu söyleriz. Genellikle ağrılı ve belirtisi bol bir sağlık sorunu olmayan Guatr hastalığında şayet tiroid bezi aşırı büyürse yutkunma güçleşebilir ve öksürük başlayabilir. Bazı hastalarda ise bu belirtiler gözükmez ve hastanın günlük hayatı bu hastalıktan etkilenmez. Hastalığın bazı ciddi belirtileri de olabilir. Mesela boyunda meydana gelecek şişlik bariz bir biçimde Guatr hastalığına işaret eder. Bunun dışında, eğer sizde Guatr hastalığı varsa bunun belirtileri yalnızca baş ağrısı ve nedensiz kaşıntı da olabilir.

En Sık Görülen Belirti: Tiroidin Şişmesi

Guatr hastaları genellikle boğazda şişkinlik gibi nedenlerle doktorlara başvururlar. Boğaz bölgesinde meydana gelen şişkinliğin ilk nedeni kesinlikle tiroid bezidir. Bu bezin büyümesiyle boğazda aniden şişlik meydana gelir. Bu durumlarda doktorunuza Guatr hastalığına sahip olmaktan şüphelendiğinizi iletebilirsiniz. Ayrıca şişlik farklı boyutlarda da olabilir. Ufak bir şişlik de, kocaman bir şişlik de Guatr hastalığına işaret edebilir. Az görülse de bazı durumlarda bu şişkinlik nedeniyle nefes almak bile güçleşebilmektedir. Bu nedenle guatra iyi gelen bitkiler nelerdir ve bitkisel gıdaları bilmemiz ve onları daha fazla tüketmemiz gerekmektedir.

Guatr Neden Oluşur?

Guatr neden olur? Guatr farklı sebeplerden ötürü meydana gelebilir. Basit Guatr adı da verilen endemik guatr herhangi bir sebebe bağlı olmaksızın görülür. Toksik Nodüler Guatr ise iyot bakımından yetersiz beslenen bireylerde gözükebilir. Radyasyona maruz kalmak, hamile olmak, sigara ve bazı enfeksiyonlar yine bu hastalığa neden olabilirler. İnsanların yaşlarına ve aylarına göre iyot tüketme standartları olur. Bu standartların altında iyot tüketen insanlarda Guatr hastalığı gözükebilir. İyot tüketme oranı yetişkinlerde hamilelik döneminde çok artar. Bir insan en çok iyot tüketimine ise emzirme döneminde ihtiyaç duyar. Bu dönemde bu nedenle iyot bakımından zengin olan balık, süt, yoğurt, peynir, meyve, sebze gibi gıdalar bol tüketilmelidir.

Guatr Bitkisel Tedavi

Diğer hastalıkların bitkisel tedavisi nasıl mümkünse Guatrın bitkisel tedavisi de öyle mümkündür. Doğada yer alan bazı bitkiler içerdikleri maddeler ile bazı hastalıklar için eşsiz bir şifa kaynağı olabilirler. Bunun yanında bazı kişilerde yan etki göstererek birçok sorun ve problemi tetikleme ihtimalleri de bu bitkilerden mutlaka uzman kontrolünde yararlanılmalıdır. Guatra iyi gelen bitkiler de mutlaka uzman görüşü alınarak kullanılmalıdır.

Hangi Bitkiler Guatra İyi Gelir?

Peki ama hangi bitkiler guatra iyi gelir? Tiroidin sağlıklı bir biçimde çalışmasıyla ortadan kaybolacak olan Guatr hastalığı için Gece Çuha Çiçeği bitkisinin yağı kullanılabilir. Bu bitkinin tiroidi doğru çalıştıracak tesiri vardır. Gece Çuha Çiçeği bitkisinin Latince ismi Oenothera Biennis’tir. Bu isimle de bu bitkiye ulaşabilirsiniz. Piyasada bitkinin satışları genellikle bu isim üzerinden yapılmaktadır.

İyot Deposu: Deniz Yosunu

Şayet iyot yetersizliğinden kaynaklanan bir Guatr hastalığınız varsa iyot bakımından bir depo vazifesi gören Deniz Yosunu isimli bitkiyi sizlere kesinlikle tavsiye ediyoruz. Fakat bu bitkinin içerisinde yetiştiği sular nedeniyle tehlikeli bir bitki olduğunu söylemekte fayda var. Kullanmaya karar vermeden de, kullanım şekli ve dozaj belirlerken de bir uzmanla mutlaka görüşmelisiniz. Ayrıca Japonların bilindik yemeği Sushi de iyot bakımından oldukça zengindir. Japon mutfağını seviyorsanız hem keyfini çıkartabilir, hem de böylelikle tedavi olabilirsiniz.

Bildiğimiz Besinler: Zeytinyağı, Sarımsak, Maydanoz, Ay Çekirdeği

Bildiğimiz ve sık sık kullandığımız bazı besinler de Guatra iyi gelen besinler arasında yer alıyor. Guatr tedavisi için tercih edilebilecek bazı besinler şunlar: Zeytinyağı, sarımsak, maydanoz, ay çekirdeği… Bu besinler çok farklı değerlere sahip oldukları için insan vücudunda çok farklı dengelerin kurulmasına yardımcı olurlar. Örnek vermek gerekirse sarımsak şişkinliği indirirken, maydanoz demir ve potasyum demektir… Bu bitkiler bu yönleriyle Guatr hastalığına olumlu etki yaparken, diğer besinler diğer bazı yönleri ile Guatr hastalığına olumlu yönde etki yaparlar. Bu nedenle saydığımız besinleri günlük hayatınızda sıkça tercih etmeniz tiroid bezlerinizin çalışma düzenini iyileştirecektir. Bu sayede Guatr hastalığından kurtulmanız kolaylaşacaktır. Bitkisel tedavi istiyorsanız, bu besinler sizin için biçilmiş kaftan.

error: Copyright! Yaşamloji