göz kızarıklığı göz kızarıklığı Göz Kızarıklığı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler g  z k  zar  kl
göz kızarıklığı

Göz Kızarıklığı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Göz kanlanması yani buna bağlı olarak adlandırdığımız göz kızarıklıkları gözakı tabakasında var olan damarların şişmesi ile gerçekleşen kızarıklıklara verilen addır. Ayrıca gözakında bulunan damarlardaki çatlamalar, göz kapağında oluşan şişlik yada enfeksiyon sebebi ile iltihap kapmış göz kapağı göz kızarmalarına sebep olabilmektedir.

Göz kanlamasının ciddiyeti durumlara göre değişebilmektedir. Gözakında bulunan sadece 1 veya 2 damar genişlemiş olabilir yada tek bir damarın tüm gözakını etkisi altına almış olabilir.

Göz kanlanması genellikle alerjik reaksiyon durumlarında, göz yorgunluğu, lenslerin- genellikle kontakt  lenslerin- aşırı kullanımı, göz nezlesi ya da göz enfeksiyonları sebebi neticesiyle gerçekleşmektedir. Ayrıca göz kızarıklığı ciddi rahatsızlıklara da işaret edebilir.

Göz kızarıklıkları, inebe yangısı ya da glokom gibi ciddi rahatsızlıklara sinyal verebilmektedir. Eğer göz kızarıklığı geçmiyor ise doktorunuza acilen başvurmanız gerekmektedir.

Göz Kızarıklığının Nedenleri

Göz kızarıklığının bir çok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilk akıla geleni ise göz kuruluğudur. Göz kuruluğu, gözyaşı bezlerinin yeterli derecede çalışamayıp göz yaşı üretememesinden kaynaklanan yada üretilmiş olan gözyaşının gözü yeteri kadar besleyememe ve yağlama özelliklerinde yetersiz olunması durumlarında kendini gösteren durumlarda ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Kronik göz kuruluğu ise, göz yüzeyinin iltihaplanıp, tahriş olmasına sebebiyet verebilir. Göz kuruluğuna son verilemese bile yönetilmesi mümkün bir rahatsızlıktır. Yapay gözyaşı damlaları bu konuda akla ilk gelen tıbbi müdahaledir.

Göz kızarıklıklarının neden olan sebeplerden bir tanesi de kontrak lenslerdir. Bu lenslerin düzgün bakımının yapılmaması ve aşırı kullanımından ötürü göz kızarıklıklar, kanlanmaları ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi nedenlerden ötürü göz yüzeyinde oluşan birikintiler ve iltihaplanmalar, göz kanlanmalarına sebep olmaktadır.

Kontrak lensleri takarken oluşan kanamalar ise kornea iltihabının habercisi olabilmektedir. Bu ciddi bir göz hastalığının habercisidir. Eğer bu lens türünü takarken kanama olduysa hemen çıkartıp doktorunuza başvurmanız önerilmektedir.

Nedenlerden bir diğeri ise alerjidir. Hayvan kepeği, toz, bazı kimyasal maddeler (makyaj gibi yada kontrak lensleri) ve polen gibi faktörler alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasını, bu sebeple göz kızarıklığı, kanlanmaları gibi sonuçları doğurmaktadır. Alerjik reaksiyonlar vücudumuzda histamin salgısının salgılanmasına ve bu da kan damalarının genişlemesine neden olur. Bunun sonucu da gözdeki damarların genişlemesi ve kanlanmasına yol açmaktadır. Buna ilişkin göz damlaları kullanmak gözlerinizi rahatlatacaktır.

Bilgisayar görme sendromu denilen, bilgisayara uzun süre bakma sonucu oluşan, gözde yanmalara, yorgunluğa sebep olan ve bilgisayara odaklanma yüzünden gözlerin kırpıştırılmaması sonucu gözde oluşan kuruluğa bağlı sebepler ile göz kızarıklığı, kanlanmaları oluşmaktadır. Bunu engellemek için bilgisayara bakma sürenizi kısmalısınız. Ayrıca bu tip sorunlar için yapılan göz damlalarını kullanabilir, bilgisayar için üretilen özel gözlükler kullanabilirsiniz.

Göz nezlesi ise yaygın ve bulaşıcı bir rahatsızlık olmakla birlikte, çocuklarda daha sık görülür. Gözakını kaplayan ince zarın enfeksiyon kapması sonucu oluşan göz nezlesi, kan damarlarının bu enfeksiyon sebebi ile tahriş olması ve şişmesi ile gerçekleşir.Bu tip rahatsızlıklarda doktora başvurmak en doğrusudur.Ayrıca gözde oluşan kızarıklığın bir nedeni ise göz yaralanmalarıdır. Göz akındaki damarların çatlaması gözde kanlanmalara sebep olmaktadır. Çatlayan damarları kan akışı ile iyileştirme amacına giren gözde kanlanmaların gerçekleşmesi normaldir. Ancak doktorunuza başvurmanız bu durumda da gereklidir.

Göz Kanlanmalarına Sebep Olan Önemli Nedenler

Göz kanlanmalarının hafif nedenleri olduğu gibi ciddi nedenleri de bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kornea enfeksiyonlarından biri olan korneal ülserdir. Görme yeteneğini tehdit eden bu hastalık, göz kanlanmalarına neden olmakla birlikte gözde ağrıya,yanmalara, görme zayıflığına da sebep olabilir. Bu gibi durumlarda acilen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bir diğer neden ise uçuk gibi rahatsızlıklara da neden olan simplex virüsünün sebep olduğu oküler herpes hastalığıdır.Bu hastalık kendini yenileyip tekrarlayan viral bir hastalıktır. Belirtileri gözde kanlanma, ağrı, yanma, göz şişmesi, göz akıntısı gibi sebeplerdir. Tedavisi yapılması gereken bir hastalıktır çünkü yapılmaz ise eğer korneanın görmesi muhtemel zarar ile birlikte görme kaybı gerçekleşebilir.

Bir diğer neden ise İnebe yangısıdır. iltihaplanmanın sebep olduğu bu hastalığın belirtileri gözde yanma, şişlik, kızarıklık ve bulanık görmedir. İnebe yangısına neden olan sebepler ise göz enfeksiyonları, göz yaralanmaları ya da sistematik problemler olabilmektedir. Ancak genelde bu hastalığın altında yatan sebep bilinmez. Tedavisi yapılmaz ise eğer görme kaybı yaşanılabilir.

Glokom hastalığı ise diğer önemli nedenler arasındadır. Kademeli bir şekilde ilerleyen bu hastalık, ilk evresinde pek bir belirti göstermemektedir. Ancak bir anda acı veren, parlak kırmızı gözler ,görme kaybı, baş dönmeleri bu hastalığın belirtileridir. Bu hastalığın sebep olduğu göz içindeki görme basıncının ani yükselişi önlenilmez ise eğer kalıcı körlüğe neden olunabilir.

Ayrıca soğuk algınlığı, nezle, sigara içmek göz kızarmalarına neden olabilmektedir. Hamilelikte göz kızarmalarına neden olabilir çünkü hormonsal değişiklikler korneanın şekli itibari ile değişikliğine de yol açabilir. Ancak bu herkes de oluşacak bir durum değildir. Değişen kornea ise doğumdan 1 yada 2 hafta sonra değişmektedir.

Göz Kızarıklığının Tedavisi

Göz kanlanması tedavisi oluşan durumlara göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle doğru teşhis ve sağlıklı bir tedavi için doktorunuza başvurmanız tavsiye edilmektedir. Lenslere bağlı kanlanmalar da lens kullanımını sınırlandırmanız gerekmektedir.

Göz kanlanmaları daha ileriki boyutlarda ise doktorunuzun önerdiği antibiyotikleri kullanın. Eğer ilaç ile tedavi yöntemi yetmiyor ise ameliyat olmanız gerekmektedir.

Gözde şişlik, yanmalar oluyor  ve gözde akıntı ile bulanıklık olmaya başladı ise doktorunuza başvurmanız önerilir.

Göz Kanlanmalarını Tedavi Etmenin Doğal Yolları

Soğuk kompres uygulamak gözünüzdeki damarları daraltacaktır. Bu da genişlemiş olan damarlarınızı rahatlatacak ve gözünüzdeki kanlanmayı sonlandıracaktır. Ayrıca salatalık dilimlerini, paket çay poşetlerini 2-3 dakika sıcak suda bekletip soğuttuktan sonra  gözleriniz kapalı bir şekilde gözlerinizin üstüne koymanız sizi rahatlatacaktır.

Eğer iltihaplanmalar var ise gözünüzde sabahları kalktığınızda yüzünüze soğuk su çarpmakta sizi rahatlatacaktır. Yeteri kadar su içmek, sizi alerji yapan şeylerden kaçınmak da gözde oluşan kanlanmalara iyi gelecektir. Ancak her ne olursa olsun doktorunuza başvurmanız göz sağlığınız açısından önem teşkil etmektedir.

error: Copyright! Yaşamloji