Galvus met günde kaç kez kullanılır  Galvus met günde kaç kez kullanılır ? galvus kac kez

Galvus met günde kaç kez kullanılır ?

Tip 2 diyabet tedavisine başlandıktan sonra en önemli sorun bundan sonra ilacın dozunu ayarlamaktır. Düşük dozlar yeterli etkiyi göstermekten uzak kalırken doz artınca ilacın yan tesirleri belirgin bir şekilde görülmekte ve hasta ilaç kullanmaktan rahatsız olup zaman zaman ilaç kullanmayı ihmal etmektedir.

Galvus met ilacına başlandıktan sonra düzenli olarak doktor kontrolü gerekir. Her doktor kontrolünde idrar ve kan testi yapılarak kandaki şeker seviyesinin ne durumda olduğuna bakılır. Ayrıca hastanın açlık krizi yaşayıp yaşamadığı ve ne tür yan etkiler yaşadığı sorulur.

Bu bilgiler doğrultusunda doktor günde kaç kez Galvus met kullanılması gerektiğini hastaya bildirecektir.

Galvus met tip 2 diyabette kullanılan yaygın ilaçlardan biri olsa da vücuda olan zararları nedeniyle ilacın gereğinden fazla kullanılmaması gerekir. Bu da doktor kontrollerinin önemini artırmaktadır.

Galvus met günde kaç kez kullanılır ?

Galvus met 50/1000 mg tablet hastalığın şiddetine göre günde bir kez veya iki kez kullanılmaktadır. Maksimum olarak günde 2 tablet kullanılmalıdır.

Galvus met 50/850 mg tablet de günde bir veya iki kez kullanılmaktadır.

Galvus met oral yolla alınmaktadır. Yani bir bardak su yardımıyla ağızdan alınır ve çiğneme, ezilme olmaksızın yutulur.

Galvus MET aç mı tok mu ?

Galvus met aç karnına alınırsa mideye zarar vermektedir. Bu nedenle günde iki tablet alınacaksa biri kahvaltının ardından diğeri ise akşam yemeğinin ardından olmalıdır.

Eğer yemek yemek için vakit yok ise en azından birkaç lokma ekmek yiyip veya bir bardak süt içip ardından Galvus met tableti yutmak gerekmektedir.

Galvus met yemeğin hemen ardından alınabileceği gibi yemek esnasında da alınabilir.

Galvus met etkisini ne zaman gösterir ?

Galvus met tablet alındıktan yaklaşık 1-2 saat sonra etkisini gösterecektir.

Galvus met kaç saatte bir alınır ?

Galvus met günde 2 kez kullanılıyor ise arada en az 6-8 saat olması tavsiye edilir. Eğer günde bir kere alınıyorsa her gün alınan saat en fazla 1-2 saat esnetilebilir.

Galvus met yan etkileri nelerdir ?

Galvus met ilacının hissedilen en belirgin yan etkileri sindirim sistemi ile alakalıdır. Yaygın olarak hastalarda mide bulantısı, iştahsızlık veya ishal gibi şikayetlere neden olabilmektedir. Şikayetlerin derecesi hastaya göre değişebilmektedir.

Galvus met ayrıca karın ağrısı, kusma ve sersemlik gibi yan etkiler de gösterebilmektedir. İlacın yan etkileri ilaca başladıktan ilk 3-4 günde daha belirgin olur sonrasında tedricen azalarak ilk iki hafta sonrasında epeyce kaybolur.

Galvus met ilacı karaciğer üzerine önemli bir yük bindirmektedir. Daha önceden karaciğer rahatsızlığı olanların bu ilacı dikkatli kullanması gerekir.

Daha önceden karaciğer rahatsızlığı olmasa da hastaların bu konuda dikkatli olması ve karaciğer sağlığını düşünerek beslenmeleri gerekmektedir.

Örneğin alkol alımı Galvus met kullananlar için karaciğer harabiyetinin hızlanması anlamına gelmektedir.

Galvus met ayrıca kalp ve böbrekleri de etkilediğinden hastanın sağlıklı beslenmesi ve yeterli fiziksel aktiviteye sahip olması ayrıca stres koşullarından uzak durması gerekmektedir.

İlgili yazı: Galvus met zayıflatır mı ?

İlgili yazı: Galvus met 50/1000 kullanıcı yorumları

error: Copyright! Yaşamloji