el ayakta su toplanması el ve ayakta su toplanması El ve Ayakta Su Toplanması el ayakta su toplanmasi
el ayakta su toplanması

El ve Ayakta Su Toplanması

El ve Ayakta Su Toplanması Nasıl Geçer

Cilt hastalıkları bazen daha ciddi sorunların habercisi olabilmekle beraber kendi başlarına bile yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyen problemlerin başında gelmektedir.

Vücudun pek çok bölgesinde karşımıza çıkabilen genelde kaşıntı yanma ve ağrı hissi ile kendini belli eden cilt rahatsızlıklarının içinde oldukça sık karşılaşılan ve tıp dilinde disidroz yani egzama diye bilinen rahatsızlık el ve ayakta küçük su kabarcıkları ile kendini göstermektedir. Akut ya da kronik yani tek bir kez ya da sürekli tekrarlayan bir halde karşımıza çıkabilen bu önemli rahatsızlığın daha ilk aşamasında el ve ayakta su toplanması görülmeye başlanarak hastalığın tespiti kolaylaşabilmektedir.

Egzama Bulaşıcı mı

Halk arasında bulaşıcı olarak algılansa da egzama bulaşıcı mı sorusunun cevabına hayır diyebiliriz. Ancak gerek kaşıntı gerek görüntü itibari ile hem hastayı hem de yakınlarını oldukça rahatsız boyuta ulaşabilen bu rahatsızlığın ismi İngilizce kökenli ve kötü terleme olarak algılandığı için aslında bir terleme sorunu olarak düşünülmektedir. Ancak bu konuda gerekli ve yeterli açıklamaların olmadığından yola çıkarak net bir bilgi olarak kabul etmek de doğru değildir.

Egzamada Görülen Kabarcıkların Özellikleri

Hastalığın ilk döneminde görülen ayak ve ellerdeki kabarcıklar genelde 3 milimetre çapında ya da çok daha küçüktürler. Genelde parmakların kenarında ucunda ya da ayak altında hatta avuç içinde de görülebilmektedirler. Cildin hemen altında ya da az bir çıkıntı yapacak şekilde yerleşmişlerdir ve mat bir görünüme sahiptirler. İçlerinde su olduğu halde kolay patlamazlar ve bazen küçük kabarcıklar birleşerek daha büyük kabarcık meydana getirebilirler. Bazen görüntü dışında herhangi bir rahatsızlık vermezler ama çoğu zaman kaşıntı ve ağrı da bu görüntüye eşlik etmektedir. Kaşıntıyı ve ağrıyı arttıran bazı dış etkenler de bulunmaktadır. Örneğin sabun, su şampuan gibi maddelere temas sonrası rahatsız edici sıkıntıların yaşanması çoğalabilir.

Disidrozun Nedenleri

Disidroz yani egzamanın sebepleri kesin olarak bilinmemekle beraber hastalığın oluşumunu tetikleyen bazı etkenler de yok değil. Öyle ki bazı araştırmalarla da netleştirildiği üzere deterjan çamaşır suyu gibi kimyasallar ile temas sonrası daha sık görüldüğü belirlenmiştir. Ayrıca bazı egzama türleri çiğ et ile temas etmek ile de görülebilmektedir. Asitli içecekler, çay, kola ve karbonat gibi diğer içeceklerin de alerjik reaksiyon yaratabileceği görülmüştür. Bulaşıcı olmayan ancak genetik bir hastalık olarak adlandırılabilen egzamayı alkol gibi zararlı maddelerin de tetikleyebileceğini unutmayın.

Egzama Tedavisi

Tedavinin başarısı egzama teşhisi ve çeşidinin tam olarak yapılmasına bağlıdır. Bir maddeye karşı oluşan alerjik reaksiyon tespit edildiğinde o maddeden uzak kalarak kısa sürede belirtileri yok edebilirsiniz. Her hastalıkta olduğu gibi strese bağlı olarak da karşımıza çıkabilen egzama için stres kaynağından uzak durmak ve doktor tavsiyesine bağlı olarak bazı takviye edici ilaçlar kullanmak da etkili olabilmektedir. Kaşıntı gibi çok rahatsız edici belirtiyi hafifletmek için ise yine doktor tavsiyesi ile krem ve solüsyonlar kullanabilirsiniz.

El ve Ayakta Su Toplanması Nedenleri

El ve Ayaklardaki su kabarcıkları egzama dışında başka hastalıkların da belirtisi olabilmektedir. Bunlar arasında ilk sırayı mantar enfeksiyonları almaktadır. Tıpkı egzama gibi bir cilt rahatsızlığı olan mantar el ve ayakta su kabarcıkları ile kendini gösterir ve kaşıntının şiddeti oldukça yüksektir. Ancak mantar enfeksiyonu ellerde daha az ayakta daha yoğun olarak görülmektedir. Hastalığın daha ilk evresinde cilt kalınlaşması ve pul pul döküntü gibi belirtiler gözlemlenir. Hemen akabinde ise küçük ve kırmızı kabarcıklar meydana gelmeye başlar.

Uyuz Hastalığı

El ve ayakta görülen su kabarcıklarının nedeni küçük bir ihtimal olsa da bazen uyuz rahatsızlığını da akla getirmelidir. Parazit kökenli bir deri hastalığı olan uyuz ise mantarın tam tersi olarak genelde el ve parmak aralarında kendini gösterir. Yoğun bir kaşıntının eşliği bu rahatsızlığa yine küçük ve kırmızı kabarcıklar eşlik etmektedir.

Daha Fazlası ve Tedavi Yöntemleri

Egzama, uyuz ve mantar gibi enfeksiyonlar haricinde deride görülen su kabacıkları ve kaşıntının sebebi basit bir alerjik reaksiyona bağlı da olabilmektedir. Üstelik bunun sebebi bariz bir şekilde kimyasal bir tetikleyici değil bazen giydiğimiz masum görülen bir giysi ya da bir yiyecek de olabilir. Ayrıca yine vitamin eksikliğinin bir belirtisi de kaşıntı ve kabarcıklardır. Sorunun gerçek nedenini gerekli tetkikler ile belirledikten sonra doktorunuzun önereceği tedavi yöntemleri ile kısa sürede iyileşebilirsiniz. Bu gibi rahatsız edici sorunlar yaşamasanız bile cildinizi daima temiz tutmayı, yıkandıktan sonra kurulamayı ancak kurumasına da müsaade etmeyerek nemlendiriciler ile takviye etmeyi ihmal etmemelisiniz.

error: Copyright! Yaşamloji