Duloxx uyku yapar mı ?  Duloxx uyku yapar mı ? duloxx uyku 556x400

Duloxx uyku yapar mı ?

Antidepresanlarla ilgili yaygın şikayetlerden birisi çoğu antidepresan nitelikte ilacın uyku, uyuşukluk ve sersemlik gibi yan etkilere sahip olmasıdır.

Antidepresan kullanımının bırakılmasının yaygın sebeplerinden birisi budur. Zamanın önemli bir bölümünü uyuyarak veya uyuşuk bir ruh halinde idrak zaafiyeti halinde geçirmek, arzu edilen bir durum olmadığı gibi kişinin sosyal hayatını da olumsuz etkilediği için antidepresanlar çoğu hastaya sevimsiz gelmektedir.

Duloxx ne ilacı, uyku yapar mı ?

Duloxx aşağıda belirtilen sağlık sorunları için reçete edilmektedir:

Duloxx, bir antidepresan olup depresyon, sürekli endişeli veya sinirli hissetme hali olarak tanımlanan,anksiyete bozukluğu, şeker hastalığının sinirlerde yaptığı tahribat nedeniyle oluşan nöropatik ağrıların geçirilmesi, eklem, kas ve kemiklerde sebebi anlaşılamayan kronik ağrılar ve fibromiyalji denilen omuz, sırt, boyun bölgelerinde ağrılarla kendini gösteren ve halsizlik şikayetlerinin eşlik ettiği sağlık sorunları için reçete edilmektedir.

Duloxx ne işe yarar ?

Duloxx ilacı, mutlu ve zinde hissetmemizi sağlayan serotonin hormonu ve yaşadığımız olaylara daha etkili reaksiyon göstermemizi sağlayan norepinefrin hormonunun etkinliğini artırmaktadır.

Aşırı kaygılı, stresli, üzüntülü, mutsuz olma durumunda vücuttaki serotonin ve norepinefrin hormonlarının seviyesi ve etkinliği azalmaktadır. Duloxx ilacı bu durumu kısmen telafi ederek hastanın sıkıntılı olduğu dönemdeki şikayetlerini azaltmaktadır.

Duloxx uyku yapar mı ?

Duloxx bir uyku ilacı veya sakinleştirici olmamakla birlikte yaygın olarak hastalarda uyku süresinin artması, uyuşukluk, sersemlik gibi yan etkilere sahiptir.

İstatistiksel olarak uykulu hissetme, derin uyuma veya uyku süresinin artması gibi şikayetler Duloxx kullanan hastaların en az onda birinde görülmektedir.

Duloxx ilacını kullanmaya başladıktan ilk birkaç hafta hafif veya orta şiddetli uyku sorunu olmakta, daha sonra şikayetler azalsa da ilaç kullanıldığı sürece devam etmektedir.

Duloxx kullanırken kaç saat uyumak normal ?

Yetişkinlerde uyku süresinin 7 saatin altına düşmemesi, 10 saatin üzerine çıkmaması gerekir. Duloxx kullanan bazı hastalarda eğer dikkat edilmezse uyku süresi günlük 14-16 saat civarına çıkabilmekte olup bu istenen bir durum değildir.

Uyku süresinin aşırı uzun olması sosyal aktiviteleri ve iş yaşamını da etkilediğinden belli bir süreden fazla uyumamak gerekmektedir.

Duloxx uyku süresini bir miktar artırmakta, uyanık olunan dönemlerde ise uyuşukluk veya sersemlik gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

Kişilerin uyku ihtiyaçları yaşlarına ve bünyelerine göre değişebilmekle birlikte Duloxx kullanırken günlük uyku süresinin 7 saatin altına düşmemesi, 10 saatin üzerine çıkmaması iyi olur.

Eğer hasta Duloxx ilacı nedeniyle fazla uyuyorsa uyku süresini 10 saati geçmeyecek şekilde ayarlamak gerekir. Eğer hastanın iş yaşamı yok ise gece 8 saat ve öğle 2 saat uyunabilir.

Duloxx içince araç kullanabilir miyim ?

Duloxx bir çok hastada uykulu ve sersem bir ruh haline sebep olmaktadır. Ancak bu yan etkinin ne derece şiddetli olduğu kişiden kişiye değişebilmektedir. Bu nedenle araç kullanmadan önce Duloxx ilacının ne derece uyku yaptığını deneyimlemek gerekir.

Genel olarak uzun mesafe yolculuklarından özellikle de gece araç kullanmaktan sakınmak faydalı olacaktır.

Duloxx kabuslara neden olur mu ?

Duloxx kullanan hastalarda kabus görme sıklığının ve rüya sürelerinin arttığı deneyimlenmiştir. Duloxx ilacı beyin fonksiyonlarını etkilediği için rüya içerikleri de farklılaşmaktadır.

Duloxx ilacının uyku yapıcı etkisini artıran faktörler:

Duloxx ilacı, serotonin düzeyini artıran, ağrı kesici özelliği olan veya uyku getiren başka ilaçlarla kullanılırsa uyku yapıcı etkisi artmaktadır.

Bu nedenle Duloxx ilacını kullanırken diğer ilaçların  kullanımı konusunda doktora başvurulmalı, doktor bilgisi olmadan kantaron çayı gibi yatıştırıcı, ağrı kesici bitki çayları kullanılmamalıdır.

error: Copyright! Yaşamloji