Duloxx huzursuz bacak sendromu  Duloxx huzursuz bacak sendromuna iyi gelir mi ? duloxx huzursuz 556x400

Duloxx huzursuz bacak sendromuna iyi gelir mi ?

Huzursuz bacak sendromunun kanıtlanmış bir sebebi bulunmamaktadır. Yani çoğu hastada bu rahatsızlığın neden yaşandığı tam olarak tespit edilebilmiş değildir.

Huzursuz bacak sendromunun oluşumuyla ilgili bir teori beyin tarafından salgılanan dopaminin dengesiz salgılanmasıdır. Dopamin hormonu neden dengesiz salgılanır bunun da net bir açıklaması bulunmamaktadır.

Bir çok sebebi bilinmeyen rahatsızlık gibi huzursuz bacak sendromu sebepleri arasında genetik yatkınlık da yer almaktadır. Yani aile ve yakın akrabada huzursuz bacak sendromu var ise sonraki nesilde görülme riski artmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu çoğu hastada sebebi açıklanamayan şekilde ortaya çıktığı gibi bazı hastalarda kronik hastalıkların bir yan etkisi veya bazı ilaçların yan etkili olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Huzursuz bacak sendromunun ilk ortaya çıkış zamanı değişebilmektedir. Bazı kişilerde çocukluk-gençlik döneminde, bazı kişilerde ise orta yaş ve üzerinde ortaya çıkmaktadır.

Çoğunlukla ilerleyici bir nitelikte olduğundan bir noktadan sonra huzursuz bacak sendromunun verdiği rahatsızlıktan kurtulmak için ilaç kullanmak zorunlu olabilmektedir.

Bazı hastalıklar huzursuz bacak sendromu oluşum riskini artırmaktadır. Örneğin diyabet hastalığı zamanla sinirleri yıpratan bir hastalıktır ve bu hastalığın etkisi nedeniyle huzursuz bacak sendromu ortaya çıkabilmektedir.

Alkol alışkanlığı da diyabet gibi huzursuz bacak sendromuna sebebiyet verebilmekte ve şikayetleri artırmaktadır.

Huzursuz bacak sendromuna yol açtığı düşünülen diğer iki sağlık sorunu, böbrek yetmezliği ve bazı kan değerlerinin düşük seyretmesidir. (Demir metabolizması bozukluğu veya anemi)

Kaza veya başka sebeplerle omurilikte hasar oluşması da huzursuz bacak sendromuna yol açabilmektedir.

Duloxx huzursuz bacak sendromuna iyi gelir mi ?

Duloxx majör depresyon, kronik ve sebebi anlaşılamayan kas-iskelet ağrıları, diyabet kaynaklı nöropatik ağrılar, fibromiyalji, genel anksiyete bozukluğu gibi sağlık sorunları için reçete edilmektedir.

Nöropatik ağrılar ile huzursuz bacak sendromu yaşayanların tariflediği ağrılar benzerlik taşıdığı için bacağında iğne batması, içten gelen sızı ve tarifi zor bir rahatsızlık hissi gibi şikayetler yaşayan kişilere bazen Duloxx reçete edilmektedir.

Duloxx ilacı huzursuz bacak sendromu ilacı olmamakla birlikte bazı hastalarda bu tür şikayetlere iyi gelmekte, bazı hastalarda ise tam tersine şikayetleri artırabilmektedir.

Duloxx huzursuz bacak sendromuna sebep olur mu ?

Duloxx ilacının huzursuz bacak sendromuna yol açmaması beklenir ama kullananlardan her 100 kişiden 1’inde huzursuz bacak sendromu şeklinde bir yan etkiye sahip olabilmektedir. Böyle bir durum yaşanırsa bunu sıradan bir yan etki olarak karşılamayıp doktora başvurmak gerekir.

Huzursuz bacak sendromu nasıl tarif edilir ?

Huzursuz bacak sendromunun verdiği rahatsızlık ancak bu rahatsızlığı yaşayanların anlayabileceği türden bir rahatsızlıktır.

Genellikle şu şekillerde tarif edilir:

Bacağınızı hareket ettirme ihtiyacını hissettiren bir rahatsızlık hissi duyuyorsunuz. Bu rahatsızlık hissini tarif etmek zor, bacağınızı hareket etmeden rahat edemiyorsunuz.

Bazen belli belirsiz iğne batması, bacağın içinden gelen bir sızı veya yanma oluyor.

Bazı hastalar yaşadığı sorunu ağrıdan ziyade hareket ettirme ihtiyacı olarak tanımlamaktadırlar. Bazıları ise bacağın içten kaşınması ve içten gelen bir ürperme şeklinde tarif etmektedirler.

Huzursuz bacak sendromu genellikle tek bacakta başlar, daha sonra diğer bacağa sirayet eder, bazı hastalarda ise kalça, gövde, kollar  hatta yüze kadar ilerleyebilir.

Şikayetler genellikle istirahat halinde başlamakta, bir işle meşgulken veya yürürken şikayetler olmamaktadır. Bu nedenle şikayetler başlayınca hastalar kalkıp yürürler. İleri derecede şikayetleri olanlar duş alarak şikayetlerini azaltırlar.

Huzursuz bacak sendromu için hangi ilaçlar kullanılır ?

Huzursuz bacak sendromunun tedavisi için dopamin seviyesini yükseltecek ilaçlar, kas gevşetici ilaçlar ve kalsiyum kanallarını etkileyen ilaçlar kullanılmaktadır.

error: Copyright! Yaşamloji