diz ağrısı nedenleri nasıl geçer diz ağrısı, tedavi, nasıl geçer, ne iyi gelir, kireçlenme, diz arkası, menisküs Diz Kapağı Ağrısı Nedenleri Nasıl Geçer diz agrisi nedenleri nasil gecer
diz ağrısı nedenleri nasıl geçer

Diz Kapağı Ağrısı Nedenleri Nasıl Geçer

Diz ağrısının nedenleri ve diz ağrını nasıl geçer ne iyi gelir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz yaşam koçu yaşamloji.net in bu yazısında.

Diz eklemi vücudumuzdaki en büyük ve en karmaşık eklemlerden biridir. Gün içerisinde birçok harekemize bağlı olarak fazla kullanıldığı için incinme ve yaralanma olasılığı çoktur. Karmaşık yapısından dolayı çok farklı sorun söz konusu olabilir. Diz ağrısı yeri ve ağrının fazlalığı, neden dolayı olduğuna bağlı olarak değişir.

Diz Kapağı Ağrısı

Çocukluk çağında hızlı büyüyen çocuklarda büyüme çekirdeğinin aşırı gerilmesi çocuklarda diz ağrısı sorusunun cevabıdır.10-14 yaş grubu erkeklerde daha çok görünür.

Bunun haricinde, diz ağrısı nedenleri olarak;

 • Dizi çok fazla bükerek oturmak
 • Ayağı alta alarak oturmak
 • Uyurken dizi karna çekerek yatmak

Bunlar diz kapağı kemiğinin arkasındaki kıkırdağın daha erken bozulmasına neden olacağı için diz kapağı ağrısına yol açarlar. İleriki yaşlarda da diz ekleminin kireçlenmesi dönemi, çok çalışmaktan dolayı yıpranma dönemidir. Diz kapağı arkası bölüm dizlerde kireçlenme sorununun en sık gözlendiği bölümdür. Merdiven inerken ya da çıkarken, yokuş inerken ya da çıkarken dizlerde ağrı oluşuyorsa diz kapağının arkasındaki kıkırdağın kireçlendiğini belirten en önemli bulgudur.

Romatizmal Diz Hastalıkları

Romatizmalbir hastalığınız varsa ve bu hastalık diz ekleminizi tutmuşsa genellikle günlük yaşantı içerisinde hareketli olduğumuz zamanlarda hissedilmez. Ne zaman ki eve gidildiğinde gün içerisinde yıpranan dizderomatizma hastalığının belirtileri görülür.

 • Yavaş yavaş şişmeye başlar
 • Dizde ağrı başlar
 • Dizde ısı artışı olur

Romatizmal hastalıkların tipik bulgusu dinlenme sırasında ve genellikle gece ortaya çıkan hastalık tipidir. Bu tür romatizmal hastalıklarda önce gece oluşan diz ağrıları, arkasından bunu izleyen gecedizlerde hareket kısıtlanması ve sonunda gece neredeyse sizi uyutmayacak ağrılar şeklinde diğer diz hastalıklarından ayırt edilebilir.

Dizin Arka Bölümünün Ağrıması

Dizin arka bölümünün ağrımasının en önemli nedenlerinden biri o bölümde çok sık rastlanan birdizde kist oluşmasıdır. Bu kiste tıp dilinde “Baker kisti” denir. Bunu dizinizin arka bölümünde ceviz büyüklüğünde, iri üzüm tanesi büyüklüğünde ve çok nadirende bir mandalina büyüklüğünde olabilir.Oluşan bu kistin içerisinde eklem sıvısı vardır. Bu kist kötü huylu bir kist değildir. Kansere dönüşme ihtimali yoktur. Bazı zamanlarda bu kist büyür, bazı zamanlarda küçülür. Kist büyüdüğü zaman dizin arka kısmına ağrı yapabilir. Bazen bu kist duvarı yırtılabilir. Aynen bir balonun patlaması gibidir. Bunun ilk yırtılma anı çok ağrılıdır. Dizin arka bölümü, topuğa kadar şişer ve uzun süre hasta üzerine basıp yürüyemez hale gelir. Bu kistler genelde ameliyatla tedavi edilmez. Çok sık rastlanan kistlerdir. Kendi kendine büyür, kendi kendine küçülür.  Muayeneler ile takip edilir.

Spor Yapan İnsanlarda Diz Ağrısı

Diğer ağrı nedenlerinden birisi genellikle spor yapan hastalarda gözlemlenen diz arkası dokuların yırtılması, bağın kopması ya da menüsküslerin arka boynuzlarının yırtılmasıdır. Tedavi olarak cerrahi tedavi tercih edilir.

Yaralanma Sonucunda Diz Ağrıları

Yaralanmalar dizdeki tendonları, bağları ve diz eklemini çevreleyen sıvı dolu kesecikleri, kemikleri ya da kıkırdağı etkileyebilir.

Menüsküs Yırtığı

Menüsküs dokusu kaval kemiği ile uyluk kemiği arasındadır. Dayanıklı ve lastik gibi bir kıkırdaktan oluşur. Dize ağırlık verilirken ani bir dönüş yapılırsa yırtılabilir. Menüsküs yırtığıfutbolcularda ve dize ağırlık verilerek yapılan sporlarla uğraşan insanlarda daha çok görülür. Ya da zorlama sonucu ya da dize alınan bir darbe sonucu da oluşabilir.

Menüsküs Yırtığının Belirtileri

 • Çömelip kalkarken, iç ya da dış kısımlarında şiddetli diz ağrısı hissedilmesi
 • Yürürken diz boşalması, düşecek gibi hissedilmesi
 • Diz bükük otururken kalkıldığında dizin kitlenmesi

Diz Kapağı İltihaplanması

Diz kapağı iltihaplanması bir ya da birden fazla tendonun iltihaplanmasıdır. Koşucular, kayakçılar ve bisikletçilerde diz kapağı iltihaplanması daha sık görülür. Bu iltihaplanmanın en önemli belirtisi de diz ağrısıdır.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

 • Dizinizdeki şişlik belirginleşmeye başladığında
 • Dizinize ağırlık veremiyorsanız
 • Dizinizi düz hale getirmekte ve bükmekte zorlanıyorsanız
 • Diziniz tutmadığı için düştüğünüzde
 • Dizde ve bacakta şekil bozukluğu oluştuğunda

zaman kaybetmeden bir doktor veya uzmana başvurulmasını öneriyoruz.

error: Copyright! Yaşamloji