çörek otunun yararları çörek otunun faydaları Çörek Otunun Sağlıklı Faydaları ve Kullanımı     rek otu

Çörek Otunun Sağlıklı Faydaları ve Kullanımı

Çörek Otu Yararları Nelere İyi Gelir ve Sağlık İçin Nasıl Kullanılır?

Doğal ve mucizevi besinler arasında ilk sıralarda yer alan çörek otunun ünü boşuna değildir. Peki her derde deva olarak bilinen çörek otu neye iyi gelir, sağlıklı beslenme faydaları ile en doğru nasıl kullanılır;

Çörek otu, herşeyden önce zengin bir mineral ve vitamin kaynağıdır. Vitaminler açısından zengin olması çörek otunun mikrop ve virüslere karşı bağışıklık sistemini güçlendirmesinde etkili olmaktadır. Dolayısıyla vücudu solunum yolları hastalıklarına karşı daha güçlü hale getirmek için özelikle kış aylarında her gün eser miktarda çörekotu tüketilebilir.

Çörek Otu Doğal Öksürüğe İyi Gelen Bitkidir;

Çörek otunun içeriğinde bulunan eterli yağların faydaları solunum borusunu genişlettiği bulgulanmıştır. Dolayısıyla çörek otu solunum yollarını rahatlatarak, öksürük krizlerini hafifletmekterek bu krizlere iyi gelir.

Öksürük için çörek otu kürü nasıl yapılır?

Öksürük için bir tatlı kaşığı kahve telvesi ile yarım çay kaşığı çörek otu ve bir çay kaşığı balı karıştırarak; bu kürü öksürük krizleriniz arttıkça rahatlamak için kullanabilirsiniz. Ayrıca boğulma hissi yaratan, burun tıkanıklılığının eşlik ettiği balgamlı öksürük için bir tatlı kaşığı zencefil bir tatlı kaşığı bal karışımına bir silme çay kaşığı krekotunu karıştırarak, karışımı gece yatmadan önce kür olarak kullanılabilir.

Çörek Otu Yararlı Bitkisel Bir Ağrı Kesicidir;

Çörek otu ile ağrıyan bölgeye masaj yapıldığında ağrıları aldığı bilinmektedir. Çörek otu yağını ağrıyan bölgeye masaj yaparak strech film ile yağladığınız bölgeyi sararak bir saat bekletin. Ardından ılık su ile duş alın. Romatizmal ağrılarda, ağrılı bölgeye uygulayabilirsiniz. Baş ağrılarında da faydaları olan çörek otu iyileştirici etki yapmaktadır.

Çörek otu zayıflatıyor: Çörek otu faydası arasında olan zayıflama sürecini, genişce bir konuda daha önce anlatmıştık. Şuradan yağı ve çörek otu ile zayıflama yazısına bakınız.

Çörek Otu Sindirim Sistemine İyi Gelir;

Çörek otunun faydaları arasında, sindirim sistemi rahatsızlıkları ile mide hastalıklarında doğal bir ilaçtır. İshal ve mide yanması gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Mide yanmasını engellemede önemli bir rol oynayan demir, calsiyum, A, B, C vitaminleri açısından   zengin olan çörek otu, midenin dostudur. Burada unutulmaması gerelen çörek otu mide hastalıklarında geçici rahatlama sağlamaktadır. Mide yanması yada rahatsızlıklarının sebebinin araştırılması için Gastroenteroloji uzmanına başvurulmalıdır.

Çörek otu mide yanmasında nasıl kullanılır?

Çörek otu mide yanmasında çiğ olarak, mide yanmasına iyi gelen maydanoz, marul gibi yeşilliklerle yapılan bir kase salataya bir tatlı kaşığı ekilerek kullanılabilir. Ayrıca mide yanması ve ekşimelerinde bir dilim elma püresine bir çay kaşığı çörek otu katarak da hazırladığınız bu kürü mide yanması sırasında da kullanılır.

Çörek otu ishalde nasıl kullanılmalı?

Yarım çay bardağı yoğurt bir çay kaşığı çerekotu ile karıştırılarak sabah kahvaltıdan en az bir saat sonra ve ve akşam yatarken kullanılmalı.

Çörek Otu Faydaları Saç Dökülmesine İyi Gelmektedir?

Özellikle bayanların korkulu rüyası saç dökülmeleri, altında deri hastalıları gibi fiziksel bir sebep yoksa yada ciddi bir hastalığa bağlı değilse; mevsim geçişleri stres gibi etkenler sonucunda oluşuyorsa doğal yollarla azaltılabilir. Doğal yollarla saç dökülmelerinin önüne çörek otu kürleri ile de geçilebilmektedir. Bunun için bir tatlı kaşığı çörek otu yağı, bir çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırılarak saç diplerine kompleks yapılmalı; saç bone kapatılarak maske bir saat bekletilmelidir.

çörek otunun çörek otunun faydaları Çörek Otunun Sağlıklı Faydaları ve Kullanımı     rek otu   ks  r  k faydalarBu uygulama saç dökülmellerinin yoğunlaştığı dönemlerde haftada bir kez yapılabilir.

 Çörek otunun faydaları arasında  en belirgin özellikli yararları bunlardır. Eklemek istedikleriniz olursa yorumlar kısmından dile getirebilirsiniz.

error: Copyright! Yaşamloji