cilt sarkmaları cilt sarkmaları Cilt Sarkmaları ve Karın Germe Ameliyatı cilt sarkmalar
cilt sarkmaları

Cilt Sarkmaları ve Karın Germe Ameliyatı

Kilo vermenizi başarıyla tamamladıktan sonra, sizi üzecek bir durum deri(cilt) sarkmalarıdır. Zayıflarken bunun için tabi ki de bazı çözümler mümkün, fakat ister istemez kilo verildikten sonra vücudunuz da yaktığınız yağ oranına göre deri sarkmaları gözlemlenebiliyor.

Deri (Cilt) Sarkmaları Nedenleri Nelerdir?

Zayıfladıktan sonra ne kadar bir sarkma olduğunu verdiğiniz kilo ile yağ oranınızla orantılıdır.

Yaş durumunuza göre sarkmalar meydana gelebilir, yaş ilerledikçe cildinizde ki elastiklik azalır.

Ne kadar uzun bir zaman kilolu kaldığınız durumuna göre değişir, uzunca bir süre deriniz gergin kaldıysa küçülmesi zor olduğu için daha çok bu sarkmaları görebilirsiniz.

Hızlı kilo aldıysanız ve hızlı bir şekilde kilo aldıysanız deri sarkmaları oluşur. Ani kilo alım verimlerde ciltte sarkmalar, çizgiler görülür.

Yavaş kilo vermeniz hem sağlığınız için, hem de bu deri sarkmasını önlemek için en önemli yoldur.

Genlerinizden etkilenebilir. Bazı insanların deri yapısı çok esnektir ve kısa zamanda çok kilo verse bile deri normal haline döner. Bazı insanlar da ise bunun aksine uzun süre de az kilo verse bile sarkık kalmaktadır.

Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Nasıl beslendiğiniz cildinizin yapısını önemli bir oranda belirler. Bol su içmek her zaman fayda sağlar, omega 3, A vitamini, E vitamini ve çinko yönlerinden fazla beslenin.

Deri (Cilt) Sarkmalarını Önlemek İçin Ne Yapabilirsiniz?

Bol bol su içmelisiniz;

Kan dolaşımını hızlandırır.

Metabolik sisteminizi yavaşlatır.

Günde en az 7-8 bardak su içmek, cildinizi toplarlar.

Daha sıkı bir cilt görünümüne sahip olursunuz vücut kendini daha rahat toparlar.

Cildinizde ki nemi artırın;

Sarkmış ciltte çatlamalar, kırışıklıklar ve sarkmalar kuru olan ciltte giderilmesi zordur, kalıcı hale gelebilir ve bunun için ameliyat gerekir. Size sağlık açısında bir sorun yaşatmasa da hem görünüm hem de fiziksel olarak canınızı sıkabilir. Cildinizin nemini arttırarak bunların önüne geçebilirsiniz, nem cildi rahatlatır ve yumuşatır.

Egzersiz yapmanız önemli bir etken olacaktır;

Kilo vermek için egzersizler yapıyorsanız, istediğiniz kiloya ulaştıktan sonra da bu egzersizleri bırakmayın. Egzersizle size sağlık açısından hem formda tutar hem de cildin gözeneklerini açarak rahatlatır ve daha dik ve dirençli bir vücuda sahip olursunuz.

Sabahları yürüyüş

Mutlaka günde en az 3 km yürüyüş yapın. Bunun sabah yapılması hem güne daha sağlıklı başlamanızı hem de ter atarak gözenekleri açmanızı sağlayacaktır. Sabah kaldıktan sonra yürüyüşünüzü tamamlayıp, ılık su ile duş almanız cildi dik tutacak bu da deri sarkmasını önleyecektir.

Deri Sarkmasını Toparlamak İçin Ameliyat Gerekli Midir?

En başlarda sadece kilo vermeye odaklanarak her yolu denediniz ve kilo vermeyi başarı ile tamamladınız. Bu sefer de canınızı sıkacak bir durum oluştu, bazı bölgelerinizde sarkma başladı. Bu bilinçsiz kilo kaybı ve ani kilo alım vermelerde oluşan bir durumdur.  Ama kiloluyken bunu düşünemeyebilirsiniz.

Bu sarkmaların tek yolu illaki de ameliyat değildir. Deri sarkmasının toparlanması uzun sürecektir. Yukarda belirttiğim maddeler neden sarkma gerçekleştiği yazar ve uzun yıllar kilolu kalıp ani bir kilo verdiyseniz, bu sarkmaları toplama en az 3-4 yılınızı daha alacaktır. Ameliyat işlemi olmadan da bunları toparlaya bilirsiniz, belirtiğim gibi bu kısa zamanda gerçekleşmesi pek mümkün olmaz. Ameliyat en son çözüm olmalıdır.

Deri Sarkması Ameliyatı Güvenli Midir?

Eğer son çare ameliyata kaldıysanız ki sporla egzersizle bu sarkmaları uzun süre de de olsa önlemek mümkündür. Her zaman doğal yollardan tedavi daha sağlıklı ve daha kalıcıdır. Çoğu ameliyatın riskleri olduğu gibi bu ameliyatın da riskleri vardır. Vücudunuzun anatomik yapısını bozmayacak şekilde bu deri sarkmaları önlemek mümkündür ve iyi bir uzmanla her zaman güvenilir olabilir. Bu işlem sarkık olan bölgeyi gererek yapılır. En çok bu sarkmalar kol ve karın bölgelerinde olur bunun tek işlemi ise karın germe ameliyatıdır.

Karın Germe Ameliyatı

Karın germek ameliyatı, karın gölgedeki sarkıklar ve kırışıklar için yapılır. Bu ameliyat cildin estetikliğine ve karın duvarının şekillendirme yöntemi ile gerçekleştirilir.

Günümüzde en fazla kullanılan tedavi yöntemi liposuction, en sık yapılan estetik cerrahi ameliyatıdır.

Deri Sarkmamaları Oluşmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Henüz kilo verme aşamasındaysanız ve bu sarkmalarının oluşmasını istemiyorsanız, daha sağlıklı bir şekilde kilo vermelisiniz. Egzersiz yaparak, doğru beslenerek, spor yaparak ve bol bol su içerek bu zayıflama dönemini yapınız. Kesinlikle ani kilo kaybı için değişik yöntemler uygulamayın. Kilo vermenize yarar sağlasa da deriniz de sarkmalar ve yırtmaya bağlı çizgiler oluşabilir. Bunlardan en iyi korunma yolu, bu sarkmalar oluşmadan önce alınacak önlemlerdir. Cildin nemli olması ve estetik olması bu sarkmaları önler, bu sebepten dolayı cildinizi hep nemli tutarak sıvı tüketmeniz güzel bir tedavi yöntemi olacaktır. Ani kilo alıp vermeler yerine daha sağlıklı bir şekilde yavaş yavaş kilo vermeniz, sağlığınız için en önemlisidir.

error: Copyright! Yaşamloji