çarpık bacak estetiği nasıl yapılır çarpık bacak estetiği Çarpık Bacak Estetiği Tedavisi Nasıl Yapılır, Hangi Yöntemler carpik bacak estetigi nasil yapilir
çarpık bacak estetiği nasıl yapılır

Çarpık Bacak Estetiği Tedavisi Nasıl Yapılır, Hangi Yöntemler

Dış görüntüsüne önem veren kadınların, kendini rahat hissetmesinin tek şartı küçük estetik operasyonlar ile vücudundaki kusurları yok etmekten geçer. Çarpık bacak estetiği ve tedavisi de bunlardan birine çözüm olabilir.

Kemik sağlığı söz konusu olan bacaklarda çarpıklık durumu diğer estetik ameliyatlardan biraz farklılık göstermekte idi. Burun veya yüz de yapılan estetiklere göre kemik ameliyatı daha zorlayıcı olabiliyor.

Yıllardır her türlü estetik müdahaleye yenilikler getirilirken, çarpık bacaklardaki kusurlar için kemik düzeltme ameliyatları dışında çare bulunamamıştı. Oysa son birkaç yılda çarpık bacakları düzeltmek için, kemiklere müdahale edilmeden yağ dokusunda yapılan değişiklikler ile çarpık bacaklar birkaç saat içinde düzeltilmektedir. Uzun yıllar bacaklarındaki eğrilik sebebi ile kısa etek, dar pantolon ve şort giyinmekten kaçınan kadınlar için çözüm olan bu operasyon, bacakların eğrilik olan bölümlerine, yağ fazlası olan bölümlerden yağ transfer edilerek veya bacaklara silikon yerleştirilerek gerçekleştirilir.

Uzman bir doktor tarafından yapılması önerilen ve oldukça başarılı sonuçlar veren bu operasyon, vücudunda yağ bulunmayan kadınlar için dayanıklı silikon jeller kullanılarak ta yapılabilir. Bacaklarından memnun olmayan ve bazı değişiklikler yapılması gerektiğini düşünen kadınların hangi yöntem ile bacaklarının düzetileceğine ise doktor karar vermelidir. Bazı vakalarda hem yağ transferi hem silikon jel birlikte de kullanılabilir.

Çarpık Bacak Estetiği Hangi Şikâyeti Olan Hastalara Uygulanır?

Genetik olarak çarpık bacaklı olarak dünyaya gelen, yetersiz beslenme sonucunda kemiklerinde yamukluk olan, bir bacağında diğerine göre incelik bulunan veya bacaklarının tamamında aşırı incelik bulunan hastalar için çarpık bacaklara uygulanan yağ transferi veya silikon dolgular uygulanmaktadır. Ayrıca kalçadan itibaren sarkan, yamulan tüm bacak dokusu bu operasyon sayesinde kısa süre içinde düzeltilmektedir. Bu operasyon ile küçük olan kaslar büyütülebilir, şişkin kaslar inceltilebilir veya kalın bacaklardaki yağ alınabilir. Estetik cerrah tarafından gerçekleştirilen bu operasyon, bacakların bazı bölgelerinden yağ alınarak, bazı bölgelerine ise yağ transfer edilerek gerçekleştirilir. Operasyon sonrasında, deri gerilir, çukurlaşan bölgeler doldurulur ve bacaklardaki yamuk bölgeler tamamen düzeltilir. Operasyona kara vermek için hastanın 18 yaşını geçmiş ve vücut gelişimini tamamlamış olması önerilmektedir. Operasyon öncesinde sigarayı bırakmak, bol su tüketmek yaraların daha kısa süre içinde iyileşmesini sağlayacaktır. Ayrıca aspirin ve bitkisel ilaçlar kanamayı artırabileceğinden, ameliyattan bir süre önce kullanımı kesilmelidir.

çarpık bacak tedavisi çarpık bacak estetiği Çarpık Bacak Estetiği Tedavisi Nasıl Yapılır, Hangi Yöntemler carpik bacak tedavisi nasil yapilir
çarpık bacak tedavisi

Çarpık Bacak Tedavisi

Doğuştan bir bacağı kısa, boyu kısa veya kemik eğriliği bulunan hastalara uygulanan ilizarov yöntemi, çarpık bacaklar içinde çözüm olmaktadır. Fakat zor ve iyileşme süresi oldukça uzun olan ilizarov ameliyatı, aylarca hastayı yatağa bağımlı kılmaktadır. Bu sebeple sadece bacak yağ dokusunda değişiklik yapılarak düzeltilen operasyonlar, kadınlar tarafından daha fazla tercih edilir. Bazı kadınların, bacaklarına transfer edilen yağ erime gösterir. Böyle durumlarda, birkaç ay ara ile tekrar bacaklara yağ transfer edilebilmektedir. Her seferinde eriyen yağ dokusunda ise göğüslere uygulanan silikon jellerin kalça ve bacaklar için olan çeşitleri, ameliyatın sık tekrar edilmesini önleyecek ve hastanın tek seferde çarpık bacaklardan kurtulmasını sağlayacaktır. Kolaylıkla ilizarov yöntemini düşünmeyen hastalar için yağ transferi veya silikon yerleştirme konusunda seçilen doktorun tavsiyesi dikkate alınmalı ve bacak düzeltme yöntemine birlikte karar verilmelidir.

Çarpık Bacaklara Yağ Dokusu Nasıl Uygulanır?

Bacaklarındaki yamukluktan şikâyet eden kadınların, uzun araştırmalar sonucunda seçtiği deneyimli doktor, ilk olarak bacakların kemik dokusunu gösteren film çektirecek ve hangi bölgelerde yamukluk olduğunu belirleyecektir. Hasta ile birlikte değerlendirilen filmler neticesinde, yamukluk olan bölgeye silikon jel veya yağ transferine karar verilir. Diz altındaki yağ dokusu eksikliklerinde, diz arkasından açılan küçük kesiler ile operasyon tamamlanır. Yağ transfer edilecek bölge ilk olarak kalem ile çizilerek belirlenerek, hasta ameliyata alınır. Yarım saat ile iki saat arası süren bu operasyon sınırlı uyuşturma veya gerekli durumlarda genel anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Genellikle aynı gün hastanın evine dönme ve birkaç gün içinde işine başlama olanağı bulunur. Birkaç gün vücudun alışma süreci olduğundan, küçük şikâyetler oluşabilmektedir. İlk bir haftanın sonunda şikâyetler oldukça azalacak ve iki haftanın sonunda tamamen sona erecektir. Bacaklara yapılan ilk yağ transferinde erime olup olmadığı hasta tarafından kontrol edilmeli ve gerekli durumlarda yağ transferi tekrar edilmelidir. Göbek bölgesindeki yağlar daha az eridiği için genellikle göbek yağları, bacak estetiğinde kullanılmaktadır. Hasta çok zayıfsa ve transfer edilecek yağ, hastanın vücudunda bulunmuyorsa, bir süre hastanın kilo alması için beslenme programı düzenlenir ve ameliyat tarihi bir süre uzatılabilir. Böylelikle hastanın vücudunda transfer edilebilecek oranda yağlanma olması sağlanabilir. Silikon jelleri kullanmak istemeyen ve doğallıktan yana olan kadınların tercih ettiği yağ transferi, kişinin tamamen kendi yağı kullanılarak çeşitli komplikasyonların ortaya çıkmasını önleyecektir.

Çarpık Bacak Estetiği için Silikon Kullanımı

Çarpık bacakları sebebi ile birkaç defa yağ transferi geçiren ve transfer edilen yağlarda erime olan hastalara, vücudunda transfer edecek yağ bulunmayan hastalara ve tek seferde çarpık bacaklardan kurtulmak isteyen hastalara önerilen silikon jeller, daha kesin sonuç vermektedir. Kalça da dâhil tüm bacak bölgesine uygulanabilen silikon jeller, oldukça dayanıklıdır ve bir kez yerleştirilerek uzun yıllar, çarpık bacaklardan kurtulma olanağı verir. Dış darbelere karşı dayanıklı olan bu jeller, diz arkasından, kas altına yerleştirildiği için dikkat çekmez. Hastanın ihtiyacına göre, jellerin şekil ve ebatları doktor tarafından belirlenecektir. 2-3 dikiş ile yarım saat içinde baldır bölgesine yerleştirilir. İzler kısa süre içinde tamamen kaybolacaktır. Bu operasyonda, uzman bir doktorun elinde kısa süre içinde tamamlanır. Hasta aynı gün evine döner ve birkaç günlük dinlenme sonucunda işine ve sosyal hayatına devam edebilir. Yaklaşık 15 gün kadar, jellerin yerinden oynamaması ve kasların altına iyice yerleşmesi için kompresyon çorabı kullanılmalıdır. Kullanılan bu çoraplar bacakları sabit tutacağı için ağrı oluşmasını da engelleyecektir. Oluşabilecek ufak ağrılar ise doktorun önerdiği, ağrı kesici ilaçlar ile minimuma indirilir.

Çarpıklık Ameliyatı Sonrası Hastanın Hayatı Nasıl Etkilenir?

Görselliğine önem veren ve vücut kusurları sebebi ile duygusal hayatı, hatta iş hayatı olumsuz etkilenen kadınların kendine güveni çarpık bacak estetiğinden sonra yerine gelecektir. Yıllarca bacaklarındaki kusurları kapatmak için giyim tarzını değiştiren hastaların operasyon sonrasında, gardırobu tamamen değişir. Kendine ve bacaklarına güveni yerine gelen kadınlar, korkusuzca kısa etek ve şortlar giyinir. Karşı cins ile ilişkileri de etkileyen vücuda duyulan güven, kişiye yeni başlangıçlar yaratacaktır.

Çarpık Bacak Estetiği Sonrası

Çarpık bacak estetiği, kolay bir operasyon olmasına rağmen, hastanın ilk birkaç ay dikkat etmesi önerilmektedir. Düzenli olarak spor yapan kadınların operasyon sonrasında iki ay spora ara vermesi ve bacaklara alınacak darbelere karşı dikkatli hareket edilmesi önerilir. Özellikle ağırlık ile yapılan spor faaliyetleri, operasyon sonrasında en az üç ay yapılmamalıdır. Operasyonda kullanılan silikon jeller, günümüzde oldukça uzun yıllar dayanabilecek özellikte üretilmiştir. Bacaklara yerleştirilen silikon jeller, çoğunlukla ebatlarında yapılabilecek değişiklik için çıkartılır, bunun dışında ömür boyu dayanacaktır. Operasyonun, gelecekteki hayata, hamileliğe veya emzirmeye engel olacak her hangi bir yan etkisi bulunmaz. Kalıcı olan bu operasyonu, tek bir defa yaptırmak ve hayatın devamında gönül rahatlığı ile kullanmak mümkündür.

error: Copyright! Yaşamloji