bitkiler faydaları bitki çayı faydaları Bitki Çaylarının Faydaları Kısaca Nedir? bitki   ay faydalar

Bitki Çaylarının Faydaları Kısaca Nedir?

Bitki Çaylarının Kısaca Faydaları ve Vücuda Etkileri Nelerdir?

Bitki çayları zayıflamaya yardımcı olan doğal bir yol olmakla beraber kilo problemleri sindirim zorlukları, stres, yorgunluk, faydalı besinlerin vücutta tutulması, yararları olan atıkların vücuttan atılmasını engellemesi, uyku problemi giderici ve rahatlatıcı faydaları vardır bitki çaylarının.

Tadı Acımsı olan bitki çayı çeşitleri sindirim problemlerini azaltır, etkileri vücut sistemini temizler, sisteme yeni bir dirilik kazandırır. Ayrıca idrar söktürücü (diüretik) bitki  çayları su tutulması ve şişkinliği önlemeye yardımcı olur. Bazı doğal çaylar ise strese karşı direncinizi kuvvetlendirir ve böylece stresten yemek yeme veya yememe isteğini düzene sokar.

Bitki çayları içerisinde ne kalori, ne de yağ gibi yüksek değerli kilo aldırıcı ve sağlık için zararlı madde içermez. Şeker isteğini gideren tatlı çaylar olduğu gibi karbonhidrat, protein ve yağların sindirilmesine yardımcı olan  faydalı çaylar da vardır.  Bitki çaylarından gelen vitamin, mineral ve besinlerle hiçbir zaman enerji eksikliği etkileri duymazsınız. Ayrıca öğünler arasındaki iştahınızı da kesmeye yardımcı faydaları vardır.

Yonca bitki çayı faydaları: Kuvvetli olabilmek için dopdolu besin ve gerekli amino grup asit içeren bu bitki temizleyici ve yumuşatıcı olup sindirim borusunu formda tutar. Yonca ile naneyi, naneli tat almak ve rahatlatıcı faydasını görmek için karıştırın.

bitki çayı faydaları bitki çayı faydaları Bitki Çaylarının Faydaları Kısaca Nedir? Karahindiba bitki   ay
Karahindiba

Karahindiba yararları: İçerdiği potasyum ve vitaminlerle temizleyici ve doğal bir diüretiktir (idrar söktürücü).Kabızlığı  ve şişkinliği önler. Güçsüz hissetmenize yol açan potasyum kaybına neden olan diğer diüretiklerin (idrar söktürücü) aksine  karahindiba vücudunuz sıvı dengesini yavaşça ve tabii olarak sağlar.

Aynısefa çay faydaları: Rahatlatıcı bir bitkisel çiçek çayı olan aynısefa sindirim borusu rahatsızlıklarını giderir ve mide çeperi ve bağırsakları rahatlatıcı faydaları bulunur.

Yulaf: Kepeği ve yulaf ezmesiyle kapsamlı bir vücut toniğidir. Enerjik kalabilmeyi sağlayan çok sayıda doğal vitamin ve mineral içerir.

Papaya (Tropik Meyve) : Antiasitlerden ziyade kavun ağacından elde edilen bu tropik çay kullanılmalıdır. Asitleşmeyi engelleyen, bazlaştıran enzimlerinin yanı sıra protein ve karbonhidratı sindirmeye yardımcı enzimleri de bulunmaktadır.

Ahududu: Diyet soda yerine buzlu meyve çayları için, göreceksiniz bitkisel enerjiyle daha hızlı iyileşeceksiniz. Bu çaylar vitamin ve mineral açısından zengindir.

Biberiye: Sevgi ve hatırlatma bitkisi olan biberiye, yağların sindirilmesine yardımcı etkileri olup dolaşımı hızlandırır ve kalbiniz için oldukça faydaları vardır.

Adaçayı: Sindirime yardımcı enzimleri artırır, karaciğerinizi canlandırarak yeni bir zindelik kazandırır.

Tatlı Şifalar-Vanilya, Anason, Meyan kökü faydaları: Şeker arzusunu bu tatlı ikramlarla evcilleştirin. Bunlar iştahınızı keser ve yemek arzunu köreltirken sağlığınızı da kuvvetlendirir. Çay olarak ya da çaya katılarak tüketilen doğal  vanilya psikolojinizi düzeltir ve antioksidan özelliğindedir. Anason düzensiz sindirimi ortadan kaldırır ve midenizi rahatlatır. Meyan kökü ise yine sindirimi düzenler ve besine emilmesine destek olur.

bitki çayı Paraguay çayı bitki çayı faydaları Bitki Çaylarının Faydaları Kısaca Nedir? yerba mate faydalar
Yerba Mate (Paraguay çayı)

Yerba Mate yararları (Paraguay çayı tohumu): Stresle başa çıkan B vitaminlerinin çoğunu içeren zindelik verici bir çaydır. Vücudunuzun karbonhidrat, yağ, proteini kullanmasında yardımcı olan metabolik bir uyarıcıdır. Zayıf kalmak için fazladan enerjiye mi ihtiyacınız var? O zaman spor salonuna da Yerba bitki çayını götürün.

 Çoğu bitki çayının zararları yok denilecek kadar azdır, aksine vücut ve sağlıklı yaşam için faydaları çoktur. Her gün kararında ve düzenli içilen doğal çaylar bünyenize iyi gelir ve sisteminizi güçlendirir. Yukarıda verdiğimiz çay isimleri tüm aktarlarda bulunmaktadır. Size en uygun bitki çeşitlerini seçip çayını demleyebilirsiniz.

error: Copyright! Yaşamloji