bel ağrısına ne iyi gelir Bel Ağrısına Ne İyi Gelir bel agrisina ne iyi gelir
bel ağrısına ne iyi gelir

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir

Günümüzün en büyük hastalıklarından olan bel ağrıları genelde kas problemleri kaynaklıdır. Bel ağrısına ne iyi gelir ve nasıl geçer, kalıcı yöntemleri nelerdir?

Bel ağrıları genellikle kas kökenli ağrılardan ileri gelmektedir. Ağır bir eşya kaldırma, uzun süre aynı vücut pozisyonunda durma gibi olaylarda bel ağrısı gerçekleşebilir. Kas liflerinden kaynaklanan bu durum genellikle dinlenme yöntemiyle geçmektedir. Bunun dışında zayıf kaslar da bel ağrısına sebep olmaktadır. Henüz oluşumunu tam olarak yerine getirmemiş kas yığınları, böyle bir problem ortaya çıkarabilmektedir. Bunun dışında stres de vücudun bazı noktalarında ağrılara sebep olur. Stres altında çalışan insanların bel ağrısı yaşama ihtimalleri yüksektir.

Bel ağrısının bir diğer nedeni ise bel fıtığı olabilir. Ağır kaldıran insanlar, bel fıtığına maruz kalabilir. Bunun dışında yine ağır kaldırmaya alışık olduğu halde anlık bir şekilde bel fıtığına yakalanabilen bireyler mevcuttur. Omur ve liflerin yırtılması sonucu bel fıtığını daha şiddetli bir şekilde yaşayamaya başlar.

Fazla kilolu insanların da bel ağrısı nedeniyle zor saatler geçirebilmesi ihtimal dâhilindedir. Vücut ağırlığının daha çok bele yüklenmesi ile birlikte zamanla başlayan ağrılar, bireyleri oldukça sıkıntılı durumlar içerisine sokabilir. Kayma nedeniyle de ağrılı dönemler geçirmek muhtemeldir. Kaza sonucu omurların zarar görmesi nedeniyle dayanılmaz bir bel ağrısı yaşamak mümkün.

Bunların dışında uzun süre hareketsiz bir gündelik hayat geçirmek bel ağrısına yakalananların en çok tekrar ettiği şeylerden biri. Vücudun kireçlenmesi ile birlikte daha da dayanıksız bir vücuda sahip olmak mümkün. Bunun sonucunda özellikle yaşlılıktan itibaren bel ağrısı problemini uzun süre yaşayan yetişkinler görmekteyiz. Demir eksikliği nedeniyle kemik erimesi yaşayan ve özellikle bayanlarda yaşanan bu durum bel ağrısına sebep olan şeylerin başında gelmektedir. Bu tür mineral ve vitamin eksikliği vücudun diğer alanlarında ağrıya sebep olabileceği gibi sıklıkla kullanılan bel kısmının ağrısına daha çok sebep olmaktadır.

Bel ağrısına ne iyi gelir ve nasıl geçer?

Herşeyden önce belirtmekte fayda vardır ki bel ağrısı ciddi bir sağlık sorunu sebebi olabilir. Vücudumuzun sinirlerinin geçtiği omurganın olduğu bölgedir. Yapılacak bir yanlış yöntem ve uygulama ile kalıcı sağlık sorunlarına ve hasara sebep olabilirsiniz. Bel ağrısı için öncelikle bir hekime ve doktora başvurmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Diğer zararı olmayan ve uzmanların bel ağrısına genel önerileri olan yöntemlerden birkaçı da aşağıdaki gibidir

  • Rahatsızlığın yaşandığı 1-2 gün içerisinde bel bölgesine kompres uygulanması
  • 1-2 hafta içerisinde herhangi bir değişim gözlemlenmediği takdirde bir uzmana başvurulması
  • Düzenli bir yatak istirahati

Şiddetli olmayan bir bel ağrısında ve bel ağrısından kalıcı olarak kurtulmak için, sağlıklı yaşam için, bel fıtığı için kalıcı çözüm için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Kısa yürüyüşler
  • Egzersiz yapmak
  • Yüzmek
error: Copyright! Yaşamloji