bebeklerde ishal nasıl geçer  Bebeklerde İshal Belirtileri Nasıl Geçer bebeklerde ishal nasil gecer
bebeklerde ishal nasıl geçer

Bebeklerde İshal Belirtileri Nasıl Geçer

Savunmasız olan bebeklerinizi elbette tüm hastalıklardan korumak için ayrı bir çaba sarf ediyorsunuzdur. Ancak bazen elde olmayan hastalıklar engel olamayacağımız şekilde bebeklerimizi buluyor. İshalde önüne geçemediğimiz hastalıklardan biri. Bebeklerde ishal nasıl geçer ve ishal belirtileri nelerdir göz atalım bu yazımızda.

Eminim ki hepimiz bebeklerde ishalin nasıl anlaşıldığını soruyorsunuzdur . Çünkü bebeklerde dışkı zaten sıvıya daha yakın şekildedir. Ancak belirtiler net ve kolay anlaşılır. Eğer bebeğiniz susuzluk çekiyorsa , sıvı dışkılama oluyorsa ve sıkça oluyorsa , ateş yükselmesi görülüyorsa , halsizlikle beraber gaz da ishal belirtileri arasındadır . Dışkı daha çok sümüksüyse bebeğiniz ishal olmuş diyebilir .

Yeni Doğan Bebek İshali

Yeni doğan bebekler yalnızca anne sütüyle beslenirler ve dışkıları altın sarısı rengindedir , gün içinde 7-8 defa gerçekleşmesi beklenir . Fakat dışkı daha çok sıvı haldeyse ve daha sık dışkılıyorsa bebeğinizin ishal olduğunu düşünmelisiniz . İştah kaybı , karın sancısı ve kusma da belirtilerinden bir kaçıdır . Bu durumda bebeğinize sakın ilaç vermeyin , doktora götürmekte yarar vardır . Fakat bebeğinizin altını her dışkılamada değiştirip pişik kremi sürerseniz bu durum tedaviyi olumlu yönde etkiler . İshal durumunda mama ya da anne sütüne devam etmek en iyi yöntemler biridir . İshal olmuş bir bebek laktoza karşı dayanıksızdır . Bu nedenle laktoz içermeyen gıdalar tüketmesini sağlamanızda yarar vardır .

Bebeklerde İshal Belirtileri ve Nedenleri

Bebeklerde yeme alışkanlığının değişmesinden , bağırsakta oluşarak enfeksiyona kadar bir çok sebebi olabilmektedir . Bebekler bir çok bakteriyi bir şey yerken bile vücutlarına alabilir . Bakteriyel , virütik veya parazitik gibi bakteriler bebeklerde ishale neden olmaktadır .

Bir besine ve ya ilaca alerjisi olan bebeklerde de ishal meydana gelebilir . Çok fazla meyve suyu tüketimi de bebeklerin ishal olmasında bir etken olarak karşımıza çıkıyor ve gıda zehirlenmesi gibi durumlara karşıda önemle dikkat edilmesi gerekiyor . Bebekler oldukça hassastır . Bu nedenle bezi değiştikten sonra , beslenme işleminden önce ve banyo ardından elinizi sıkça yıkamanız doğrultusunda bebeğinizi ishalden daha rahat koruyabilirsiniz . Bakteri ve virüslerden korumak için mutfağınız ve banyonuzun her daim temiz olmasında büyük yarar vardır .

Bebekler yapacağımız her hamleden etkilenebilecek kadar masum ve hassastırlar . Hijyen bir bebek için en çok nem taşıyan şeylerden biridir . Bebekleri korumanın etkili yollarından biri temiz bir ortamdır .

İshal bebeklerin vücudunda tuz ve su dengesini bozmaktadır . İshal olan bebeklerde mineral ve sıvı kaybı susuzluğa neden olabilir .

  • Eğer bebeğin idrar yapma sıklığı azaldıysa ,
  • Ağız göz kuruluğu dikkatinizi çektiyse ,
  • Halsizlik , iştahsızlık durumları oluşuyorsa doktora muhakkak gitmeniz tavsiye edilmektedir .

Bebeğiniz 6 aydan küçükse de

  • 39 c ‘nin üzerinde ateş
  • Dışkıda kırmızı veya kan , siyah ve beyaz dışkılama oluyorsa
  • Karın ağrısıyla kusma şeklinde belirtiler oluşuyorsa sağlık kurumuna gitmeniz gerekmektedir .

İshale evde ne iyi gelir

Anne sütü ile beslenen bebekler için en etkili tedavi yöntemi daha sık emzirilmelidir . Bebeklere suyu kaynatıp soğutup içirmekte yarar vardır . Hepimizin bildiği gibi biberonla beslenme ishal için daha büyük bir risk etkenidir . Bu nedenle hijyen ishal için önem taşımaktadır . Bebeğinizle temastan önce ellerinizi yıkamanızda önem taşımaktadır . Biberon temizliği ve bebeğe olan hassasiyetiniz ishalde en çok dikkat edilmesi gerekenler arasındadır .

İshal Nelere Yol Açar

İshal nedeniyle sindirim yeterince yapılamaz . Bağırsakta bulunan bazı bakteriler yararlıdır ve sindirime yardımcı olur . Fakat zararlı bakterilerin artmasıyla yararlı bakteriler görevini gerçekleştirmeyip sayısı azalır . Bu durum sindirim sistemini bozar ve rahatsızlık verir . Bu durumun önüne geçip yararlı bakterileri koruyabilmek amacıyla probiyotikler kullanılabilir . Bebeklere probiyotikli mama yedirmeniz yarar sağlayacaktır .

bebeklerde ishal belirtileri  Bebeklerde İshal Belirtileri Nasıl Geçer bebeklerde ishal belirtileri
bebeklerde ishal belirtileri

Bebeklerde ishal nasıl geçer

İshalle beraber bebekler su ve tuz kaybeder . Bu bebeklerde göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur . Bebeklere ishali geçene kadar ishal mamaları verilmelidir. Aşağıda yazdıklarımız, bebeklerde ishal nasıl geçer ve ishale ne iyi gelir sorunuzun cevaplarıdır.

Pirinç ve Pirinç Suyu : İshali bastırmak amacıyla pirinç kullanılabilir . Dışkının sertleşmesini düzenleyebilmek için ve normal hale dönebilmesini sağlamak için bağlayıcı ve düşük lifli gıdaların tüketimi gerçekleştirilmelidir . Eğer pirinci yemeniz mümkün değilse suyunu tüketmenizde yarar vardır .

Muz : Sindirimi kolay ve hafif olan muz ishal durumunda ishale en iyi gelen yiyeceklerden biridir . İshalle beraber potasyum kaybetmekteyiz . Potasyum ise muzda bolca bulunmaktadır . Tek başına ishali geçirmese de kaybettiğiniz minerallerin geri alımını muzdan sağlayabiliriz .

Elma Püresi : Bağırsakların normal olan çalışma sistemine geri dönebilmesine elma püresi yardımcı olmaktadır . Sindirim sistemine yardım sağlar ve bağlayıcı görev görür. Fakat ishalken kabuklarını soyup tüketmelisiniz . Elma kabuğu sindirim sistemini daha da hassaslaştırır.

Limon Suyu : Gün içinde 3-4 defa içeceğiniz limon suyu ishale neden olan hastalık yapıcı bakterileri öldürecektir.

Böğürtlen : Etkili bir meyve olan böğürtlen suyu içerisine bir kaşık yenibahar atıp tüketmenizde yarar vardır .

Bebekleriniz için sağlık önce temizlikten sonrada tükettiği besinlerden geçmektedir. Söylediklerimizi dikkate alarak hijyenik bir ortamda yetişen bebekleriniz daha az ishale yakalanma riskini taşıyacaktır.

error: Copyright! Yaşamloji