Bebeğe su verilir mi bebeklere ne zaman su verilir Bebeğe Su Verilir mi, Ne Kadar Verilmeli?  bebeklere ne zaman su verilir

Bebeğe Su Verilir mi, Ne Kadar Verilmeli?

Bebeklere Ne Zaman Su Verilir, Ne Kadar Verilmeli?

Yeni doğmuş bebeklere su verilir mi, Verilirse ne kadar verilmeli zararı var mı? Normal bir insan için su ne kadar önemliyse bebekler içinde o kadar önemlidir. Bebeğe su vermemek doğru bir davranış değildir.

Doktorlar bebeklere mutlaka su verilmesi gerektiği hakkında kişilere bilinç kazandırmaya çalışıyor. Bebekler konuşamadıklarından dolayı ihtiyaçlarını dile getiremezler size muhtaçtırlar. Bu sebeple bebeğe su vermeseniz olur mu?

Oluyor 6 ay boyunca hiç su vermeyen ebeveynlerde mevcut. Ama bir insan ne kadar suya ihtiyaç duyarsa az da olsa onlarında ihtiyacı vardır. Su zararlı bir şey değildir. Bebekler üzerinde gaz yapmaz, dokunmaz ya da yutamayacağı bir şey değil.

Mamaları nasıl su ile hazırlıyoruz? Sonuçta dokunmuyor. Anne sütü içerisinde tüm besinler bulunarak bebeğe her şeyi karşılamakta. Bu sebepten dolayı aşırı gereksinim duyulmaz. Fakat gün içerisinde bebeğe bir iki çay kaşığı kadar günde 2-3 kez vermeniz yeterli. Bebek yeterli derce de anne sütü emiyor, altını ıslatıyorsa şart koşulmamaktadır.

Bebeğe Ne Zaman Su Verilecek?

Bebek anne sütü haricinde su vermenin zararı yoktur. Fakat ek gıda almaya başlayan bebeklere mutlaka su verilmeye başlanması gerekir.

  • Eğer bebek hasta veya ek mama alıyorsa o halde de su verilmesi gerekiyor.
  • Bebekte kabızlık problemi varsa da su verilmesi önemlidir.
  • Ateşli hasta olduğu zaman su içer.
  • Özellikle yaz aylarında bebeklere su verimi artırılmalı.
  • Bebeklere 6 aydan sonra ek gıda verilmeye başlandığından dolayı su vermek arttırılmalı.
  • Değişik meyve suları falan vermeye başladığınızda bu suyun erini tutmamaktadır. Bunu unutmayalım ve ayrıca su verelim.

Bebeklerde Su Tüketimi Miktarı Ne Olmalı, Ne Kadar Verilmeli?

Bebeklerde hava sıcaklığı arttıkça terleme başlaması üzerine su tüketimi artırılması lazım. Havalar normal olduğunda 30 kilo olan bir bebek için ortalama günlük sıvı tüketimi 1500 ml. olması gerek. Yaz aylarında ve daha sıcak ortamlarda, ateşli hastalık dönemlerinde sıvı tüketimi günlük olarak 3000 ml. olması gerekiyor.

Bebeklere Su Yeterli Seviyede Verilmezse;

Bebekler su içme bilincinde olmadıkları için size muhtaçtır. Bebeğe su vermeyi unutmamanız ve dikkat etmeniz gerekir. Özellikle sıcak havalarda bebeğe su vermemek hastalığa sebep olabilir. İlk olarak ise vücut su kaybı düşmeye başlayarak, böbrek rahatsızlıklarına, böbrek yetmezliğine, kansızlık problemi ortaya çıkmakta. Bunun haricinde kalp ritmi bozukluğu, kasılmalar gibi bir çok hastalığa da sebebiyet verebilir.

error: Copyright! Yaşamloji