baş ağrısı geçirme yolları baş ağrısı geçirme yolları Baş Ağrısı Geçirme Yolları bas agrisi gecirme yollari
baş ağrısı geçirme yolları

Baş Ağrısı Geçirme Yolları

BAŞ AĞRISI GEÇİRME YOLLARI – Baş ağrısı, günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen ve birçok insanda var olan bir rahatsızlıktır. Kiminde nadir olarak görülen, kiminde de kronik olarak devam eden baş ağrısının sebepleri oldukça çeşitlilik göstermektedir.

Boyun fıtığı gibi ense bölgesinden kaynaklı baş ağrısı, migren ve sinüzit kaynaklı baş ağrısı, stres kaynaklı baş ağrısı vs. gibi birçok rahatsızlık ama hafif ama şiddetli derecede baş ağrısı yapabilmektedir.

Günümüzde baş ağrısının birçoğu stres kaynaklıdır. Günlük hayatın gerektirdiği koşuşturma, iş stresi ve ailevi problemler derken birçok insanın yakasını bırakmamaktadır. Bu koşuşturma ve duygu yoğunluğu içerisinde de baş ağrısının oluşması kaçınılmaz bir son olmaktadır. Bunun yanında yoğun kullanılan bilgisayar ve benzer aletler de boyun kaynaklı baş ağrısına sebep olabilmektedir. Tabii ki baş ağrısı burada bahsettiğimiz üzere tek başına bir rahatsızlık olabildiği gibi, farklı rahatsızlıkların da belirtileri yahut sonuçları olarak ta karşımıza çıkabilmektedir. Bu tarz sürekli devam eden baş ağrılarında bir hekim kontrolü eşliğinde baş ağrınsın kaynağına inmeye çalışmak en doğru hareket olacaktır.

Baş ağrısına ne iyi gelir

Sebebi her ne olursa olsun, baş ağrısı kaliteli yaşamı fazlasıyla etkilemektedir. Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden hangisi baş ağrısına neden olursa olsun, genel itibari ile bu ağrılar ağrı kesici ilaçlarla geçiştirilmeye çalışılmaktadır. Doğrusunu söylemek gerekirse özellikle migren gibi çok şiddetli baş ağrılarında çoğu zaman insanlar ilaçtan başka bir çözüm düşünememektedir. Her ne kadar ağrı kesici ilaçlar anlık olarak baş ağrılarına çözüm olsa da uzun vadede sağlık açısından kişiye zarar olarak geri dönmektedir. İşte bu noktada da insanlar, baş ağrısını geçirmek adına farklı çözüm arayışlarına yönelmektedir. Peki, nedir bu yöntemler, baş ağrısı geçirme yolları nelerdir göz atalım.

Baş ağrısını geçirme yöntemleri nelerdir?

İlaç kullanımı dışında baş ağrısını geçirmeye yardımcı olabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birisi de bitkisel yöntemlerle baş ağrısını geçirmektir. Baş ağrısına iyi gelebilen birçok bitki bulunmaktadır. Sarı kantaron, nane, kedi otu, zencefil, lavanta, melisa vs. gibi birçok bitki baş ağrısına iyi gelebilmektedir. Bu tarz bitkiler baş ağrısını geçirmek amacıyla genel olarak çay şeklinde tüketilmektedir. Tabii ki bunu yaparken aşırıya kaçmayarak bu bitkileri kararında tüketmek son derece önemlidir.

Baş ağrısına bitki tedavisi dışında kendi başımıza yapabileceğimiz ufak masaj yöntemleri de baş ağrısına iyi gelebilmektedir. Parmaklarımızla burun bölgemizin üzerine ve şakaklarımıza baskı yöntemi uygulayarak yapacağımız masaj sayesinde baş ağrısının hafiflediğini görebilirsiniz. Bunun dışında yine açık havada dolaşmak ve temiz hava almak ta baş ağrısına iyi gelen yöntemlerdendir ve olumlu yönde etkileyebilmektedir.

Eğer ki migren kaynaklı baş ağrısı yaşıyorsak yapılacak en güzel şey karanlık, havadar ve sessiz bir odaya geçerek uzanmak olacaktır. Migren atakları çok şiddetli olabildiğinden ağrının henüz başında hareket ederek önlemini almak son derece önemlidir. Zamanı geçirdiğimiz migren atakları şiddetlendiği andan itibaren çözümü de bir o kadar zor olmaktadır.

baş ağrısı nasıl geçer baş ağrısı geçirme yolları Baş Ağrısı Geçirme Yolları bas agrisi nasil gecer
baş ağrısı nasıl geçer
error: Copyright! Yaşamloji