balgamlı öksürük için bitkisel tedavi balgamlı öksürük Balgamlı Öksürük İçin Bitkisel Tedavi Önerileri balgamli oksuruk bitkisel tedavi
balgamlı öksürük için bitkisel tedavi

Balgamlı Öksürük İçin Bitkisel Tedavi Önerileri

Balgamlı öksürük, insanların boğazlarına takılan bir şey varmış gibi hissetmesidir. Balgamın durumunu takip edebilmek oldukça önemli bir yer tutuyor.

Genel olarak sabah kalkıldığında aynı öksürük ile balgam çıkarılıp rahatlama hissediliyorsa, bu rahatsızlık anlamına gelmemekle birlikte bol sıvı tüketmeniz gereken bir durum olarak bilinir. Balgam farklı renkte çıkıyor ve sizi sürekli olarak rahatsız ediyorsa rahatsızlık ortaya çıkmış olur.

Balgamlı öksürük kış aylarında bizi oldukça zorlayan ikili arasında yer alıyor. Balgamlı öksürüğü evde geçirebileceğiniz gibi geçmediği taktirde doktora muayene olmak gerekir. Öksürüğü geçirmeye çalışmaktansa balgamı çıkarabilmek doğru olacaktır. Balgam geçmeden öksürük geçerse rahatsızlık verebilir. Balgamlı öksürük için bitkisel tedavi de zencefil, ıhlamur ve tarçın oldukça önemli bir yer tutuyor. Balgamın kolayca çıkmasını sağlayarak, öksürüğün geçmesi için muhteşem çaylardır.

Balgamlı Öksürük Geçiren Çaylar Nelerdir?

Evde tedavi olarak balgamlı öksürüğü geçiren çaylar nasıl hazırlanır ona bir göz atalım. 1 çay kaşığı tarçın, yarım çay kaşığı toz zencefil, birkaç karanfil, havlıcan ve birkaç yaprak ıhlamur katılarak 1 litre suda kaynatılarak içilmelidir. Hem evinizde muhteşem bir koku hakim olacak, hem de öksürüğünüz için etkili yöntem olacaktır.

Karanfil Öksürüğü Yumuşatan Bitkisel Bir Çözümdür

Karanfili öksürük için tüketiminde birkaç yöntemle kullanmak mümkün oluyor. Çay olarak içemediğiniz karanfili çiğneyerek de kullanma fırsatına sahipsiniz. Çay içilirken atılan karanfilin dozajı çaya göre, sevilip sevilmediğine göre değiştirilebilir.

Balgam Sökücü Şifalı Bitkiler

  • Isırgan otu tohumları kaynatılarak içilir.
  • Antepfıstığı ve bal karıştırılarak kaşık ile yenilir.( şeker hastaları ve bebeklerde önerilmez )
  • Anason çayı insanın yatışmasına yardımcı olurken boğazınızı yumuşatarak balgamın çıkmasına yardımcı olur.
  • Özellikle kadın hastalıklarında tüketilen civanperçemi, balgam söktürücü özelliğe sahiptir.
  • Meyan kökü kaynatılarak içilmelidir.
  • Adaçayı birçok derde deva olduğu gibi balgam söktürücü özelliği de bulunuyor.
  • Çörek otu+ bal karıştırılarak yenilmesi gerekir. (şeker hastaları ve bebeklerde önerilmez)

Balgamlı Öksürük İçin Tere Kürü

Yarım litre su kaynatılarak içerisine 14 tane taze tere karıştırılır. 3 dakika kadar haşlanarak altı kapatılır. Kaynattığımız kabın mutlaka ağzı kapalı olmalı. Sıcak halde terenin suyunu süzelim ve süzülen suyu soğuması için bırakalım. Suyu mutlaka yemekten 2 saat önce ya da sonra tüketmenizde fayda var. Sigara içenler içinde etkili olan yöntem balgamlı öksürüğün geçmesi içinde yardımcı olacaktır.

Balgamlı öksürüğü geçirmek için turp kürü yapılarak içilmeli

Son zamanlarda etkisinden oldukça bahsedilen turp kürü nasıl hazırlanır? Küçük bir turpun içini bir kaşık bal koyacak kadar oyalım. Altından sadece küçük bir iğne deliği batırarak balın akması için yol açalım. Bir bardağın üzerine koyalım ki altına akan su oraya biriksin. Bal bittikçe bal ilave edilmesi gerekir. Altına akan turp ve bal suyunu gün içinde en az iki kere için. Kısa süre içinde öksürüğe ve balgamın atılmasına yardımcı olur.

Soğan Kürü Yapılarak İçilmeli

Bir baş soğanı soyalım ve orta kısmını oyalım. Toz şeker ve soğanı küçük küçük doğrayalım. Bir kabın içine aldığımız soğanların üzerini örtecek şekilde şekeri üzerine örtelim. Bir saat sonrasına soğan suyunu bırakmaya başlayacaktır. Bunu içerek kısa sürede hastalığınıza çözüm sağlamış olursunuz.

Şiddetli Öksürenler İçin

1 litre suya elma kabukları ile dilimlenerek atılması gerekiyor. Haşlamak için ocağa koyun. Kaynağında altını kapatın ve bir fincan mutlaka sıcak içmeye dikkat edin.

Balgamlı Öksürük İçin

Elma kabukları ile elde edilen çay göğüsün yumuşamasına yardımcı olduğu gibi balgamın söktürülmesi için de yardımcı olacaktır. Elma kabukları soyularak, içerisine tarçın, karanfil ve zencefil atılarak kaynatılmalı. Sıcak olarak içildiğinde balgam kısa sürede atılmasına yardımcı olacaktır.

 

error: Copyright! Yaşamloji