ayda iki kez adet gormek 2 kere adet olmak Ayda İki Kere Adet Görmek 2 Kez Adet Olmak Normal mi Ayda İki Kere Adet Görmek 2 Kez Adet Olmak Normal mi ayda iki kez adet gormek 2 kere adet olmak
ayda iki kez adet gormek 2 kere adet olmak

Ayda İki Kere Adet Görmek 2 Kez Adet Olmak Normal mi

Ayda iki kere adet görmek; ayda 1 kez olan adet döngüsünün normal seyrinde devam etmesi kadının hormonlarının tamamen sağlıklı bir şekilde çalıştığının işaretidir.

Ortalama 28 günde bir olan ve üç ile beş gün arasında süren adet sürecinde gebeliğe hazırlanan rahim gebelik oluşmadığı için çeperleri ve çatlayan yumurtaları kan ile birlikte vücut dışına atmaktadır.

Bazı fizyolojik ve psikolojik belirtilerin eşlik ettiği adet dönemi ergenlik girişinden menopoz olarak adlandırılan ve genelde elli yaş üstünü kapsayan döneme kadar her ay sürer. Ayrıca hamilelik döneminde de adet kanaması meydana gelmeyecektir.

Adet Lekelenmeleri ve Kanamaları

Ancak bazı durumlarda adet döngüsünde bozulma meydana gelebilir ve 1 ayda 2 kere adet olmak durumu ile karşılaşılabilir. Bunlar kadından kadına ve sorunun kaynağına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin bazı kadınlar yoğun ve uzun süren adet dönemi geçirirler. Bazı kadınlar ise adet öncesi ve sonrası kahverengi lekelenmeler yaşarlar. Bazı kadınlar da ayda iki kez adet görmek gibi daha büyük sorunlar yaşamaya başlarlar.

Adet Görme Sıklığı

1 ayda 2 kere adet gormek normal mi Ayda İki Kere Adet Görmek 2 Kez Adet Olmak Normal mi Ayda İki Kere Adet Görmek 2 Kez Adet Olmak Normal mi 1 ayda 2 kere adet gormek normal mi
1 ayda 2 kere adet gormek normal mi

İki adet arasındaki dönem genelde 21 gün ile en uzun 35 gün arasında değişiklik gösterir. Bu rutinde meydana gelen bir sapma adet döngüsünün bozulduğu anlamına gelir. Aynı periyot içinde iki kez adet görmek yani ayda iki kere adet kanaması yaşamak kadında hem bedensel hem de psikolojik olarak bir baskı yaratacaktır. Bunun sebebi mevsimsel ya da psikolojik durumunuza bağlı olabileceği gibi daha ciddi sorunların da habercisi olabilir. Sık sık tekrarlanan adet sapması olduğunda mutlaka bir jinekolojik muayeneden geçmenizi öneriyoruz.

Adet Düzensizliği İle Kendini Belli Eden Hastalıklar

Geçici olan adet düzensizlikleri genel olarak normal kabul edilmektedir. Ancak bahsettiğimiz gibi bu sorunu sık sık yaşamaya başladığınızda vücudunuzun verdiği alarmı ciddiye almanızda fayda var. Öncelikle hormonsal düzensizlikler yaşandığı zaman bu durum kendini adet düzensizliği olarak gösterir. Ayrıca rahim içini kaplayan bazı tümörler, yumurtalık kistleri yani kadının döl yatağı ile ilgili herhangi benzer sorun da yine sık ve yoğun adet kanaması gibi belirtilere yol açabilir. Bunun dışında ani kilo kaybı ve kilo alımı, stres ve depresyon gibi psikolojik sorunlarda da adet döngünüzde bir sorun olmasına neden olabilirsiniz. 

Erken Adet Görme

Adeti beklenen günden daha erken bir tarihte görme dolayısı ile ayda iki ya da daha fazla adet görme ağır egzersiz programı ile de ilintilidir. Günlük rutindeki ani değişiklikler, kötü beslenme ve fazla alkol, kahve ve sigara tüketimi de adet düzensizliğine neden olabilmektedir. Ancak adet döngüsündeki değişikliğin bir ara kanamadan mı yoksa normal bir adetin daha sık bir şekilde görülmesinden mi kaynaklandığını bulmak için doktor muayenesini şarttır.

Ara Adet Kanama nedir?

Her kanama adet kanaması olmayabilir. Ayda bir seferden fazla görülen ve normalden daha yoğun ya da normal olarak kabul edilene göre renk açısından daha farklı kanamalar ara kanama olarak da adlandırılmaktadır. Bunun sebebi hormonsal olabileceği gibi patolojik bir oluşuma da bağlı olabilmektedir. Her rahatsızlıkta olduğu gibi tedavinin başarısı teşhisin kesinliğine bağlıdır. Çünkü ara kanamaların sebebi farkında olunmayan düşükler, cinsel ilişki, bazı ilaçların yan etkisi, rahim içi araç kullanımı, yumurtlama dönemi ve vajinal kuruluk gibi oldukça geniş bir yelpazeye yayılabilmektedir.

Polikistik Over Sendromu Nedir?        

Adet düzensizliğine sebep olan rahatsızlıklar arasında polikistik over sendromu olarak bilinen bir oluşum da yer almaktadır. Yumurtalıklarda çok sayıda kist olması anlamına gelen bu rahatsızlık sık adet görme olarak kendini gösterebileceği gibi adet gecikmesi ya da adet kesilmesi gibi belirtiler de verebilir. Özellikle uzun süreli adet kanaması olmaması rahim içi kalınlaşmasına davetiye çıkarır. Bu durum da rahim içi kanseri gibi çok ciddi hastalıkların riskini önemli ölçüde arttırmaktadır.

Adet Kanaması Neden Olur?

Adet kanamasının açılımı kadında yumurtlamanın devam etmesidir. Ortalama bir yıl içinde görülen adet kanaması kadar kadında yumurtlama meydana geldiği bilinmektedir. Ancak polikistik over sendromu gibi sorunlar yaşayan kadınlarda kanama olsa bile yumurtlama meydana gelmez. Bu durumda da gebe kalma şansı önemli ölçüde düşer. Düzenli ya da sık kanamanız var ancak yumurtlama ile ilgili bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız bu konuda gerekli tetkikleri yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Adet Kanaması Yoğun İse

Kadın doğum doktorları adet kanamasının yoğun ve şiddetli bir şekilde devam etmesi durumunda zaman kaybetmeden muayene olmaları gerektiğini söylüyorlar. Bu esnada kanın pıhtılaşmasını azaltan aspirin benzeri ilaçların alımını da durdurmak gerekiyor. Genelde üç ile beş gün arasında süren kanamalarınız yedi günü geçtiği takdirde ve iki adet arasındaki süre azalır ise adet döngüsünde bir değişiklik olduğunu anlayabilirsiniz. Hormonal nedenlere bağlı olma ihtimali yüksek olsa da bazen enfeksiyon gibi etkenler de bu tarz sorunlara yol açabilir. Ayrıca bu gibi sorunların kürtaj ve sezaryen gibi durumların akabinde de görülebileceğinin altını çizelim. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken hususları mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

error: Copyright! Yaşamloji